Ogród

Zbiorniki na deszczówkę – czy warto w nie zainwestować?

Zbiorniki na deszczówkę - czy warto w nie zainwestować?

Deszczówka całkiem niesłusznie bywa przez nas niedoceniana. Okazuje się jednak, że jej znaczenie jest ogromne nie tylko dla przyrody i ekosystemu, ale także dla naszych gospodarstw domowych. W jaki sposób możemy ją wykorzystać? Czym są zbiorniki na deszczówkę i czy warto w nie inwestować?

Czym są zbiorniki na deszczówkę?

Zbiorniki na deszczówkę służą do zbierania i przechowywania wody pochodzącej z deszczu. Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje takich zbiorników. Są to zbiorniki naziemne i podziemne. Zarówno pierwszy, jak i drugi rodzaj pojemników wykonywany jest ze specjalnego polietylenu, co zapewnia trwałość i wytrzymałość przez długie lata użytkowania. Plastikowe pojemniki na deszczówkę montowane są zwykle tak, by zbierać i magazynować wodę z rynien. Raczej nie stosuje się zbiorników na deszczówkę na dachach bitumicznych bądź z azbestowym lub miedzianym pokryciem. Zaleca się za to stosowanie takich zbiorników, jeśli dach jest betonowy lub pokryty ceramiczną dachówką. Wówczas inwestycja w zbiornik na deszczówkę bardzo szybko nam się zwróci, obniżając nasze rachunki za wodę.

Po co zbierać deszczówkę?

Mówiąc o zbiornikach na deszczówkę nasuwa nam się pytanie, po co właściwie ją zbierać? Jest co najmniej kilka powodów! Przede wszystkim, deszczówka jest za darmo. Nie musimy za nią płacić. Używając jej do podlewania ogrodu oszczędzamy całkiem sporo pieniędzy w skali roku. Ponadto, woda pochodząca z deszczu ma wiele cech, których nie sposób znaleźć w wodzie wodociągowej. Podkreślić należy przede wszystkim niskie stężenie wapnia w deszczówce. Ta cecha sprawia, że deszczówka jest szczególnie polecana do podlewania roślin. Poza tym, deszczówka nie jest tak twarda, jak woda wodociągowa, nie zostawia więc osadu np. przy myciu samochodu.
Zbieranie deszczówki odciąża system kanalizacyjny. Jeśli podczas ulewnych, intensywnych deszczów będziemy magazynować wodę, unikniemy wielu podtopień i podniesienia się stanów wód gruntowych.

Dofinansowanie – jak otrzymać?

W kilku polskich miastach – m.in. we Wrocławiu, w Krakowie, lada chwila także w Warszawie – można otrzymać dotację na zakup zbiornika do zbierania deszczówki. Pomoc finansowa nie dotyczy tylko zakupu urządzenia, ale także wykonania i montażu wszelkich elementów potrzebnych do działania systemu. Aby otrzymać pomoc, należy złożyć odpowiedni wniosek w Urzędzie Miejskim. Formularz wniosku można pobrać ze stron internetowych urzędów. Konieczne jest także udokumentowanie poniesionych wydatków, a najlepiej zrobić to, okazując rachunki czy faktury za zakupiony sprzęt.

Similar Posts