Gromadzenie wody deszczowej i jej wykorzystywanie do podlewania roślin w ogrodzie to doskonały sposób na obniżenie rachunków. Jest to rozwiązanie nie tylko ekonomiczne, ale również ekologiczne. Nowoczesne zbiorniki na deszczówkę cechują się trwałością, szczelnością, a przy tym również estetycznym wyglądem. Wybierając ozdobne beczki na deszczówkę nie trzeba ich ukrywać, lecz można ustawić je w ogrodzie w miejscu widocznym. Zobacz, jak wybrać dobre miejsce na zbiornik na deszczówkę w ogrodzie.
Beczka na deszczówkę jako ozdoba ogrodu
Kupując zbiornik na wodę deszczową warto mieć już wstępny plan co do miejsca, w którym ma on zostać umieszczony. Na rynku dostępnych jest wiele modeli beczek na deszczówkę. Niektóre z nich cechują się bardzo estetycznym wyglądem. Zbiorniki na deszczówkę stylizowane na greckie amfory czy rustykalne beczki mogą stanowić ozdobę ogrodu. Nie trzeba ich więc ukrywać – ustawione obok domu, w towarzystwie dużych donic ogrodowych lub obsadzone roślinami, beczki na deszczówkę dobrze wkomponują się w aranżację przestrzeni. Jedynym warunkiem, koniecznym dla sprawnego funkcjonowania zbiornika, jest ustawienie go w miejscu umożliwiającym przechwytywanie deszczówki z rynny.
Zbiorniki na deszczówkę: naziemne oraz podziemne
Mniej ozdobne modele zbiorników na wodę deszczową można ustawić z tyłu domu, za garażem lub obok budynku gospodarczego. Dobierając odpowiedni kolor beczki na deszczówkę można sprawić, że nie będzie się ona rzucała w oczy. Jak informuje specjalista ze sklepu ogrodniczego online Sklep Kwiecisty: istnieją także podziemne zbiorniki na wodę deszczową, całkowicie niewidoczne z zewnątrz. Ich montaż wymaga jednak nieco więcej pracy: wykonania głębokiego wykupu i odpowiednich przyłączy.
Zbiornik na deszczówkę należy ustawić w miejscu, do którego możliwe jest doprowadzenie wody z rynien. Nowoczesne, estetyczne beczki można umieścić obok domu, na przykład wkomponowując w rabatę czy kwietnik. Zbiorniki o bardziej przemysłowym wyglądzie można natomiast ustawić w mniej widocznym miejscu, na przykład za garażem czy z tyłu domu. W przypadku braku takiej przestrzeni można rozważyć także zamontowanie zbiornika podziemnego. Warto pamiętać, że kluczowy jest dobór wielkości zbiornika, tak by pokrywał on w jak największym stopniu zapotrzebowanie ogrodu na wodę.