Porady

Jak wspomóc rośliny balkonowe i zapewnić im optymalne warunki rozwoju ?

Jak wspomóc rośliny balkonowe i zapewnić im optymalne warunki rozwoju ?

Pięknie zagospodarowany i ukwiecony balkon to miejsce wypoczynku i relaksu, szczególnie doceniane w ciepłe letnie wieczory. To również często namiastka ogrodu, która pozwala na realizacje naszych ogrodniczych pasji w skromniejszym zakresie. Dzięki temu możemy spędzać czas w otoczeniu zieleni i tworzyć dowolne balkonowe aranżacje, które z pewnością wzbudzą podziw sąsiadów. Warto przy tym pamiętać, że hodowla roślin na balkonie to również sporo obowiązków, które sumiennie wykonywane pozwolą na cieszenie się naszą zieloną oazą przez długi czas.

Jak prawidłowo sadzić rośliny balkonowe ?

Prawidłowa pielęgnacja roślin zaczyna się już w momencie ich zakupu. Pierwszą czynnością, którą należy wykonać po przyniesieniu ich do domu to przesadzenie ich do odpowiednio dobranych pojemników. Te, w których zostały zakupione należy traktować jako tymczasowe, które nie nadają się do długotrwałej hodowli roślin. Rozmiar doniczek lub skrzynek dobieramy w zależności od rodzaju rośliny i jej docelowego wzrostu i rozmiaru. Dobór pojemników często jest podyktowany osobistymi preferencjami ale warto pamiętać, aby były wystarczająco masywne, żeby wytrzymać intensywne powiewy wiatru czy silne deszcze.

Na rynku jest dostępna bardzo duża ilość pojemników do uprawy roślin. Poczynając od małych doniczek glinianych, poprzez duże drewniane skrzynie, na plastikowych pojemnikach we wszystkich możliwych rozmiarach kończąc. Jeżeli mamy wystarczającą ilość miejsca, warto zdecydować się na większe donice lub skrzynki z gliny lub drewna. Dzięki temu rośliny będą miały lepsze warunki do utrzymania wilgoci. Wybór plastikowych pojemników często jest podyktowany czynnikami ekonomicznymi ale należy pamiętać, że rośliny w nich posadzone narażone są przesuszenie, ponieważ ziemia wysycha w nich znacznie szybciej.

Wybór odpowiedniej mieszanki glebowej

Wybór odpowiedniego podłoża do uprawy roślin to ważny element układanki składającej się na sukces w postaci bujnej uprawy balkonowej. Najlepiej już podczas dobierania roślin warto zapoznać się z ich wymaganiami glebowymi. Większa część roślin preferuje gleby lekkie, próchnicze ale zdarzają tez takie, które wolą gleby słabo przepuszczalne i piaszczysto-gliniane. Aby ułatwić sobie uprawę warto wybierać rośliny o podobnych wymaganiach glebowych.

Ziemię w donicach i skrzyniach wymieniamy każdego roku. Aby zapewnić roślinom odpowiedni drenaż, należy przed wsypaniem ziemi ułożyć na dnie warstwę keramzytu lub innych drobnych kamieni. Dzięki temu ewentualny nadmiar wody będzie miał gdzie odpływać, nie narażając systemu korzeniowego rośliny na gnicie. Dodatkowo wszystkie donice i skrzynie powinny posiadać otwory odpływowe w ilości proporcjonalnej do wielkości pojemnika.

Regularne podlewanie kwiatów balkonowych jest podstawą zasadą wspierająca ich prawidłowy rozwój. Dostosowujemy je głównie do rodzaju roślin oraz do warunków atmosferycznych panujących na balkonie.

Nawożenie – dla prawidłowego rozwoju roślin

Mieszanki glebowe dostępne na rynku oparte są na bazach torfowych. Ich zaletą jest dobre utrzymywanie wilgoci, ale zazwyczaj są one ubogie w składniki pokarmowe. Dodatkowo, rośliny balkonowe uprawiane są w niewielkiej ilości ziemi i w czasie ich intensywnego wzrostu i kwitnienia nie mają skąd pobierać niezbędnych składników odżywczych.

Dlatego aby wspomóc nasze rośliny i pozwolić im bujny wzrost, niezbędne jest ich dodatkowe zasilanie specjalistycznymi preparatami. W ofercie firmy Target dostępny jest szeroki wachlarz nawozów do kwiatów balkonowych w formie tabletek, pałeczek czy koncentratów i płynów. Odpowiednio dobrany rodzaj nawozu dostarczy roślinom wszystkich niezbędnych makro i mikro elementów. Istotną kwestią jest także dawkowanie profesjonalnych preparatów, ponieważ podanie roślinom zbyt dużej dawki nawozu może mieć skutki przeciwne do zamierzonych. Z tego powodu wszystkie preparaty posiadają dokładne instrukcje stosowania na opakowaniach produktów. Stosowanie się do zawartych tam wskazówek pozwoli na uzyskanie zachwycających wyników uprawowych.

Similar Posts