Porady

Zalety spawarek inwertorowych

Zalety spawarek inwertorowych

W ostatnich latach coraz większą popularność na rynku urządzeń spawalniczych zdobywają spawarki inwertorowe. Wybierają je zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści. I nic w tym dziwnego, ponieważ spawarki inwertorowe charakteryzują się wieloma zaletami w porównaniu z konwencjonalnymi modelami transformatorowymi. Jakimi dokładnie? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.

Dlaczego warto wybrać spawarkę inwertorową?

Spawarki inwertorowe charakteryzują się niewielkimi rozmiarami i wagą. Można je przenosić podobnie jak walizkę i pracować za ich pomocą w trudno dostępnych, wąskich przestrzeniach czy na wysokości. Z niewielkimi rozmiarami wiąże się również nieduży pobór mocy. W przeciwieństwie do modeli transformatorowych spawarki inwertorowe mogą być zasilane z tradycyjnego gniazdka 230 V, a nie 400 V. Dzięki temu koszt ich użytkowania jest niższy. Ponadto spawarki inwertorowe są bardziej odporne na wahania napięcia w sieci, co pozwala na stosowanie dłuższych przedłużaczy.

Pomimo niewielkich gabarytów spawarki inwertorowe mogą się pochwalić sporymi możliwościami. Wyposażone są w szereg wbudowanych funkcji ułatwiających spawanie, których nie mają ich transformatorowe odpowiedniki. Należą do nich przede wszystkim:

  • Hot Start – ułatwia rozpoczęcie spawania poprzez chwilowe zwiększenie prądu spawania w momencie zajarzenia łuku;
  • Anti Stick – ułatwia oderwanie elektrody od spawanego materiału w przypadku popełnienia błędu i zabezpiecza uchwyt elektrodowy przed uszkodzeniem;
  • Arc Force – stabilizuje łuk spawalniczy niezależnie od wahań jego długości oraz zmniejsza ilość odprysków.

Ponadto nowoczesne spawarki inwertorowe wyposażone są w tranzystory IGBT. Dzięki temu wyróżniają się minimalną ilością zakłóceń elektromagnetycznych, niewielkimi stratami mocy oraz mniejszym zużyciem energii elektrycznej w porównaniu z urządzeniami opartymi na tranzystorach MOSFET.

Jaką spawarkę inwertorową wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów spawarek inwertorowych. Dzięki temu odpowiedni model dla siebie znajdą zarówno amatorzy, jak i profesjonalni spawacze. Szeroki wybór tych urządzeń oferuje między innymi sklep spawalniczy Spawaj.eu. Spawarki inwertorowe umożliwiają spawanie różnymi metodami: MIG/MAG, MMA oraz TIG. Wiele modeli to urządzenia 2 w 1 lub 3 w 1, które pozwalają na pracę z zastosowaniem kilku technik. Przy wyborze spawarki inwertorowej warto zwrócić uwagę przede wszystkim na cykl pracy. Informuje on, jak długo można używać danego urządzenia bez przerwy w 10-minutowym odcinku czasu. W wypadku spawarki inwertorowej dla amatorów cykl pracy powinien wynosić minimum 20%. Profesjonaliści powinni zdecydować się na sprzęt o wartości tego parametru na poziomie przynajmniej 50%.

Similar Posts