Porady

Jak zabezpieczyć dom przed przepięciami?

Jak zabezpieczyć dom przed przepięciami?

W naszych domach znajduje się coraz więcej sprzętów elektrycznych i elektronicznych, które zwiększają komfort codziennego życia, umożliwiają pracę zdalną i stanowią źródło rozrywki. Niestety urządzenia te są narażone na przepięcia, które w najgorszym przypadku mogą doprowadzić do ich bezpowrotnego uszkodzenia. Ma to miejsce najczęściej w trakcie burzy, choć do przepięć może dojść również podczas słonecznej pogody. Jak zabezpieczyć domowy sprzęt i uniknąć skutków przepięć?

Czym jest przepięcie elektryczne?

Do prawidłowego działania domowe sprzęty potrzebują prądu stałego o napięciu 230 V. Może się jednak zdarzyć, że w sieci elektrycznej dojdzie do nagłego i krótkiego skoku napięcia – mamy wtedy do czynienia z przepięciem. Jego przyczyną może być na przykład awaria sieci, zwarcie lub wyładowanie atmosferyczne.

Wytrzymałość udarowa izolacji większości urządzeń wynosi 1,5 kV, jednak wskutek przepięcia moc może przekroczyć tę wartość, co bezpośrednio zagraża domowym sprzętom. Skutki przepięć mogą być bardzo odczuwalne dla naszego portfela – najczęściej dochodzi do uszkodzenia sprzętu, który trzeba wymienić lub oddać do naprawy. Przed przepięciami można się na szczęście uchronić, stosując się do praktycznych wskazówek i korzystając z profesjonalnych akcesoriów. 

Ograniczniki przepięć – sposób na skoki napięcia

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia przepięć oraz ograniczyć ewentualne straty wywołane nagłym skokiem napięcia, należy zamontować ogranicznik przepięć w rozdzielnicy głównej. Zadaniem ograniczników jest błyskawiczne odłączenie zasilania w momencie wystąpienia przepięcia, dzięki czemu można uchronić sprzęt przed skutkami skoków napięcia. 

Ograniczniki przepięć można podzielić na cztery klasy: A, B, C i D. Poszczególne rodzaje urządzeń różnią się ze względu na zastosowanie i miejsce montażu.

  • Ograniczniki przepięć klasy A – nie są przeznaczone do montażu w domowych instalacjach, lecz stosowane do zabezpieczania linii elektroenergetycznych. Ich celem jest minimalizowanie przepięć do 4-6 kV.

  • Ograniczniki przepięć klasy B (typ 1) – tzw. odgromniki, które są podstawowym elementem ochrony przed przepięciami. Odgromniki montuje się przy głównej rozdzielnicy, jak najbliżej miejsca, w którym instalacja wchodzi do budynku. Dotyczy to obiektów z instalacją odgromową oraz budynków zasilanych z sieci kablowych lub linii napowietrznych. Urządzenia te chronią przed bezpośrednim wpływem uderzenia pioruna w linię energetyczną i są przeznaczone do montażu w trzech przewodach fazowych, a niekiedy również w przewodzie neutralnym. Odgromniki ograniczają przepięcia do 2,5 kV.

  • Ograniczniki przepięć klasy C (typ 2) – tzw. ochronniki, których celem jest ograniczanie przepięć do 1-1,5 kV. Tego typu urządzenia montuje się zwykle przy rozdzielnicy głównej i odgradza od odgromnika na przykład za pomocą cewki odprzęgającej. Istnieje konieczność zabezpieczenia ochronników przed prądem zwarciowym.

  • Ograniczniki przepięć klasy D (typ 3) – służą do bezpośredniej ochrony urządzeń domowych. Zaliczamy do nich na przykład listwy przeciwprzepięciowe, do których podłącza się sprzęty. Ich celem jest ochrona urządzeń przed przepięciami przepuszczonymi przez ograniczniki przepięć typu 1 i 2, dlatego ich montaż ma sens wyłącznie wtedy, gdy w rozdzielnicy znajdują się odgromniki i ochronniki.

Jak uchronić się przed przepięciami?

Zapobieganie przepięciom jest znacznie prostsze i tańsze niż usuwanie ich skutków. Warto więc wprowadzić do swojej codzienności kilka prostych nawyków i zaopatrzyć się w akcesoria, które pomogą w walce z przepięciami.

Aby uniknąć przepięć:

  • odłączaj urządzenia elektryczne w chwili rozpoczęcia burzy,

  • zaopatrz się w dobrej jakości listwy przeciwprzepięciowe (najlepiej z warystorem lub diodami transilowymi) oraz odgromniki i ochronniki,

  • czytaj instrukcje obsługi i korzystaj ze sprzętu zgodnie z jego przeznaczeniem.

Możesz także zdecydować się na ubezpieczenie nieruchomości od przepięć. Takie rozwiązanie nie chroni bezpośrednio przed przepięciami, lecz pozwala złagodzić ich skutki. Ubezpieczyciel może bowiem pokryć koszty naprawy lub wymiany uszkodzonego sprzętu.


Similar Posts