Porady

Widownia – w jaki sposób ją zaaranżować?

Widownia – w jaki sposób ją zaaranżować?

Teatr to miejsce, które powinno być zaaranżowane tak, aby było komfortowe dla wszystkich osób biorących udział w przedsięwzięciu. Z jednej strony musi spełniać wymagania artystów, a z drugiej umożliwiać swobodny odbiór przedstawienia widzom. Z tego powodu podczas aranżacji teatru należy wziąć także pod uwagę część widowiskową, aby była dostosowana do widzów. Wiele zależy od wyboru elementów wyposażenia, które odpowiadają za komfort widzów.

Z czego składa się widownia?

Przepełnione sale teatralne świadczą o dużym zainteresowaniu widowiskiem wśród odbiorców. Ludzie zafascynowani sztuką chętnie odwiedzają teatry, a to wymaga odpowiedniej aranżacji przestrzeni. Chodzi tu nie tylko o kwestie logistyczne, ale także wygodę widzów. Niektóre spektakle trwają nawet kilkadziesiąt minut, dlatego krzesła oraz pozostałe elementy wyposażenia powinny być dopasowane do widzów. Należy również zadbać o to, aby scena była dobrze widoczna z każdego punktu sali i zapewniała doskonałą widoczność nawet osobom z ostatnich rzędów. Wszystko więc zależy od dobrej organizacji przestrzeni oraz właściwego dopasowania poszczególnych elementów wyposażenia scenicznego.

Elementy widowni

Wybór wyposażenia sali widowiskowej w dużej mierze zależy od możliwości technicznych oraz potrzeb. Niewielkie, lokalne teatry, które odwiedza ograniczona liczba widzów na raz, mogą postawić na podstawowe wyposażenie składające się ze zwykłych krzeseł. W przypadku większych teatrów, które stale przyjmują spore grupy widzów, trzeba nieco rozważniej podejść do aranżacji widowni. Wśród niezbędnego wyposażenia należy wymienić kilka istotnych elementów:

  • Podesty teatralne – są to modułowe konstrukcje, które można ze sobą łączyć w dowolne formy. Ze względu na estetyczny wygląd, niewielką wagę oraz możliwość swobodnej modyfikacji, podesty sprawdzą się zarówno do aranżacji widowni, jak i przestrzeni scenicznej.
  • Krzesła – trudno wyobrazić sobie widownię bez wygodnych siedzisk, dlatego krzesła teatralne nieco różnią się od tradycyjnych modeli. Na przykład krzesła teatralne BSC System są kompatybilne z podestami, dzięki czemu można je łączyć w dowolne konstrukcje, dopasowane do warunków technicznych widowni.
  • Akustyka i oświetlenie – prawidłowe rozmieszczenie oświetlenia i głośników odpowiada za jakość odbioru. Nie ma uniwersalnego projektu, który będzie pasował do każdego teatru. Elementy te trzeba rozplanować, biorąc pod uwagę wymiary sali oraz rozmieszczenie krzeseł na widowni.

Widownia powinna być miejscem przede wszystkim funkcjonalnym, aby sprostać wymaganiom różnych wystąpień teatralnych. Z tego względu należy zadbać o to, aby w razie konieczności można było dopasować jej aranżacje do potrzeb przedstawienia. Wybierając krzesła, warto również zwrócić uwagę na to, aby wykonane były z trwałych materiałów, o estetycznym wyglądzie oraz łatwych w utrzymaniu czystości. W ten sposób przygotowana widownia spełni oczekiwania zarówno widzów, jak i artystów występujących na scenie.

Similar Posts