Porady

Modernizacja hali widowiskowo-sportowej – o jakim wyposażeniu trzeba pamiętać?

Modernizacja hali widowiskowo-sportowej – o jakim wyposażeniu trzeba pamiętać?

Miejskie obiekty sportowe i rekreacyjne często pełnią również funkcję hali widowiskowej. Oprócz wydarzeń sportowych i treningów organizowane są tam koncerty oraz imprezy kulturalne. Warto to uwzględnić podczas planowanej modernizacji takiego budynku, aby stał się wielofunkcyjnym centrum rozrywki. O jakim wyposażeniu należy pamiętać, by stworzyć bezpieczną i komfortową halę widowiskowo-sportową?

Przestrzeń widowiskowa

Widownia jest ważnym elementem każdego wydarzenia. Należy więc zadbać o zapewnienie publiczności bezpiecznego i komfortowego miejsca do śledzenia przebiegu imprezy. Na hali, która ma pełnić funkcję sportową i widowiskową, zamiast tradycyjnych trybun, warto wykorzystać konstrukcje mobilne. Składają się one z systemu połączonych ze sobą krzesełek, które w razie potrzeby można rozłożyć lub ukryć w zabudowie. Takie rozwiązanie sprawdza się podczas treningów, w których nie uczestniczy widownia.

Infrastruktura techniczna

Podczas modernizacji hali należy także zadbać o odpowiednie wyposażenie techniczne. Powinno ono uwzględniać zarówno potrzeby wydarzeń sportowych, jak i kulturalnych. Istnieją także rozwiązania, dzięki którym możliwe będzie jednoczesne prowadzenie treningów, jak i wystawianie spektakli czy realizacja koncertu. Zaliczają się do nich kotary przemysłowe, dzięki którym można podzielić przestrzeń i stworzyć osobne pomieszczenia. Konstrukcje te poprawiają także akustykę, co jest kluczowe podczas organizacji wydarzeń muzycznych. Oprócz kotar wśród niezbędnego wyposażenia można wymienić:

  • tablicę wyświetlającą wyniki,
  • ekran i sprzęt do prowadzenia transmisji,
  • nagłośnienie i oświetlenie,
  • sztankiety i podciągi rurowe.

Ważne jest także zadbanie o kwestie bezpieczeństwo zarówno osób przebywających na terenie obiektu, jak i elementów wchodzących w skład infrastruktury. Nie obędzie się więc siatek chroniących okna przed wybiciem podczas gry w piłkę oraz odgradzających trybuny od pozostałej części hali.

Sprzęt sportowy i widowiskowy

Na sali nie może zabraknąć wyposażenia charakterystycznego dla różnych dyscyplin sportowych. Dobrym pomysłem jest zainwestowanie w nowoczesne rozwiązania technologiczne, które umożliwią łatwe przystosowanie hali do konkretnych potrzeb. Chodzi tu m.in. o sterowane elektronicznie kosze do koszykówki lub modułowe drabinki gimnastyczne, które można szybko zdemontować. Oprócz tego przydadzą się także:

  • słupki do montażu siatki do siatkówki,
  • bramki do gry w piłkę,
  • ławeczki gimnastyczne,
  • liny do wspinaczki podwieszone do sufitu.

Na etapie projektowania hali warto także uwzględnić elementy mechaniki scenicznej, dzięki którym będzie możliwe przygotowanie wydarzeń kulturalnych. Oprócz mobilnej estrady praktycznym rozwiązaniem będą podciągi rurowe, które można wykorzystać do montażu dekoracji, reflektorów czy dodatkowych urządzeń muzycznych. Obecna technologia ma wiele do zaoferowania w tym zakresie, co pozwala na stworzenie funkcjonalnej, bezpiecznej, a zarazem łatwej w obsłudze infrastruktury hali widowiskowo-sportowej.

Similar Posts