Porady

Malowanie podłogi – czy ma to sens?

malowanie podłogi

Przystępując do odświeżania mieszkania nieraz zastanawiamy się – co z podłogą? W przypadku desek, parkietu lub mozaiki, rozwiązanie wydaje się być bardzo proste – cyklinowanie i nowy lakier. Co ze starymi, zużytymi płytkami? Mając ograniczone fundusze często rozważamy możliwość odświeżania płytek podłogowych specjalnymi farbami. Czy takie rozwiązanie zdaje egzamin? Jak długo pomalowana podłoga będzie wyglądać estetycznie?

Malowanie, czy wymiana podłogi?

Zmiana koloru podłogi przy pomocy specjalnej farby do płytek jest zdecydowanie rozwiązaniem doraźnym. Wkrótce po nałożeniu farby efekt rzeczywiście może cieszyć, ale należy liczyć się z faktem, że po jakimś czasie farba ulegnie wytarciu. Zwłaszcza w miejscach bardziej uczęszczanych powstaną nieestetyczne przebarwienia, przetarcia i rysy. Co wtedy? Kolejne malowanie?

Warto wziąć pod uwagę fakt, że malowanie podłogi z terakoty nie jest równie łatwe, jak malowanie ścian, czy sufitu. Powierzchnia musi być odpowiednio przygotowana, a w przypadku, gdy jest to kolejne malowanie, wszystkie poprzednie warstwy farby muszą być zdarte. Każde malowanie podłogi pociąga za sobą pył i bałagan – czy efekt jest tego wart? Niekoniecznie.

Zdecydowanie lepiej jest wziąć kredyt gotówkowy online na get-money.pl i rozwiązać kwestię zużytej, nieestetycznej podłogi skutecznie – wykładając nowe płytki.

Kiedy nie warto, a kiedy i czym należy pomalować podłogę?

Oprócz wszystkich wymienionych wyżej argumentów przemawiających za nową podłogą, a przeciwko jej malowaniu, warto pamiętać też, że w przypadku odświeżania podłóg farbą nie mamy szans na podłogę we wzory. Jesteśmy skazani na nudne, monochromatyczne powierzchnie, które naprawdę nie do wszystkiego pasują. Farby odpowiednie do malowania podłóg nie występują ponadto w tak bogatej gamie kolorystycznej, jak farby na ściany.

Jak widać naprawdę wiele przemawia raczej za nową podłogą, niż za malowaniem. Są jednak podłogi, które można a nawet należy malować, czy raczej mówiąc ściśle – lakierować, lub w inny sposób zabezpieczać przed wilgocią. Mówimy tu o podłogach z naturalnego drewna.

Drewno wymaga ochrony. Jeśli mu jej nie zapewnimy, podłogi wykonane z desek, parkiety i drewniane mozaiki stracą walory estetyczne. Brud i wilgoć łatwo wnika w strukturę drewna, na skutek czego podłogi ciemnieją. Nasze babcie radziły sobie z tym regularnie szorując deski i parkiety „do białości”, co niekorzystnie wpływało na dłuższą metę na ich trwałość.

Dziś dysponujemy szerokim wachlarzem produktów, które chronią drewno przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych, zapewniając podłogom naturalnie piękny wygląd na długo.

Jedyne malowanie podłogi, które naprawdę ma sens, to pokrywanie drewna lakierem, bądź bejcą. Ta czynność nie tylko ma sens, ale wręcz jest niezbędna. W przypadku lakierów bezbarwnych o wysokiej trwałości, pokryte nimi podłogi nie tylko są chronione, ale również zyskują dodatkowy walor estetyczny – piękny połysk. W tym wypadku warto zainwestować w środki z najwyższej półki. Odpowiednio zabezpieczone, polakierowane podłogi, to piękno nie do zastąpienia.

Similar Posts