Ogrzewanie podłogowe ma już spore grono zwolenników, ale ogrzewanie ścienne to wciąż nowość, do której wiele osób podchodzi z nieufnością. Czy jest to system, który warto zainstalować w swoim domu, a jeśli tak, to dlaczego?
Ciepło płynące ze ścian
Ogrzewanie ścienne jest podobne do ogrzewania podłogowego – instalacja grzewcza wbudowana jest na stałe, tyle że nie w podłodze, a w ścianie. Elementów grzewczych nie widać, a ciepło dostaje się do pomieszczenia wskutek promieniowania. Konstrukcja ściany w znikomym stopniu zmniejsza powierzchnię pomieszczenia – jest nieco grubszy tynk, nie stosuje się dodatkowej izolacji.
Najpopularniejsze są systemy, w których ściany wykończone są mokrym tynkiem albo płytami gipsowo-kartonowymi, a większość instalacji, jak np. te oferowane przez Uponor.pl, można zamontować także w starych budynkach.
Instalacja jest bardzo wydajna, ale musi być dobrze zaprojektowana – jeśli moc cieplna zostanie źle wyliczona, dalsze przeróbki będą bardzo kosztowne.
Czym to się różni od podłogówki?
Ogrzewanie ścienne działa tak jak ogrzewanie podłogowe, ale jest różnica w rozkładzie temperatury – zamiast ku górze, ciepłe powietrze rozchodzi się równomiernie wzdłuż całej ściany. Ze ścianą nie ma jednak takiego kontaktu jak z podłogą, dlatego może być ona nieco cieplejsza – jej temperatura sięga nawet 40 st., podczas gdy podłoga może się nagrzać do maksymalnie 29 st. C. Dzięki temu ogrzewanie ścienne jest wydajniejsze.
Ogromne znaczenie ma to, na której ścianie zostanie zamontowana instalacja grzewcza. W mniejszych pokojach wystarczy ogrzewać jedną ścianę, ale gdy odległość między ścianami jest większa niż pięć metrów, konieczne będzie zwiększenie powierzchni grzewczej, by zapewnić optymalny komfort cieplny.
Ogrzewanie ścienne należy montować na ścianach zewnętrznych. Nie wymaga to stosowania dodatkowej izolacji. Jest to system energooszczędny, zwłaszcza gdy współpracuje z niskotemperaturowymi źródłami ciepła, jak pompa ciepła, kocioł kondensacyjny czy instalacja solarna.
Gdzie można stosować ogrzewanie ścienne?
Ten typ ogrzewania bardzo dobrze sprawdza się zarówno w budynkach komercyjnych, jak i domach jednorodzinnych. Ma jednak spory wpływ na aranżację wnętrza – ściana powinna być pusta, bo każdy sprzęt zajmujący jej powierzchnię ogranicza przepływ ciepła. Z tego względu ogrzewanie ścienne raczej nie nadaje się do kuchni czy pokoju z wieloma szafami, ale sprawdzi się w salonie czy sypialni z oddzielną garderobą.