Mimo, że wykorzystuje się je w budownictwie mieszkalnym już od ponad 100 lat, tynki cementowo-wapienne wciąż są najpopularniejszym rozwiązaniem zarówno wśród inwestorów, jak i wykonawców. Choć technologia wprowadziła nieco zmian w zakresie ich parametrów, jedno pozostaje niezmienne: trwałość wykończenia. Jakie jeszcze zalety posiadają tynki cementowo-wapienne?
Wszechstronność tynków cementowo-wapiennych
Tynki cementowo-wapienne można stosować właściwie na dowolnej powierzchni: podłożu mineralnym, elewacji bez docieplenia i w każdym wnętrzu, również tym o wysokim poziomie wilgotności (kuchnia, łazienka, pralnia) czy nietypowym dostępie do świeżego powietrza (od pozbawionej okien garderoby po wiatrołap).
Nieprześcigniona trwałość
A właściwie trwałość, która wynika z wytrzymałości. Tynki cementowo-wapienne są niezwykle odporne na uszkodzenia. Powierzchnia wykończona tego rodzaju zaprawą, niełatwo się rysuje czy kruszy. Jest więc świetnym rozwiązaniem do wnętrz takich jak pokoje dziecięce, garaże, klatki schodowe, piwnice, korytarze. Trwałość jest też cechą, którą najbardziej cenią fachowcy: w badaniu przeprowadzonym przez ASM Centrum Badań i Analiz to właśnie tę cechę wskazali jako kluczową dla wyboru tynków cementowo-wapiennych.
Aspekt zdrowotny
Tynki cementowo-wapienne pozytywnie wpływają na jakość powietrza w przestrzeni mieszkalnej lub biurowej. – Wśród naszych produktów, cechy prozdrowotne mają np. tynki Baumit z rodziny MPI. Zastosowane na ścianach i suficie mineralne mieszanki są naturalne i paroprzepuszczalne. Dzięki swoim właściwościom równoważą mikroklimat wewnętrzny. Pochłaniają wilgoć, gdy jest jej za wiele we wnętrzu i oddają jej nadmiar, gdy powietrze robi się za suche – wyjaśnia ekspert firmy Baumit, Tomasz Jarzyna. – W konsekwencji ograniczają ryzyko kondensacji wilgoci na powierzchni i chronią ściany przed pleśnią i grzybami, są dobrym rozwiązaniem dla alergików i dzieci – dodaje specjalista.
Tynki cementowo-wapienne mogą uratować życie
Ze względu na skład i naturalne pochodzenie, tynki cementowo-wapienne mają właściwości nie przyczyniające się do rozprzestrzeniania ognia. Niepalna warstwa wykończenia zwiększa bezpieczeństwo domowników, opóźniając powstawanie strat i dając czas do ucieczki w razie ewentualnego zagrożenia pożarem.
Dobra przyczepność
Naturalna szorstkość powierzchni tynków cementowo-wapiennych to cecha, która szczególnie cieszy fachowców. Delikatna faktura na powstałej powierzchni znacząco ułatwia malowanie ścian i sufitów – nie ślizgają się po niej wałki i pędzle. Dobra przyczepność to także zaleta w przypadku dekorowania ścian tapetami czy płytkami ceramicznymi.
– Można jednak uzyskać również niemal gładką powierzchnię, która w wielu przypadkach sprawdzi się jako bardzo estetyczne wykończenie. W takim celu należy wybrać drobnoziarnistą odmianę, np. tynk cementowo-wapienny Baumit MPI 25 Fine.
Szybkowiążące tynki cementowo-wapienne
Tę cechę doceniają najstarsi budowlańcy, którzy pamiętają poprzednią generację tynków cementowo-wapiennych, które trzeba było starannie i z dużą ostrożnością przygotowywać od zera na placu budowy. Dzisiejsza technologia umożliwia zakup gotowej mieszanki, którą wystarczy zmieszać z wodą.
Odpowiednio dobrany tynk umożliwia też znacznie szybszą aplikację maszynową. Najnowszej generacji produkty (np. tynk Baumit MPI 30 Speed) to również zaprawy szybkowiążące, w przypadku których wystarczą zalewie 2-3 godziny, bez względu na grubość warstwy i chłonność podłoża.
Duży wybór
Na sklepowych półkach oraz w sklepach online rodzajów tynków jest bardzo dużo. Wybierając mieszankę, warto sięgnąć po porady ekspertów i znaną, doświadczoną markę. Tynki cementowo-wapienne Baumit są chętnie wybierane przez wykonawców i inwestorów, dla których liczy się czas i jakość.