Porady

Instalacje w domu: jak i kiedy zabrać się za wszystkie media – formalności i koszty na 2021

Instalacje w domu: jak i kiedy zabrać się za wszystkie media – formalności i koszty na 2021

Przy okazji budowy domu należy uwzględnić nie tylko kwestie związane z projektem czy wykończeniem budynku, ale również to, by były do niego dołączone wszelkie media. Mowa głównie o instalacji elektrycznej i wodociągowej, w skład której wchodzi przyłącze wodne i kanalizacyjne. Uzbrojenie działki, bo tak popularnie nazywa się prace i formalności związane z doprowadzeniem mediów do budynku, spada na barki inwestora. Dowiedz się, ile kosztuje ten proces i jakich formalności należy dopełnić.

Przyłącza na działce budowlanej – typy mediów i wstępne formalności

Zanim inwestor lub inna osoba, która planuje budowę domu, rozpocznie przygotowania dotyczące szeroko rozumianego uzbrajania działki, dobrze jest wcześniej sprawdzić, czy przypadkiem nie ma już ona odpowiednich przyłączy. Jeśli nie jest to łatwo sprawdzalne (np. obecny właściciel nie ma informacji na ten temat), to wszelkie tego typu kwestie można doprecyzować w lokalnym wydziale Urzędu Kartografii i Geodezji.

Nie tylko pozwoli to uniknąć dodatkowych kosztów, ale łatwiej będzie też można dobrać właściwy projekt budynku. Zgodnie z obowiązującym prawem działka budowlana powinna mieć przyłączenie do sieci energetycznej i wodno-kanalizacyjnej. W miastach można się również starać o przyłącze gazowe – projekty domów – domoweklimaty.pl uwzględniają wszystkie media i są dostosowane do lokalizacji czy potrzeb przyszłych domowników.

Prąd elektryczny na działce – jakie warunki należy spełnić?

Doprowadzenie przyłącza prądowego do działki budowlanej wiąże się z szeregiem formalności, a pierwszym krokiem na tej drodze jest złożenie wniosku do lokalnego dostawcy energii elektrycznej. Dokument powinien przede wszystkim zawierać podstawowe informacje o osobie wnioskującej (to właśnie na tej podstawie będą wystawiane i rozliczane rachunki), a także określać typ obiektu, jaki będzie przyłączany do sieci.

Architect or Engineer working in office with engineering tools, blueprint and building model. Construction concept.

Konieczne jest również wstępne określenie zużycia prądu elektrycznego oraz termin rozpoczęcia poboru. W zależności od dostawcy, liczba dokumentów czy wymogów może się zwiększyć, a wszystko to wymaga tzw. opłaty przyłączeniowej.

Przyłącze wodociągowe – formalności, o których warto pamiętać

Tak jak w przypadku przyłącza prądowego, w celu uzyskania dostępu do do sieci wodno-kanalizacyjnej należy przygotować stosowny wniosek oraz informacje potwierdzające prawo własności do danej działki. Następnie należy złożyć je w lokalnym przedsiębiorstwie komunalnym oraz określić planowaną liczbą mieszkańców i przyszłe zużycie wody.

Na kogo spadają koszty związane z przyłączeniem mediów do działki?

Zgodnie z obowiązującym prawem, wszelkimi formalności oraz kosztami związanymi z przyłączeniem do sieci energetycznej i wodno-kanalizacyjnej zajmuje się inwestor, o czym więcej można przeczytać w artykule: Uzbrojenie działki – formalności wykonania i koszt przyłącza: wody i ścieków, gazowe i elektryczne.

Similar Posts