Mieszkasz w bloku i marzy Ci się wieczór przy kominku? Nie musisz wyjeżdżać za miasto lub zamieniać wygodnego M na kosztowny dom. Zobacz rozwiązania, które przeniosą Cię do nowoczesnej sielskości przy ogniu.
Kominek kojarzy się z wiejską sielskością, chatką w górach, zimowymi wieczorami z kubkiem rozgrzewającej herbaty i domowymi spotkaniami z rodziną i przyjaciółmi. Na trzaskający ogień mogą pozwolić sobie właściciele jednorodzinnych domów lub posiadacze działek za miastem. Mieszkańcy bloku mogą jedynie z tęsknotą i nutą zazdrości popatrzeć na wrzucone przez znajomych relacje ze spotkań przy kominku. Nic bardziej mylnego! Kominek możemy sobie sprawić w takim wnętrzu, jakie mamy.
Kominek w bloku – czy to możliwe?
Nowoczesne kominki z opcją zastosowania ich w bloku to biokominki na paliwo. Wyróżniamy biokominki wiszące, wolnostojące i portalowe. Zaletą wszystkich rodzajów jest prosty montaż, wygodna obsługa i możliwość ich przenoszenia. Dodatkowo nowoczesne palenisko podnosi temperaturę pomieszczenia o kilka stopni Celsjusza.
Nie trzeba także martwić się o zapewnienie kanałów wentylacyjnych i kominowych. Zaletą jest także prostota utrzymania czystości, ponieważ nowoczesnych kominków na biopaliwa nie trzeba czyścić z popiołu. Do spalania wykorzystujemy ekologiczne paliwa, które nie wytwarzają żadnych spalin.
Nowoczesne kominki: aranżacje wnętrz
Kominki wiszące sprawdzą się w niewielkich wnętrzach. Nietuzinkowym rozwiązaniem będzie zastosowanie go w dużym salonie i zawieszenie do sufitu – dzięki temu możemy sprytnie oddzielić np. część salonu z jadalnią.
Bardzo efektownie wyglądają kominki portalowe w zabudowie. Kojarzą się głównie z nowoczesnymi wnętrzami, jednak dzięki niemu możemy mieszkanie w bloku urządzić w wiejskim czy retro stylu. Wszystko zależy od obudowy i materiału dekoracji ściany.
Kominki wolnostojące będą dobrze wyglądały w przestronnych wnętrzach – co nie znaczy, że nie sprawdzą się w mieszkaniach typu studio. W tego typu wnętrzach, gdzie kuchnia jest połączona z salonem, kominek zdecydowanie ociepli wnętrze i nada mu domowego klimatu.
W loftowych mieszkaniach, gdzie przestrzenie użytkowe łączą się ze sobą, sprawdzą się nowoczesne kominki dwustronne. Dzięki niemu oddzielimy np. gabinet od sypialni, jednocześnie nie zaburzymy otwartości wnętrza.
Wybór: czym się kierować?
Podstawowa kwestia to jaki rodzaj kominka wybieramy i przedział cenowy urządzeń. Istotnym elementem jest jakość szyby oraz materiał, z jakiego zostały wykonane palniki. Droższa będzie z pewnością szyba hartowana, jednak lepiej dopłacić ze względu na mniejsze ryzyko jej uszkodzenia przez dzieci czy zwierzęta domowe.
Nowoczesne kominki zasilane są biopaliwem. Możemy wyróżnić jego dwa rodzaje: paliwo płynne i żelowe. Paliwo płynne wlewa się do specjalnego zbiornika w biokominku i podpala się zapalarką. Litr bioetanolu zapewnia od godziny do 6 godzin żywego płomienia, w zależności od wyregulowania. W przypadku drugiego rodzaju kominek opala się paliwem żelowym. Paliwo kupuje się w puszkach o pojemności około pół litra – taka porcja wystarcza na około 3 godziny.
Więcej dowiesz się w artykule: https://kratki.com/blog/pl/nowoczesne-kominki-najciekawsze-aranzacje-wnetrz/.