Po głowie chodzi Ci pomysł na inwestycję deweloperską, ale nie wiesz, czy warto? Fakt, uczenie się metodą prób i błędów jest bardzo kosztowne i – niestety – nie zawsze kończy się sukcesem. Co byś zrobił, gdybyś miał niezbędną wiedzę przed rozpoczęciem inwestycji? A do tego mógłbyś liczyć na radę od kogoś, kto już wielokrotnie odniósł sukces w branży? Taką możliwość dają Ci szkolenia z działalności deweloperskiej.
Jakie szkolenie z działalności deweloperskiej wybrać na początek?
Szkolenie deweloperskie dla początkujących – czyli osób, które jeszcze nie rozpoczęły żadnej inwestycji – powinno z jednej strony obejmować jak najwięcej zagadnień, a z drugiej nie przytłaczać niepotrzebnymi szczegółami. Dzięki temu w krótkim czasie zyskasz pewne wyobrażenie o tej działalności, które pozwoli Ci zacząć, a potem – rozwinąć skrzydła. Dlaczego? Ponieważ najwięcej zyskasz, jeśli szybko wykorzystasz zdobytą wiedzę w praktyce. Bardziej złożone tematy (np. jak wybudować budynek wielorodzinny) często są poruszane na warsztatach skierowanych do bardziej zaawansowanych inwestorów – lepiej zostaw je sobie na później.
Co powinno znaleźć się w programie szkolenia deweloperskiego dla początkujących
Inwestycja deweloperska to wieloetapowy projekt. Dlatego też tak ważne jest, aby wybrać najlepiej dopasowany program szkolenia, który zwróci uwagę na problemy i kluczowe w branży zagadnienia. Jakie?
- Zakup działki. Gdzie szukać ofert? Kiedy najlepiej kupić działkę? Jak rozpoznać dobrą działkę pod inwestycję deweloperską? Jak dostrzec potencjał w „trudnych” lub nieatrakcyjnych na pierwszy rzut oka działkach? A jeśli już posiadasz działkę – jak zoptymalizować zabudowę pod kątem zysku z inwestycji?
- Finansowanie. Czym jest kredyt deweloperski? Jak zwiększyć szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku? Czym są otwarte i zamknięte rachunki powiernicze? Czy warto inwestować własną gotówkę?
- Kwestie prawne. Co to jest ustawa deweloperska? Jaki realny wpływ ma na Twoją działalność? Jak zabezpiecza klienta? Jak wyglądają faktyczne i prawne czynności związane z zakupem gruntu?
- Umowy i pozwolenia. Jak podpisać umowę deweloperską? Jak uzyskać pozwolenia na budowę? Co zrobić, żeby decyzje były pozytywne? Jak wyglądają umowy z architektem i wykonawcami?
- Zyski. Jak obliczać rentowność budowy lub rozbudowy? Kiedy inwestować, a kiedy lepiej się wycofać? Jaki model prowadzenia działalności deweloperskiej jest najlepszy?
- Klienci. Jak wygląda skuteczny marketing w przypadku inwestycji deweloperskiej? Jak pozyskiwać klientów? Czy współpracować z agencją nieruchomości? Jak prowadzić negocjacje? Jak sobie radzić z obsługą posprzedażową?
- Budowa. Jak przygotować i przeprowadzić budowę? Jakie są niezbędne formalności? Jak wybrać materiały?
Oczywiście nie są to wszystkie zagadnienia poruszane na szkoleniach dla początkujących deweloperów. Jednak na pewno już widzisz, że to naprawdę solidna dawka informacji, która pomoże Ci odnieść sukces w branży.
Co jeszcze można zyskać na szkoleniach deweloperskich?
Oprócz wiedzy, uczestnicy szkoleń deweloperskich często mogą liczyć na pewne bonusy, które znacznie ułatwiają start w swojej działalności. Są to m.in.:
- kalkulatory zwrotu z inwestycji,
- wzory umów i protokoły (umowę spółki, umowy z wykonawcami/architektem, umowę rezerwacyjną, protokół odbioru lokalu, umowę przenoszącą własność itd.),
- biznesplan,
- materiały szkoleniowe w formie plików PDF/filmów,
- dostęp do grup na SM.
Szkolenia deweloperskie – warto czy nie warto?
Zanim odpowiesz sobie na pytanie: „Czy warto korzystać ze szkoleń z działalności deweloperskiej?”, zastanów się nad pewnym przykładem. Załóżmy, że chcesz wziąć pożyczkę. Twoim jedynym kosztem jest prowizja w wysokości 2% – czy według Ciebie to dobra oferta?
Wróćmy do naszego pytania. Szkolenia deweloperskie to koszt kilku-kilkunastu tysięcy zł. Jednak porównując go do kwoty, którą możesz zarobić na trafionej inwestycji deweloperskiej, okazuje się, że to zaledwie 2-3% Twojego przychodu – a nawet mniej! I jak myślisz, warto? Warto!