Wzrost cen materiałów budowlanych oraz robocizny, który można zaobserwować od kilku lat nie tylko na polskim rynku, przekładają się w sposób bezpośredni na to, ile trzeba zapłacić za inwestycję. Dlatego przedsiębiorcy planujący powiększenie infrastruktury poprzez rozbudowę tej już istniejącej lub postawienie zupełnie nowego budynku powinni zweryfikować przed podjęciem prac, ile będą wynosiły koszty przedsięwzięcia. Co składa się na cenę hali produkcyjnej i dlaczego warto ją wybrać?
Dlaczego hale stalowe są tak chętnie wybierane przez inwestorów?
Hale stalowe coraz częściej wypierają użytkowania konstrukcje murowane. Są lżejsze, powstają szybciej i wymagają zaangażowania mniejszej liczby pracowników. Hale magazynowe wykonane ze stali dużo łatwiej dopasować do potrzeb inwestora, rozbudować i przystosować do zmieniających się warunków i skali prowadzonej działalności.
Modułowa konstrukcja budowli sprawia, że odpada konieczność wykorzystania ciężkiego sprzętu do transportu poszczególnych elementów. W rezultacie budowa hali stalowej w mniejszym stopniu niszczy otoczenie i ułatwia zachowanie ciągłości prowadzonego biznesu.
Duża rozpiętość konstrukcji stalowej i niewielki ciężar przesądza również o możliwości posadowienia takiej infrastruktury na niestabilnym terenie bez konieczności przeprowadzania skomplikowanych adaptacyjnych prac ziemnych.
Co składa się na koszt budowy hali stalowej?
Najważniejszym – i jednocześnie najdroższym – elementem hali stalowej jest jej konstrukcja nośna. Może być ona wykonana w dwojaki sposób – z elementów blachownicowych, czyli dźwigarów z połączonych ze sobą blach, albo z konstrukcji kratowych.
Struktury blachnicowe wykorzystuje się głównie przy wznoszeniu budynków przemysłowych o niewielkiej powierzchni. Przy budynkach wielkokubaturowych lepiej sprawdzi się system kratowy.
Kolejne elementy to płatwie dachowe i rygle ścienne. Ich zadanie to stabilizacja całej konstrukcji i przejmowanie obciążeń.
Ściany hali najczęściej są obudowane blachą trapezową, niekiedy dwuwarstwową z ociepleniem między warstwami (tzw. system blacha-wełna-blacha). Zadaniem osłon ściennych jest izolacja termiczna, akustyczna i mechaniczna budowli.
W zależności od potrzeb inwestora i przeznaczenia hali wykorzystuje się piankę poliuretanową lub wełnę mineralną. Na szczególnie starannie dobrane oświetlenie zasługują hale rolnicze, gdzie zwykle przechowuje się płody rolne, wrażliwe na działanie warunków atmosferycznych albo inwentarz żywy.
Poza podstawowymi modułami hali stalowej wyróżnia się także jej elementy dodatkowe. Mogą to być np.:
- okna,
- świetliki,
- bramy,
- doki,
- systemy odprowadzania wody,
- czerpnie powietrza.
Ilość, rozłożenie oraz parametry poszczególnych elementów dodatkowych zależą od przeznaczenia hali i warunków, jakie trzeba zapewnić w jej wnętrzu. Podłoże pod halę stalową stanowi posadzka, a sama konstrukcja ma swoje umocowanie w fundamentach.
Projektując halę stalową, nie należy skupiać się wyłącznie na cenie. Podstawowe znaczenie ma bezpieczeństwo użytkowania obiektu i warunki, w jakich będzie pracował personel.
Ile wynoszą koszty budowy hali stalowej w 2022 roku?
Koszt budowy hali stalowej zależy od wielu czynników. Chodzi nie tylko o zastosowane komponenty oraz ilość elementów dodatkowych, ale również uwarunkowania geologiczne i charakterystykę działki. Dlatego oszacowanie ceny jednego metra kwadratowego hali wymaga kompleksowej analizy wszystkich czynników.
Przyjmuje się, że może on kosztować od kilkuset (500–700 zł) do nawet ponad tysiąca złotych (1200–1500 zł), uwzględniając konstrukcję nośną, ocieplenie, fundamenty i posadzkę. Typowa hala o powierzchni około 80 m2 może kosztować około 50–70 tysięcy.
Wzrost cen materiałów budowlanych widać przede wszystkim po elementach stalowych. Jeszcze na początku 2022 roku 1 kg konstrukcji stalowej kosztował średnio 12–18 zł. Obecnie ceny są wyższe.
Dodatkowe wydatki pociągają za sobą podłączenie instalacji wodnej, gazowej i elektrycznej – doprowadzenie przyłączy, rozprowadzenie przewodów i rur po obiekcie. Oczywiście koszty nie obejmują wyposażenia przestrzeni w urządzenia dźwigowe, systemy transmisji taśmowej i inną infrastrukturę niezbędną do prowadzenia działalności gospodarczej.
Gdzie zamawiać hale magazynowe?
Jeżeli szukasz firmy, która zajmie się kompleksową obsługą przedsięwzięcia budowy hali stalowej dla Twojej firmy, sprawdź ofertę firmy Borga. To blisko 50 lat doświadczenia w konstruowaniu hal stalowych m.in. na potrzeby przemysłu, logistyki i rolnictwa.
Wieloletnia praktyka pozwala firmie Borga nie tylko sprawnie i szybko przeprowadzić cały proces montażowy, ale także doradzić na etapie projektowania i w toku prac budowlanych.
Wszystkie elementy stalowe powstają bezpośrednio w fabrykach producenta, dlatego ma on pełną kontrolę nad przebiegiem inwestycji. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat hal stalowych Borga, zajrzyj na.