Poprawnie działająca instalacja fotowoltaiczna przynosi wymierne korzyści. Pozwala użytkownikowi zaoszczędzić pieniądze i nie martwić się podwyżkami cen prądu. Jednak, aby tak się stało, projekt musi spełnić szereg wymagań. Tylko w taki sposób, wykorzystamy potencjał, który tkwi w systemie fotowoltaicznym. Popularność fotowoltaiki, sprawiła, że na rynku pojawiło się wielu instalatorów. Z perspektywy klienta, ważnym aspektem jest wybór rzetelnej firmy i dopilnowanie szczegółów, które mogą wpłynąć na późniejszą eksploatację instalacji.
Dobrze wykonany projekt instalacji fotowoltaicznej
Podstawą do wydajnego działania systemu PV jest odpowiednio przygotowany projekt. Mowa tu przede wszystkim o optymalnym wyborze miejsca, w którym zostaną zamontowane panele fotowoltaiczne. Tutaj duże znaczenie ma kąt nachylenia oraz azymut paneli. W Polsce, moduły pracują najefektywniej, gdy ich kąt nachylenia wynosi między 30 a 40 stopni. Jako, że nie zawsze kąt nachylenia dachu jest optymalny dla instalacji PV, można zastosować konstrukcję wsporczą, która skoryguje ten parametr (np. na dachach płaskich). Optymalnym kierunkiem, w który powinny być zwrócone moduły jest południe. Analogicznie do kąta nachylenia, ustawienie budynku, może uniemożliwić taką lokalizację modułów. W takim przypadku, należy rozważyć montaż instalacji naziemnej. Moduły zwrócone w kierunku wschodnim lub zachodnim, mogą być przyczyną strat w uzyskach energetycznych (nawet do 15%).
Oprócz ustawienia modułów, należy zwrócić uwagę na elementy, które potencjalnie mogą zacieniać moduły. W skrajnych przypadkach, konieczne może być zamontowanie optymalizatorów mocy. O tym jak działają optymalizatory mocy do modułów pv przeczytasz tutaj.
Zastosowane komponenty
W fotowoltaice, tak jak w każdej innej branży, bardzo ważna jest jakość zastosowanych komponentów. Trzeba zwracać uwagę przede wszystkim na sprawność poszczególnych elementów systemu. Jako, że wydajność całego systemu w największym stopniu zależy od modułów, przed wyborem producenta, który dostarczy panele na naszą instalację, warto zapoznać się z następującymi parametrami produktów:
-
Moc w punkcie MPP.
-
Temperaturowy współczynnik mocy.
-
Temperatura ogniw przy pracy znamionowej.
Oprócz tego, analizując projekt instalacji, należy sprawdzić jakość dobranych przewodów, zabezpieczeń elektrycznych oraz systemu montażowego.
Pełny asortyment komponentów niezbędnych do wykonania instalacji fotowoltaicznej znajdą Państwo w hurtowni fotowoltaicznej Swatt.pl