Jak śpiewała nieodżałowana Anna Jantar: nic nie może wiecznie trwać. Okres wakacyjny również wielkimi krokami zbliża się już do końca. Na szczęście istnieje sprawdzony sposób na to, żeby przez cały rok czuć się jak na urlopie w nadbałtyckiej miejscowości – wystarczy urządzić swoje mieszkanie w stylu nadmorskim! Czym dokładnie się on charakteryzuje?
Zacznijmy od tego, że Coastal Style, czyli styl nadmorski, posiada wiele różnych odmian. Jego najpopularniejszym wariantem jest zrodzony w Stanach Zjednoczonych styl Hampton, który swoją nazwę zawdzięcza dwóm miasteczkom położonym na wyspie Long Island: East Hampton oraz Southampton. To właśnie tam zamożni mieszkańcy Nowego Jorku uciekają wypocząć od zgiełku wielkiego miasta. To bardzo ekskluzywna okolica (niektórzy twierdzą wręcz, że nieco snobistyczna), pełna luksusowych rezydencji i domów na plaży. Mieszkania w stylu Hampton stanowią połączenie dwóch, zdawałoby się zupełnie odmiennych, światów: letnich wiejskich domków i klasycznych nowojorskich apartamentów. To prawdziwie eklektyczne zestawienie sprawia, że tego typu wnętrza wydają się swobodne a jednocześnie wyrafinowane.
Jak urządzić wnętrze w stylu nadmorskim?
Żeby urządzić mieszkanie w stylu nadmorskim nie musimy wcale mieszkać na Long Island. Mało tego: od morza mogą nas dzielić setki kilometrów. Wystarczy, że będziemy pamiętać o kilku prostych zasadach. Dużą rolę odgrywa odpowiednia kolorystyka.
– W przypadku mieszkań w stylu nadmorskim podstawową barwą jest biel. Biały kolor nadaje wnętrzu porządku i harmonii, a przy okazji sprawia, że przestrzeń wydaje się dużo większa. Sama biel to jednak za mało. Generalnie pozostała kolorystyka powinna stanowić przedłużenie widoków zza okien, jakie na co dzień dostarczają wrażeń mieszkańcom nadbałtyckich rezydencji – zauważa Maciej Balcerek z warszawskiej agencji architektonicznej Perfect Space. – Dlatego w stylu nadmorskim mile widziane są wszelkie odcienie niebieskiego: zarówno delikatne błękity, jak i żywe kobalty, a nawet ciemne, mroczne granaty. Każdy marynarz potwierdzi, że morze ma wiele obliczy.
Dodatki w stylu nadmorskim
Urządzając mieszkanie w stylu nadmorskim, trzeba pamiętać o doborze odpowiednich dodatków. Coastal nierozerwalnie łączy się z muszlami, kolorowymi kamieniami oraz piaskiem z plaży – elementy te najlepiej wyeksponować w szklanych misach albo wazonach. Styl nadmorski to też modele żaglowców, statki w butelkach, wiosła, rozgwiazdy, metalowe latarnie, grube liny, sieci rybackie, poduszki z morskimi motywami, wiklinowe kosze oraz masywne skrzynie. Interesującą ozdobą może się okazać nawet zielona butelka – wystarczy, że użyjemy jej jako pojemnika na kwiaty.
Maciej Balcerek przypomina, żeby w tego typu aranżacjach stawiać na naturalne materiały, zwłaszcza drewno, które powinno być jednak podniszczone, przetarte i niedomalowane: – Styl nadmorski kocha driftwood, czyli drewniane elementy, które wizualnie przypominają drewno wyrzucane przez fale na brzeg morza: lekko zniszczone i wypłowiałe. Pamiętajmy jednak, że założeniem stylu nadmorskiego jest wygoda i komfort, więc nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w naszym salonie, wśród całego tego drewna, stanęła duża, miękka sofa.