Porady

Jak zamontować rolety? Samodzielnie czy z pomocą specjalistów?

Jak zamontować rolety? Samodzielnie czy z pomocą specjalistów?

 

Rolety coraz częściej zastępują firany i zasłony. Są praktyczne, funkcjonalne i estetyczne. Dzięki nim można kontrolować dopływ światła, zadbać o prywatność, nadać pomieszczeniu oryginalny wygląd. Rolety dostępne są w różnych rodzajach i kolorach, dzięki temu z łatwością można je dopasować do stylu, w jakim zostało urządzone wnętrze. Można wybrać rolety wewnętrzne, montowane w domach i mieszkaniach lub rolety zewnętrzne, które nie tylko chronią przed światłem, ale także pełnią funkcję antywłamaniową. Rolety można kupić gotowe lub zamówić na wymiar. Jak je zamontować? Czy samodzielny montaż rolet to dobry pomysł?

Jakie rolety dostępne są na rynku?

Wybór rolet wewnętrznych jest bardzo duży. Można je kupić w sklepach budowlanych, z wyposażeniem wnętrz, a także zamówić na wymiar, dopasowane do danego okna. Na familyrollo.pl można kupić różnego typu rolety, wykonywane na zamówienie klienta. Wystarczy podać wymiary okna i własne preferencje, a powstanie wymarzona roleta, która będzie wspaniałą ozdobą okna. Można wyróżnić m.in.:

  • rolety dzień noc, które zbudowane są z warstwy zaciemniającej i transparentnej. Dzięki można odpowiednio zaciemnić pomieszczenie lub wpuścić światło słoneczne.

  • rolety rozwijane, czyli ekranowe są najczęściej wybieranym rozwiązaniem. Częściowo przepuszczają światło, zapewniają cień we wnętrzu, a jednocześnie chronią prywatność domowników. 

  • rolety plisowane, dają nieograniczone możliwości, mają opcję zasłaniania od góry i od dołu. Nadają się do wnęk okiennych o nietypowych kształtach. 

  • rolety rzymskie to panele tkaninowe, które tworzą efektowne plisy i fałdy. Mogą być uszyte z każdego materiału, wyglądają bardzo efektownie.

Można wybrać rolety wewnętrzne mocowane na suficie, ścianie lub bezpośrednio na ramie okna. Oferta rolet zewnętrznych jest również szeroka. Dostępne są rolety kasetowe, ze skrzynką, która pozwala na ukrycie materiału i mechanizmu, rolety aluminiowe, rolety antywłamaniowe, rolety z PCV czy rolety drewniane.

Rolety okienne do samodzielnego montażu

Montaż rolet wewnętrznych można powierzyć specjalistom lub wykonać samodzielnie. Która opcja jest lepsza? Jest to zależne od sposobu montażu oraz typu rolet. Ważny jest również rodzaj okna. Rolety na okna dachowe wymagają prowadnic, które trzymają tkaninę przy oknie. Warto zapoznać się z instrukcją montażu, która pokazuje kolejne kroki, jakie trzeba wykonać. 

Dostępne są rolety bezinwazyjne, które umieszcza się na ramie okiennej bez potrzeby używania narzędzi. Rolety tego typu można zamontować na oknie, na ścianie oraz na suficie. Montaż bezinwazyjny wykonuje się za pomocą mocnej taśmy dwustronnej. W ten sposób można przykleić całą konstrukcję, łącznie z prowadnicami, które ustabilizuję tkaninę. Należy pamiętać o dokładnym wyczyszczeniu powierzchni, bo tylko wtedy taśma będzie dobrze przylegać i nie odpadnie pod wpływem ciężaru. Powierzchnia musi być czysta i odtłuszczona, dlatego należy ją przetrzeć szmatką nasączoną acetonem.

Dostępne są również rolety mocowane na uchwytach, montowanych na powłoce przylepnej. Haczyki pozwalają na stabilne zawieszenie rolety na ramie okna, bez konieczności wiercenia otworów. Osoby, które chcą się dowiedzieć, jakich błędów przy montażu rolet unikać, mogą zapoznać się z artykułem https://familyrollo.pl/blog/najczestsze-bledy-w-montazu-rolet.

Rolety – montaż z użyciem narzędzi

Montaż inwazyjny jest nieco trudniejszy, wymaga przygotowania niezbędnych narzędzi tzn. wiertarki, poziomicy, wkrętów i kołków rozporowych, które zazwyczaj są sprzedawane w zestawie z roletami. W przypadku montażu inwazyjnego najlepiej wybrać rolety wykonywane na wymiar, dzięki czemu będą dokładnie dopasowane i nie trzeba będzie dokonywać poprawek. Prawidłowy wymiar rolety jest kluczem do sukcesu i estetycznego wyglądu. Bardzo ważne, aby dobrze wymierzyć okno, bo tylko wtedy rolety będą estetycznie wyglądać. Otwory należy wywiercić w suficie albo w ścianie, ewentualnie − w ramie okiennej. Montaż rolet zewnętrznych jest bardziej skomplikowany. Niektóre rolety montuje się we wnęce okiennej na etapie budowy, dlatego musi wykonać je specjalistyczne ekipa. 

Osoby, które chcą więcej dowiedzieć się o tym, jak wybrać rolety do nietypowych okien, mogą zapoznać się z artykułem https://domotechnika.pl/jak-wybrac-rolety-do-nietypowych-okien/.

Montaż rolet nie jest skomplikowany, ale wymaga dużej precyzji i dokładności. Nie trzeba się śpieszyć, tylko każdy etap montażu rolet należy wykonywać spokojnie i dokładnie. Aby ułatwić sobie pracę, można obejrzeć dostępne w internecie filmy, które pokazują jak krok po kroku zamontować rolety.

 

Similar Posts