Porady

Najlepszy sprzęt do prac remontowych przy wysokich ścianach i stropach

Najlepszy sprzęt do prac remontowych przy wysokich ścianach i stropach

Branża budowlana ciągle się rozwija. Powstaje coraz więcej budynków, które mają nie tylko dużą kubaturę, ale również wiele kondygnacji bądź bardzo wysokie stropy. W trosce o bezpieczeństwo pracowników i precyzję wykonywanych prac niezbędne jest stosowanie najlepszego sprzętu, takiego jak rusztowania.

Rusztowania – najlepsze modele do pracy wewnątrz i na zewnątrz

Popularność rusztowań wbrew pozorom ciągle rośnie. Ten sprzęt stosowany od wielu lat nadal jest najczęściej wykorzystywany przez firmy budowlane, co oczywiście w pełni zrozumiałe, biorąc pod uwagę fakt, że dzięki dużym rozmiarom oraz możliwości dużego obciążenia sprawdzą się także w trudnych i wymagających dużej precyzji pracach. Oczywiście należy zwrócić uwagę na sam ich rodzaj. Można zdecydować się np. na rusztowanie jezdne, które nie jest wcale niewysokie, gdyż posiada specjalne wewnętrzne schody. Kolejną ważną kwestią jest materiał. W tym przypadku można zdecydować się na rusztowania aluminiowe, które są stabilne i bardzo wytrzymałe. Dzięki formowaniu i łączeniu poprzez nitowanie można z nich stworzyć najbardziej skomplikowane konstrukcje, zatem są wprost idealne w przypadku prac remontowych wysokich ścian i stropów, np. przy wzmacnianiu stropów, czy wymianie oświetlenia. Warto jeszcze zwrócić uwagę na fakt, że rusztowania aluminiowe są nie tylko odporne na korozję, ale przede wszystkim nietoksyczne, zatem mogą być wykorzystane w specyficznym środowisku pracy, np. tam, gdzie przechowuje się żywność.

Podesty ruchome – wszędzie tam, gdzie postawienie rusztowania stanowi trudność

Czasami prace na wysokości są prowadzone w miejscach, gdzie posadzka jest wielopoziomowa, np. tam, gdzie znajdują się schody. W takim miejscu postawienie rusztowania byłoby niebezpieczne, zatem pozostaje wykorzystanie innego sprzętu z długim wysięgnikiem, czyli podestu ruchomego. W zależności od rodzaju wykonywanych prac przy wysokich ścianach i stropach, należy dobrać nie tylko model z odpowiednio długim wysięgnikiem, ale również platformą roboczą o określonej wielkości. Bardzo duże znaczenie ma maksymalny udźwig i możliwość bezpiecznego transportowania sprzętu na znaczną wysokość. W zależności od tego czy prace w trudnym terenie wykonywane są wewnątrz czy na zewnątrz możliwy jest wybór modeli elektrycznych bądź spalinowych. Dodatkowo tam, gdzie teren jest wyjątkowo wilgotny i grząski można zastosować podesty ruchome gąsienicowe.

Pas budowlany i niezbędne wyposażenie

Pracownicy pracujący na wysokościach muszą również dbać o komfort swojej pracy. W pracy budowlańca niezwykle ważna jest również terminowość. Zatem, aby spełnić obydwa warunki pracodawcy powinni zapewniać swoim pracownikom pasy monterskie regulowane, inaczej zwane pasami budowlanymi. Warto tutaj zwrócić uwagę na ilość kieszeni, które pomieszczą narzędzia, bądź też akcesoria. Takie pasy poprawiają także bezpieczeństwo, gdyż zapobiegają przypadkowemu upuszczeniu narzędzi i związanym z tym wypadkom. Dostępne są także paski ze sprzączką, które utrzymają również wiertarkę oraz jej cały osprzęt. Jednocześnie nie wpływają na dyskomfort pracy. Niezbędne jest również wyposażenie w narzędzia budowlane. Tutaj należy wybierać modele, które zapewniają wysokie parametry pracy. Warto zatem kupić np. wiertarko-wkrętarkę wraz z akumulatorem i ładowarką. Kolejnym niezbędnym elementem jest na pewno udarowa wiertarko-wkrętarka, która sprawdzi się do wiercenia w drewnie oraz metalu. Bardzo potrzebna jest również szlifierka kątowa, która pracuje w trzech pozycjach. Wśród sprzętu powinien znaleźć się również młotek gumowy, a ponadto śruby i wkręty.

Warto pomyśleć także o bezpieczeństwie

Mając już odpowiedni sprzęt oraz narzędzia budowlane nie można również pomijać elementów wyposażenia, które wpływają na bezpieczeństwo pracy. Tutaj takim elementem są np. rękawice z włókna szklanego, bądź też rękawice metalowe antyprzecięciowe, które są niezbędne do pracy na wysokości. Doskonale zabezpieczają ręce i nadgarstki, a przy tym nie wpływają na dyskomfort pracy. Ważne są także buty z podeszwą antypoślizgową, które dodatkowo są wzmocnione. Niezbędne jest również zadbanie o amortyzatory do pracy na wysokości.

Praca na wysokości wymaga precyzji i dużych umiejętności. Należy również pamiętać o zapewnieniu bezpieczeństwa pracownikom. Dlatego odpowiednia odzież robocza, a także kaski są niezbędne. Konieczne będą również taśmy grodzeniowe, które chronią osoby postronne.

Similar Posts