Porady

Jaki kolor ścian do kuchni?

Jaki kolor ścian do kuchni?

Kolory mają wpływ na postrzeganie przestrzeni, kształtowanie nastroju oraz samopoczucia osób przebywających w pomieszczeniu. Właśnie dlatego wybór odpowiedniej barwy powinien być uzależniony przede wszystkim od tego, w jakim wnętrzu domownicy czują się dobrze. Sprawdź, czym jeszcze warto kierować się podczas dobierania kolorów ścian w kuchni.

Kuchnia – jakie kolory wybrać?

Najważniejszym elementem każdej kuchni są meble, a ściany stanowią ich dopełnienie. Zakup mebli kuchennych na wymiar pozwala na personalizację kuchni. Szeroka oferta modeli oraz wariantów kolorystycznych proponowana przez ernestrust z pewnością pozwoli na znalezienie rozwiązań spełniających oczekiwania nawet bardzo wymagających osób. Właściwa kolorystyka ścian niewątpliwie pozwoli uwydatnić wyposażenie kuchni. Kolor w dużej mierze decyduje o charakterze wnętrza. Uniwersalne barwy neutralne, np. szary lub beżowy stworzą tło, które nie będzie rzucało się w oczy. Ponadczasowa biel doda kuchni elegancji. Im intensywniejszy kolor, tym większe ma on znaczenie w aranżacji pomieszczenia – ciemne oraz jaskrawe barwy będą odgrywać pierwszorzędną rolę. Właśnie dlatego warto zacząć wybór kolorów ścian od oczekiwanego efektu. 

Jaki kolor ścian w kuchni? 

Pomalowanie ścian jest jednym z prostszych i tańszych sposobów na odmienienie pomieszczenia. Dzięki temu możliwa jest szybka metamorfoza i optyczna manipulacja wnętrza. Ściany mogą kontrastować lub dopełniać cały wystrój. Można zdecydować się na jednokolorową aranżację, różniącą się jasnością i natężeniem odcienia lub na stylizację będącą połączeniem kilku kolorów. Oryginalny efekt zapewni połączenie dwóch kontrastujących ze sobą kolorów – jest to sposób na poprawę proporcji oraz ukrycie mankamentów.

Wielkość kuchni

W małych pomieszczeniach istotna jest gra kolorów. Jasne ściany pozwolą optycznie powiększyć wnętrze. W wąskich kuchniach warto stosować chłodny kolor na krótszych ścianach, natomiast na dłuższych lepiej sprawdzą się jasne barwy. Taka zabawa kolorystyczna pozwoli uzyskać ciekawą perspektywę i sprawić, że pomieszczenie stanie się bardziej proporcjonalne. Alternatywą dla stonowanych kolorów są ciemne ściany, które pomniejszają wizualnie wnętrze i wyostrzają aranżację. Jednak o wiele lepiej sprawdzą się dobrze w dużych, dobrze oświetlonych kuchniach. Kolorystyka kuchni otwartej powinna być przede wszystkim spójna z częścią dzienną. Można postawić na kolory kontrastujące lub współgrające. Stosując przedłużenie koncepcji aranżacyjnej z jednego pomieszczenia na drugie, warto zadbać o łagodne i stonowane przejścia.

Meble kuchenne

Kolory ścian w kuchni powinny być spójne albo kontrastować z meblami. Nowoczesne meble kuchenne najczęściej występują w bieli, szarości lub czerni, dlatego będą dobrze współgrać ze ścianami pomalowanymi na odważne kolory, jak np. czerwony. Jasne fronty doskonale wyglądają na tle ciemnych ścian. Białe meble dobrze prezentują się na tle ścian w odcieniach brązu lub szarości. W takim połączeniu meble rozjaśniają pomieszczenie i przyciągają wzrok. Stonowane wrażenie można uzyskać dzięki zastosowaniu koloru ścian w zbliżonej lub jaśniejszej tonacji niż fronty mebli. Przy ciemnych frontach warto pamiętać, że wnętrze nie powinno przytłaczać, dlatego warto pomalować ściany na jasne kolory. Ciekawy efekt da zestawienie ciemnych mebli ze ścianami w intensywnych kolorach, choć jest rozwiązanie polecane do większych kuchni z dobrym dostępem do światła naturalnego, zapewnionego przez duże okna. Efektownie będzie również prezentować się jednolita kolorystyka ścian oraz mebli. Zlewające się otoczenie jest sposobem, który da optyczne złudzenie powiększenie przestrzeni.

Wybrany kolor ścian do kuchni zależy przede wszystkim od upodobań domowników, wielkości i doświetlenia kuchni, pozostałych elementów wystroju wnętrza oraz stylu aranżacyjnego. Warto mieć świadomość, jak dużą rolę ogrywają barwy w otoczeniu – odpowiednia kolorystyka kuchni może nawet kształtować apetyt, pobudzając go lub ograniczając.

Similar Posts