Porady

Serwis pomp ciepła – dlaczego warto o nim pamiętać?

Serwis pomp ciepła - dlaczego warto o nim pamiętać?

Pompy ciepła to urządzenia korzystające z odnawialnych źródeł energii. Coraz więcej firm i osób prywatnych decyduje się na zakup i montaż takiego źródła grzewczego. Sprzyja temu nie tylko niemal zerowa obsługa urządzenia, ale również bardzo mała awaryjność. Jednak jak każdy sprzęt, aby wszystko działało w pełni sprawnie, musi być co jakiś czas kontrolowany i serwisowany.

Czym jest pompa ciepła? 

Pompa ciepła jest urządzeniem, które pozyskuje energię ze środowiska i oddaje ją do instalacji centralnego układu ogrzewania i ciepłej wody. Jest to ekologiczne źródło grzewcze, które pozyskuje nawet 75% energii ze środowiska naturalnego.

Okazuje się, że montaż takiej pompy to praktycznie same korzyści. Taka instalacja charakteryzuje się niskimi kosztami eksploatacyjnymi i komfortem użytkowania, ale także chroni środowisko. Na przestrzeni ostatnich lat, pompy ciepła stały się niezwykle popularne i warto zaznaczyć, że służą one nie tylko do ogrzewania budynków, ale również do chłodzenia pomieszczeń w czasie upałów.

Dlaczego regularny serwis pomp ciepła jest tak ważny? 

Profesjonalny serwis pompy ciepła pozwala utrzymać jej wydajność na najwyższym poziomie i zapobiega niespodziewanym awariom w przyszłości. Warto zwrócić uwagę na to, że w ciągu roku, pompy ciepła pracują od 1500 do ponad 3000 godzin, a to wpływa na ich eksploatację.

Producenci tych systemów grzewczych także zastrzegają, aby przeglądów serwisowych dokonywać regularnie i do tych celów korzystać z usług profesjonalnych firm. Bardzo często jest to warunek konieczny, jeżeli chcemy przedłużyć gwarancję naszego urządzenia.

Źródło: https://sanerga.pl/pompy-ciepla/

Kto powinien wykonywać serwis?

Zarówno podłączenia, pierwszego uruchomienia i serwisu pompy, powinien dokonywać przedstawiciel firmy od której została zakupiona pompa lub pracownik, posiadający jej autoryzację. Cały przebieg prac konserwacyjnych zależy w głównej mierze od producenta.

W przypadku pomp ciepła, prace przy obiegu czynnika chłodniczego, mogą wykonywać tylko specjaliści z uprawnieniami f-gazowymi. Dlatego takimi serwisami zajmują się profesjonalne firmy, które po skończonej konserwacji pozostawiają podpisany protokół konserwacji oraz dokonują wpisu w kartę gwarancyjną pompy.

Jak często wykonywać serwis i przegląd pompy ciepła? 

Serwis pompy ciepła wykonuje się raz w roku, zazwyczaj przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Ma to na celu sprawdzenie instalacji, wyeliminowanie ewentualnych usterek oraz zapewnienie pełnej sprawności pompy.

Firmę serwisującą można również wezwać w przypadku jakichkolwiek wątpliwości związanych z działaniem urządzenia. Nieprawidłowa praca pompy, spadek jej wydajności, brak utrzymania temperatury w pomieszczeniu, większy pobór energii i zwiększenie kosztów utrzymania, mogą świadczyć o awarii i koniecznym serwisie. Również zmiana ustawień, powinna być dokonywana tylko przez profesjonalną firmę, a wszelkie działania przy pompie, wpisane do protokołu serwisowego.

Pompa ciepła, rekuperacja czy instalacje fotowoltaiczne są urządzeniami, które rzadko ulegają awariom. Warto jednak wiedzieć o tym, że regularny serwis przedłuża żywotność każdego z urządzeń – możemy przeczytać na stronie Sanerga.pl w zakładce: https://sanerga.pl/serwis.

Similar Posts