Porady

Systemy oddymiania, czyli bezpieczeństwo przeciwpożarowe w pracy

Systemy oddymiania, czyli bezpieczeństwo przeciwpożarowe w pracy

Czy wiesz, że nawet 95% wszystkich ofiar pożarów umiera nie na skutek ognia (dane z KG PSP), a na skutek zatrucia się gazem i dymem? Wiele z nich zostaje zaskoczona w najmniej spodziewanym momencie – podczas snu lub w… pracy. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo i możliwie jak najszybciej wykryć tlące się zagrożenie – stworzono czujniki dymu, które montuje się nie tylko na klatkach, ale także w zakładach pracy, miejscach publicznych i w halach produkcyjnych. Ich główną rolą jest ochraniać – pracowników przed utratą zdrowia i elewację – przed zawaleniem.

Jak działa system oddymiania?

Systemy oddymiające uruchamiają się za pomocą czujek dymowych, przycisków i/lub zewnętrznych urządzeń. Każdym komponentem zarządza natomiast centrala, która uruchamia klapy oddymiające ulokowane na dachu i w górnych częściach elewacji.

Umieszczone otwory odprowadzają gazy, dym i produkty spalania, które w innej sytuacji kumulowałby się w wewnątrz. Zdarza się, że nowoczesne mechanizmy uzupełniają dodatkowe zabezpieczenia – takie jak np. skrzydła drzwiowe – które mają za zadanie zwiększać wydajność wybranego systemu.

Z oddymianiem czy bez – co wybrać do swojego biura?

Miejsce pracy musi być bezpieczną przestrzenią – tj. wzbogaconą o systemy zapewniające ochronę elewacji i odpowiednie alarmowanie służb i pracowników, którzy będą w stanie przeprowadzić sprawną ewakuację.

W budynku, który posiada odpowiednie otwory doprowadzające świeże powietrze, zachodzi swobodna cyrkulacja, która zapewnia sprawne usuwanie dymu i produktów spalania. To one często bywają głównym źródłem zagrożenia i kosztownych remontów.

Jeśli Twój zakład pracy nie ma klap oddymiających, najpewniej w sytuacji zagrożenia cały dym i gorące powietrze będzie kumulowało się w górnych częściach zabudowy. Nieodprowadzanie go na zewnątrz tworzy z budynku zamkniętą bombę, która może w każdej chwili wybuchnąć. Stopniowo gromadzący się dym kłębi się w pomieszczeniach, zasłaniając drogi ewakuacyjne i utrudniając pracę służb. Pracownicy odczuwają więc większy strach, a utrudnione oddychanie uniemożliwia im opuszczenie budynku…

Zalety systemów oddymiania w Twoim zakładzie pracy

Wybierając profesjonalne i sprawdzone systemy oddymiania masz gwarancję, że Twoje miejsce pracy zyska:

  • Poczucie bezpieczeństwa – wszystko to dzięki stopniowemu odprowadzaniu produktów spalania,
  • Minimalistyczne elementy, które nie wpływają na architekturę i zabudowę,
  • Szybką reakcję, dzięki której zmniejszone są ewentualne straty finansowe,
  • Zintegrowane systemy, które działają między sobą tworząc nowoczesną sieć,
  • Niezawodność i wysoki komfort, który jest niezwykle cenny w sytuacji zagrożenia.

Pamiętaj jednak, że wszystkie te zalety możliwe są wyłącznie wtedy, gdy wybierzesz profesjonalne systemy od zaufanych producentów. Ważne jest więc, aby dobrać podzespoły od firm, które specjalizują się w zakresie bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Warto – w końcu na szali jest zdrowie i życie Twoich pracowników!

Similar Posts