Korzystaj ze swojego balkonu lub tarasu przez całe lato! Wystarczy odpowiednie zadaszenie

Różnego typu zadaszenia nad tarasem lub balkonem to idealny sposób na to, aby korzystać z odpoczynku na świeżym powietrzu bez względu na pogodę. Daszki fantastycznie osłaniają zarówno przed intensywnym słońcem, jak i opadami deszczu. Chronią nas, ale i wyposażenie pozostawione na tarasie lub balkonie. Jakie jednak zadaszenie sprawdzi się najlepiej? Na rynku mamy do wyboru kilka opcji. Wybraliśmy najlepsze – skuteczne w osłanianiu i świetnie się prezentujące.

Daszki z lekkiego poliwęglanu z filtrem UV

Poliwęglan to materiał lekki, a zarazem bardzo solidny, dlatego doskonale sprawdza się w roli zadaszenia tarasów i balkonów. W tym przypadku możemy wybrać np. daszek transparentny, który będzie przepuszczał promienie słoneczne (jeśli taras jest tak usytuowany, że nie zagraża mu intensywne nasłonecznienie), ale jednocześnie wyposażony w filtr UV. Takie propozycje znaleźliśmy w ofercie marki Metal-Gum. Zadaszenia poliwęglanowe gwarantują pełną ochronę przed opadami, jednocześnie sprawiają, że taras  / balkon pozostaje słoneczny. Co istotne, poliwęglan nie wymaga żadnej konserwacji, czy specjalnej konserwacji. W czyszczeniu zadaszenia wyręczy nas deszcz. Solidna konstrukcja prezentuje się przy tym bardzo estetycznie i pasuje zarówno do architektury nowoczesnej, jak i utrzymanej w bardziej tradycyjnym stylu. Bez względu na to, jaka aranżację ma nasz taras lub balkon, takie zadaszenie z pewnością dobrze się z nią skomponuje.

Zadaszenie ze szkła i z aluminium

Hartowane szkło, podobnie jak poliwęglan, to przede wszystkim solidność konstrukcji i brak konieczności pielęgnacji zadaszenia. Jednak jeśli zdecydujemy się na daszek nad tarasem lub balkonem wykonany ze szkła, zapewni nam on przede wszystkim ochronę przed opadami. Przyjemny cień w upalne dni gwarantują daszki wykonane z aluminium. Jeśli poszukujemy schronienia przed słońcem, ta propozycje sprawdzi się zatem idealnie.

Szkło perfekcyjnie komponuje się z dowolna architekturą, niezależnie od stylu. Aluminium częściej wybierane jest przez właścicieli obiektów nowoczesnych, o prostej bryle. W każdym jednak zestawieniu aluminium i szkło, podobnie, jak poliwęglan, stanowią materiał uniwersalny i bardzo wygodny w aranżacji.

Romantyczny żagiel, markiza lub parasol

Alternatywą dla wymienionych wyżej zadaszeń tarasów i balkonów są rozwiązania wykonane z różnego typu tkanin, jak np. żagle, które można dowolnie montować na czas lata. Po sezonie konieczny bywa demontaż tego typu osłony, gdyż z reguły nie są to rozwiązania odporne na silne podmuchy wiatru, czy niskie temperatury. Po jesieni i zimie nasz romantycznie prezentujący się, biały żagiel, będzie po prostu zniszczony. Dlatego ta opcja – choć bardzo dekoracyjna – to propozycja dla osób, które poszukują rozwiązań czasowych, a nie całorocznych. 

Podobnie sprawa osłonięcia tarasu i balkonu przed opadami i nadmiernym nasłonecznieniem wygląda w przypadku parasoli. Markizy to z kolei efektowny rodzaj zadaszenia, który dostarcza walorów dekoracyjnych, jednak wymaga już od nas nieco zaangażowania, jeśli chcemy utrzymać tego typu  zadaszenie w czystości i dobrej kondycji.