Porady

Jakie jest najlepsze miasto do studiowania pod względem dostępności mieszkań?

Jakie jest najlepsze miasto do studiowania pod względem dostępności mieszkań?

Niedługo zacznie się rok akademicki, a to znaczy, że wiele młodych ludzi skonfrontuje się z koniecznością przeprowadzki do miasta, w którym usytuowany jest ich wymarzony uniwersytet. Dla wielu z nich będzie to najważniejsza decyzja w życiu i z wyborem przyszłej uczelni ściśle wiążą swoje przyszłe marzenia i plany. Co ciekawe, są w Polsce miasta, które cieszą się większym uznaniem wśród studentów niż inne ośrodki – powodów takiego stanu rzeczy jest kilka. Jaka jest przyczyna takiego zróżnicowania? Które polskie miasto jest pod tym względem najlepsze? Gdzie wybrać się na studia, jeśli nie chcemy martwić się nieustannie o mieszkanie?

Największe miasta akademickie w Polsce

Truizmem będzie stwierdzenie, że są w Polsce miasta, które są głównie znane z tego, że znajdują się z nich najważniejsze uniwersytety w Polsce – szkoły wyższe są ich prawdziwą dumą. Do takich miast należą między innymi Warszawa, Kraków, Poznań i Wrocław, a zatem największe miasta w Polsce. Uczelnie mają duży wpływ na rozwój każdego miasta.

Nie ma co się dziwić, że tyle osób co roku chce studiować na Uniwersytecie Warszawskim czy Uniwersytecie Jagiellońskim – od lat to są najlepsze uczelnie w Polsce i ukończenie tam jakiegoś prestiżowego kierunku daje później duże perspektywy zawodowe i życiowe.

Jednak wykonując tego typu analizy atrakcyjności danych miejsc do studiowania musimy mieć świadomość, że jakość znajdującego się w danym mieście uniwersytetu nie jest jedynym czynnikiem, który decyduje o tym, czy studenci będą skłonni przenieść się tam na kilka lat a może i dłużej. Na co młodzi ludzie zwracają jeszcze uwagę? Co w największym stopniu ich przekonuje?

O tym, czy dane miasto jest sprzyjające dla studentów, decyduje wiele różnych czynników. Jednakże najważniejszym z nich wydaje się to, czy w danym miejscu są sprzyjające warunki mieszkaniowe tj. dobra dostępność mieszkań. Tylko mając stabilny dach nad głową można czerpać pełną radość ze studiowania – dlatego rozsądnym rozwiązaniem jest przeniesienie się do miasta, w którym nietrudno o zdobycie mieszkania w atrakcyjnej lokalizacji, w przystępnej cenie. Które polskie miasto jest pod tym względem najlepsze?

Warszawa górą?

Stolica od lat przoduje pod kątem przyciągania do siebie co rok nowych mieszkańców – do Warszawy ludzie lgną niczym mgła do lampy. Podobnie jeśli chodzi o studentów – w Warszawie mieszka ich aż ⅕. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest nie tylko prestiż takich uczelni jak UW czy UKSW, ale też sprzyjająca sytuacja na rynku nieruchomości, zarówno tym pierwotnym, jak i wtórnym. Dla studentów ten drugi jest szczególnie ważny, ponieważ w zdecydowanej większości preferują oni wynajem nad kupno. Jednak jeśli jest jakiś student dysponujący środkami na kupno własnego “M” już w czasie studiów lub myśli o zrobieniu tego tuż po ich ukończeniu, to stolica także daje mu ogrom możliwości. Rynek nieruchomości w Warszawie od dekad jest najbardziej rozwiniętym rynkiem w skali całego kraju – stolica pozostaje bezapelacyjnym liderem. Studiowanie w Warszawie jest zatem strzałem w dziesiątkę z bardzo wielu różnych względów.

Dla studentów niezwykle atrakcyjne są takie opcje jak mieszkania 2 pokoje w Warszawie. Są one idealne do tego, by współdzielić je ze swoimi znajomymi ze studiów, a w dodatku coraz częściej można znaleźć dwupokojowe mieszkania w stolicy nie tylko o wysokim standardzie, ale też w dobrej cenie, w sam raz na studencką kieszeń.

Potencjalnej atrakcyjności takich mieszkań powinni być świadomi nie tylko sami studenci, ale też osoby zainteresowane kupnem nowego mieszkania po to, by je później komuś wynajmować. Studenci są doskonałym targetem, są oni zainteresowani wynajmem mieszkań w dobrej lokalizacji bardziej niż ktokolwiek inny. W zbliżającym się roku akademickim można też zatem poszukać dobrej okazji do inwestycji.

Sprawdź również: Czym kierować się przy wyborze dewelopera.

Similar Posts