Porady

Pomocne rozwiązania na niewielką działkę

Mając działkę – tak w mieście, jak i poza nim – możemy ją naprawdę praktycznie urządzić. Dzisiejsze możliwości projektowania pozwalają na wiele rozwiązań, które świetnie sprawdzą się na każdym terenie. Nawet tym najmniejszym. Sprawdź, co zrobić, aby twoja oaza spokoju była funkcjonalna i piękna.

Wydziel przestrzeń!

Jeśli posiadamy działkę, której metraż nie pozwala na puszczenie wodzy fantazji, lepiej dobrze go rozplanować. W ten sposób może się okazać, że jesteśmy w stanie pomieścić na naszym terenie znacznie więcej, niż nam się pierwotnie wydawało. Najlepszym rozwiązaniem będzie podzielenie przestrzeni na części lub strefy.

Wiele zależy od tego, jakie jest ukształtowanie naszej działki. Niewielkie zazwyczaj są dość równe, dzięki czemu mamy więcej możliwości. Zarówno te niewielkie tereny w mieście, jak i poza nim, można praktycznie urządzić bardzo prostymi środkami. Zacznijmy od wydzielenia ścieżek. Można to zrobić np. szutrem, ale lepszym rozwiązaniem będzie ułożenie płyt chodnikowych lub kostki brukowej. To drugie rozwiązanie wymaga więcej pracy, ale będzie dużo trwalsze. Ścieżki podzielą działkę na części – wtedy można pomyśleć o zagospodarowaniu każdej z nich.

Na wstępie zagospodarujmy przestrzenie użytkowe. Zacznijmy od tej najbardziej przyjemnej, czyli relaksacyjnej. Można tam ustawić grilla, duży stół z ławami, dzięki czemu zawsze będzie wygodne miejsce do spotkań z rodziną czy znajomymi. Warto też pomyśleć o jakimś rodzaju osłony przed słońcem czy deszczem – na rynku dużo jest ogromnych parasoli, które sprawdzą się w każdych warunkach atmosferycznych.

Kolejnym punktem planu jest zagospodarowanie przestrzeni na ogródek warzywny. Na każdej działce powinien się taki znaleźć. W okresie letnim zapewni nam to dostęp do świeżych warzyw, a nawet owoców, jeśli zdecydujemy się posadzić truskawki albo drzewka owocowe. Należy jednak pamiętać, aby właściwie pielęgnować taką roślinność – sama może sobie nie poradzić.

Postaw wygodny domek

Nawet na najmniejszych działkach można postawić domki drewniane. Obecnie można znaleźć takie, które oferują kilkanaście metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Pozwala ona nie tylko wydzielić część sypialną, ale również stworzyć niewielką kuchnią. Przede wszystkim jednak daje możliwość przechowywania wielu działkowych akcesoriów. Jest to wygodne przez cały rok, ponieważ nie musimy już wszystkiego wozić z piwnicy czy garażu.

Warto wspomnieć, że współczesne domki drewniane są wykonane z materiałów oraz technologii pozwalających im przetrwanie wielu lat w świetnej kondycji. Są odporne na wszelkie warunki atmosferyczne oraz odpowiednio wzmocnione. Tak, aby nie wyrządziły im szkód nawet najsilniejsze wiatry czy gradobicia. To świetne rozwiązanie dla tych wszystkich, którzy mają niewielką działkę, ale regularnie z niej korzystają.

Similar Posts