Porady

Rolety do okien dachowych – Jakie wybrać?

Rolety do okien dachowych - Jakie wybrać?

Okno –  jego wielkość kształt, usytuowanie względem stron świata ma kluczowe znaczenie, kiedy zaczynamy zastanawiać się nad aranżacją wnętrza. Zdecydowanie warto poświęcić nieco uwagi dekoracji okna. Co wybrać tradycyjne zasłony i firany czy może rolety lub żaluzje? Oto jest pytanie. Jeśli  urządzamy pokój na poddaszu i mamy do dyspozycji okno dachowe, rolety sa dość oczywistym wyborem. Jakie rolety wybrać?

Jakie są zalety rolet zewnętrznych? 

 Rolety do okien dachowych, które montujemy zewnętrznie mogą gwarantować nam kompleksowa ochronę pomieszczenia wiosną, latem, zimą i jesienią, o każdej porze dnia. Ich niewątpliwą zaletą jest redukcja ilości wpadającego światła. Pomieszczenia na poddaszu są narażone na maksymalne nasłonecznienie w letnie, upalne dni. W szerokiej ofercie rolet okiennych można znaleźć takie, które redukują ilość wpadającego światła słonecznego i ograniczają nagrzewanie pomieszczenia nawet do 94%. Warto pamiętać o tym, że montaż rolet zewnętrznych nowej generacji zapewni poprawę izolacyjności wnętrza nawet o 17 %, co jest szczególnie ważne  dla osób, które cenią sobie ciszę. Podczas deszczu lub gradu hałas będzie o wiele mniejszy. Nowoczesne systemy regulacji umożliwiają cyrkulację powietrza i utrzymują jego najwyższą jakość. Rzecz jasna ważne są również – wygoda i bezpieczeństwo. Współczesne systemy  pozwalają automatycznie  kontrolować i monitorować temperaturę, wilgotność, poziom dwutlenku węgla i wykorzystywać dane pogodowe do bardziej energooszczędnego zarządzania domem. Koniecznie zwróćmy szczególną uwagę na materiał rolet zewnętrznych i posiadanie odpowiednich atestów, pamiętając o tym, że rolety dachowe są w sposób szczególny narażone na działanie czynników atmosferycznych – podpowiada producent rolet dachowych – Krzysztof Czechowski.

Rolety wewnętrzne –  czy to dobry wybór?

Mając na względzie przystępność cen, przy urządzaniu sypialni na poddaszu można rozważyć montaż tradycyjnych, sterowanych ręcznie rolet rzymskich. Z bardzo bogatej oferty można wybrać rolety rzymskie, szyte na wymiar, w szerokiej  gamie kolorystycznej. Działanie mechanizmu takiej rolety w zasadzie nie różni się od dobrze wszystkim znanego patentu, stosowanego przy oknach pionowych. Też pociągamy za sznureczki. Jednak okna umieszczone na powierzchni, która nie jest pionowa wymagają, aby rolety posiadały specjalne aluminiowe prowadnice po bokach, które sprawią, że idealnie przylegają do skosu. Najczęściej są proszkowo malowane i można je dopasować do dowolnego koloru sufitu. Takie rozwiązanie jest praktyczne oczywiście tylko wtedy, jeśli dostęp do okna nie jest utrudniony i sznureczki mamy pod ręką. Dość często się zdarza, że rolety dachowe musimy umieścić na takiej wysokości, że dostęp do nich jest utrudniony. Wtedy najlepszym rozwiązaniem są elektryczne rolety wewnętrzne, regulowane pilotem lub przyciskiem w ścianie. Różnice cenowe między roletami manualnymi i elektrycznymi sa dość znaczne, cena uzależniona jest od kilku ważnych czynników: materiałów, wielkości okna, zastosowanych technik montażu. Najlepiej skontaktować się z konsultantem zaufanej  firmy i zdobyć wszystkie odpowiedzi na nurtujące nas pytania.

Czy rolety plisowane są wygodne i praktyczne?

 Zwijajaca sie w harmonijkę roleta to ciekawe aranżacyjnie rozwiązanie. Pozwala zaciemniać i odsłaniać fragment górnej lub dolnej części okna. Plisy tworzą ciekawą fakturę, która momentalnie rzuca się w oczy. Zwykle dają możliwość montażu odwróconego. Warto zadbać o jakość tkaniny, która odbija promienie UV. Jeśli mamy dzieci, pomyślmy o systemie bezpieczeństwa. Wybrzuszenia materiału uniemożliwia najczęściej wmontowana stalowa linka. Wybór wzorów i kolorów jest ogromny. Rolety zaciemniające skutecznie blokują dostęp promieni słonecznych, które nagrzewają pomieszczenie, równocześnie możemy odsłonić część okna, która nie jest narażona na ich działanie. Rolety plisowane cechuje nowoczesna stylistyka, montuje się je stosunkowo szybko, utrzymanie czystości rolet nie sprawia problemu. Przy decyzji wyboru właściwych zasłon okiennych warto wziąć pod uwagę zarówno kwestie finansowe jak i najbardziej praktyczne i  wygodne rozwiązania.                   

 

 

Similar Posts