Porady

Najnowsze trendy oświetleniowe. Sprawdź, jak aranżować wnętrze z ich udziałem

Najnowsze trendy oświetleniowe. Sprawdź, jak aranżować wnętrze z ich udziałem

Zmieniające się trendy dotyczą nie tylko mody odzieżowej, ale również branży wnętrzarskiej, a w niej opraw oświetleniowych. To, co kiedyś niezwykle interesujące i uważane za wyjątkowo estetyczne, dziś może odchodzić do lamusa albo powracać w zmienionej, odświeżonej formie. Pojawiają się też zupełne nowości. Wiele z nich to wynik rozwijających się nieustannie nowoczesnych technologii. Obok nich są też klasyki, które od lat towarzyszą nam we wnętrzach i nic nie zapowiada tego, by miało się to zmienić. Oświetlenie zawsze odgrywało ogromną rolę nie tylko dla zapewnienia funkcjonalności wnętrza, ale również jego estetycznego, niekiedy bardzo dekoracyjnego wyglądu. Zależnie od stylu aranżacyjnego oraz epoki przybierało formę niezwykle bogato zdobioną albo skromną, minimalistyczną. Współczesne trendy w oświetleniu zdecydowanie bardziej zbliżają się do tej drugiej formy. Są raczej proste, co nie znaczy, pozbawione uroku, czy niewspółgrające z designerskim wnętrzem. – Wręcz przeciwnie. Producenci oświetlenia już nie raz udowodnili, że oprawy oparte na prostych formach potrafią wyglądać niezwykle dekoracyjnie i w niczym nie ustępują tym lampom, które wykonane zostały z wyszukanych materiałów.

Estetyka oparta na geometrii

Nowoczesne trendy w branży oświetleniowej to między innymi formy oparte na geometrii. Wyróżniające się sporymi gabarytami albo całkiem niewielkie kule, okręgi, kwadraty i inne figury oraz bryły pojawiają się w nich bardzo często. Doskonale widać to na przykładzie oferty sklepu z oświetleniem znanego polskiego producenta Lampy.it. Szeroki wybór różnych pod względem designu opraw, które jednak za każdym razem nawiązują do figur geometrycznych, to ogromny atut dla inwestorów poszukujących w oświetleniu prostoty połączonej z elegancją.

Zróżnicowanie polega nie tylko na wykorzystaniu różnych figur, ale również nadaniu im niepowtarzalnej formy poprzez spłaszczenie, wydłużenie, zagięcie itp. Poszczególne figury niejednokrotnie łączone są ze sobą w większe i bardziej skomplikowane formy. Przykładem jest lampa wisząca o nazwie Noble stanowiąca zlepek wielu kul różnych rozmiarów i wykonanych z różnych materiałów. Z kolei Circulo 48 Pendant to figura, którą można określić jako zniekształcone, nieregularne koło. Takie asymetryczne kształty bardzo chętnie wprowadzane są do nowoczesnych aranżacji.

Lampy inspirowane naturą, kosmosem, otaczającą rzeczywistością

Warto zwrócić uwagę, że wiele opraw oświetleniowych powtarza motywy zaczerpnięte ze świata przyrody. Nawiązuje formą do kształtów roślin albo zwierząt. Zdarza się też, że inspirację dla projektantów opraw oświetleniowych stanowią ciała niebieskie albo dziecięce zabawki. Możliwości jest naprawdę wiele. Wzorowane na całkiem zwykłych i oglądanych przez nas na co dzień kształtach lampy, mogą prezentować się bardzo niezwykle i wyjątkowo. Jako przykład można tu podać lampę wiszącą Snake, Spider albo Octopus.

Funkcjonalność opraw oświetleniowych to tylko jedna z potrzeb współczesnych inwestorów. Coraz częściej wymagamy też, by lampy – choć skromne i pozbawione elementów dekoracyjnych – zachwycały formą. Zależnie od potrzeb, powinny pozostawać niemal niewidoczne dla użytkowników i dyskretnie oświetlać wnętrze mieszkania, albo wręcz przeciwnie – być jednym z najważniejszych elementów dekoracyjnych w pomieszczeniu, zwracać uwagę niezwykłą formą albo gabarytami i dominować nad innymi elementami wyposażenia.

Similar Posts