Porady

Minimalizm w wystroju wnętrz – kiedy się sprawdza?

Minimalizm w wystroju wnętrz - kiedy się sprawdza?

W dzisiejszym niezwykle skomplikowanym świecie często marzymy o chociaż odrobinie prostoty. Właśnie z tego względu w ostatnich latach mamy do czynienia z rosnącą popularnością rozwiązania wnętrzarskiego, jakim jest minimalizm. Jest to związane z szerszymi zmianami kulturowymi, z którymi mamy obecnie do czynienia. Minimalizm bowiem to nie tylko popularny sposób myślenia o wystroju wnętrz i organizacji przestrzeni, ale zdecydowanie bardziej poważne podejście do naszego życia oparte na całościowym światopoglądzi.

Minimalizm jako styl życia – na czym polega?

Źródeł minimalizmu jako stylu życia opartym na redukcji posiadanych przedmiotów można się doszukiwać w różnych miejscach. Jak w przypadku wiele trendów lifestylowych popularnych w XXI wieku inspiracje czerpane są ze starożytnej filozofii i to zarówno tej zachodniej, jak i wschodniej.

Minimalizm był ważną częścią filozofii stoickiej. Punktem wyjścia tego sposobu myślenia jest przekonanie, że najważniejsze jest ludzkie wnętrze. To, co znajduje się poza nami nie jest ważne i zazwyczaj tylko niepotrzebnie nas denerwuje. By odnaleźć wewnętrzny spokój trzeba się pozbyć niepotrzebnych rzeczy. Tylko wtedy możliwa jest prawdziwa radość z życia. Podobne wątki można dostrzec w buddyzmie. Tam również dobra materialne jawią się jako zasadniczo nieistotne. Odwracają uwagę od tego, co naprawdę w życiu ważne.

W dzisiejszym świecie ten sposób myślenia staje się popularny między innymi przez rosnącą świadomość ekologiczną. Odwrót od materializmu i konsumpcjonizmu widziany jest jako działania konieczne do tego, aby uratować planetę. O tym, jak będzie wyglądał w przyszłości nasz świat decydują podejmowane przez nas każdego dnia decyzje. W tym kontekście także takie prozaiczne rzeczy jak wystrój mieszkania okazują się być niezwykle ważne.

Uniwersalna nowoczesna aranżacja mieszkania

Wnętrze można zaaranżować na bardzo różne sposoby. W przypadku minimalizmu ważna jest wierność kilku podstawowym zasadom. Ich uniwersalność polega na tym, że sprawdzą się w każdym typie mieszkania niezależnie od jego wielkości. Prostota przekłada się tutaj na ponadczasowość.

Podstawową zasadą minimalistycznego wystroju wnętrz jest umiar. W minimalistycznie urządzonym mieszkaniu powinny znaleźć się wyłącznie te przedmioty, które są niezbędne. O tym jakie meble znajdą się w danych pomieszczeniach decyduje ich przeznaczenie. Najważniejszy jest zatem wymiar praktyczny. Nie znaczy to jednak, że estetyka nie ma żadnego znaczenia. Wszystko dobrane jest tak, by całość była spójna i przyjemna dla oka. Drewniane meble dodają całości elegancji. Dominują chłodne barwy i gładkie powierzchnie. Ważne, aby w całym mieszkaniu panował ład i porządek. A wszystko to po to, by nic nas nadmiernie nie rozpraszało i abyśmy mogli się skupić na tym, co w życiu naprawdę ważne.

Profesjonalna pomoc architekta wnętrz

By mieć pewność, że osiągniemy upragniony efekt, dobrze jest skorzystać z wsparcia profesjonalnego projektanta wnętrz. Daje to stuprocentową gwarancję tego, że nasze mieszkanie zostanie zaaranżowane zgodnie z wszystkimi zasadami interior designu.

Coraz chętniej wybieraną usługą jest wykończenie pod klucz. W Warszawie coraz więcej firm architektonicznych uwzględnia je w swojej ofercie. Jest to rozwiązanie niezwykle atrakcyjne dla przyszłych lokatorów, ponieważ zwalnia ich z obowiązku zatrudniania dodatkowej ekipy wykończeniowej. Wszystko znajduje się w rękach podmiotu, który od początku realizuje mieszkanie. Kupujący odbiera klucze wtedy, gdy wszystko jest już gotowe. Dobrze jest się zdecydować na tę opcję wtedy, gdy decydujemy się na aranżację całego mieszkania w jednym stylu. Minimalizm jest tutaj dobrym przykładem. Architekt pracujący nad danym wnętrzem od samego początku tworzenia projektu gwarantuje, że całość będzie zaaranżowana w sposób harmonijny i spójny. Taki efekt niezwykle trudno jest osiągnąć urządzając swoje mieszkanie samemu.

Similar Posts