Porady

Praca na rusztowaniach w okresie zimowym – czy jest dopuszczalna?

Rusztowanie zimą

Zimą aktywność w branży budowlanej znacząco spada, jednak nie zamiera całkowicie. Co prawda w przypadku wystąpienia ujemnych temperatur nie wszystkie prace mogą być wykonywane, jednak niektóre z nich – dzięki zastosowaniu nowoczesnych materiałów i technologii – można przeprowadzić także w czasie zimy. Czy mogą to być prace na rusztowaniach? Co mówią na ten temat przepisy oraz w jaki sposób bezpiecznie wykonywać prace na wysokości w okresie zimowym?

Praca na rusztowaniach zimą – przepisy BHP

Polska zima trwa kilka miesięcy, ale silne mrozy często dają o sobie znać dopiero w styczniu. Dzięki temu w wybrane zimowe dni można wykonywać zewnętrzne prace mokre, oczywiście z zastosowaniem nowoczesnych materiałów budowlanych. Zima w branży budowlanej to jednak czas robót wykonywanych wewnątrz pomieszczeń – montowane są wówczas instalacje, budowane ściany działowe oraz wykonywane jest ich tynkowanie i malowanie. Wiele czynności wręcz należy wykonywać w przypadku ujemnej temperatury: prace konserwacyjne, odśnieżanie dachu czy zapewnienie drożności odwodnień dachowych nie mogą przecież czekać do wiosny. Przepisy określają, że w temperaturach poniżej zera pracować mogą wyłącznie pracownicy posiadający przeszkolenie do pracy zimą. Osobną kwestią jest przy tym praca na rusztowaniach. BHP jasno określa, że nawet niewielka wysokość wymaga zastosowania odpowiednich zabezpieczeń. Zimą należy zwrócić szczególną uwagę na niebezpieczeństwa związane z ryzykiem poślizgnięcia się, nieprawidłowego działania sprzętu czy upadków z wysokości. Zarówno rusztowania stacjonarne, jak i rusztowania jezdne mogą być użytkowane po dokonaniu ich odbioru przez kierownika budowy lub uprawnioną osobę. Jeśli chodzi o pracę na rusztowaniach, BHP reguluje również przepisy związane z montażem, eksploatacją i demontażem rusztowań: wymagają one stosowania się do zaleceń producenta oraz przestrzegania procedur zawartych w instrukcji obsługi. Zabrania się montażu, korzystania z rusztowania oraz demontażu w czasie opadów śniegu lub deszczu, podczas gęstej mgły czy gołoledzi. Aby móc rozpocząć pracę na rusztowaniach, BHP zaleca się oczyszczenie oraz odśnieżenie podłoża i usunięcie warstwy lodu, należy również zadbać o odśnieżanie konstrukcji oraz usuwanie lodu z pomostów i drabinek. Jakie rusztowania jezdne warto wybrać, by zapewnić pracownikom bezpieczną i zarazem efektywną pracę zarówno latem, jak i zimą?

Praca na rusztowaniach zimą

Rusztowania jedzne – odpowiedź na specjalne potrzeby

Zimą praca na rusztowaniach zdecydowanie nie należy do najbezpieczniejszych – z tego względu producent rusztowań systemowych KRAUSE wprowadził do swojej oferty rozwiązania umożliwiające pracę na wysokości także podczas mniej korzystnych warunków atmosferycznych. Rusztowania KRAUSE pozwalają na pracę na wysokości roboczej max. do 14 m, dlatego są wykorzystywane przede wszystkim do budownictwa jednorodzinnego. Rusztowania jezdne tej firmy to przede wszystkim duża stabilność – tak cenna podczas prac na zamarzniętym gruncie. Dzięki trójstronnym barierkom, praca na rusztowaniach KRAUSE przebiega bezproblemowo. Pracownicy ubrani w odzież i grube rękawice ochronne mają zapewnione bezpieczne warunki wykonywania obowiązków. Dodatkową zaletą są duże platformy, które pomieszczą nie tylko pracownika oraz często i dodatkowe osoby, ale również niezbędne materiały i urządzenia. Konstrukcja rusztowań jezdnych spełnia wymagania w zakresie obciążeń statycznych i wiatrowych. Jednocześnie zostały one zaprojektowane w taki sposób, by montaż i demontaż przebiegał szybko i bezproblemowo: z tego powodu rusztowania jezdne KRAUSE świetnie sprawdzą się podczas chłodnych zimowych dni.

Rusztowania jezdne KRAUSE STABILO

Rusztowania jezdne KRAUSE – nie tylko dla budownictwa

Produkty KRAUSE pozwalają nie tylko na bezpieczną pracę na rusztowaniach na terenie budowy. Mogą być również wykorzystywane w branży transportowej i logistycznej. Stacjonarne rusztowania specjalne to system umożliwiający bezpieczne i sprawne usuwanie lodu i śniegu z dachów samochodów ciężarowych. Tego rodzaju konstrukcje warto włączyć do wyposażenia centrów logistycznych i stacji obsługi pojazdów – świetnie sprawdzą się zarówno przy odśnieżaniu, jak i całorocznych pracach serwisowych lub przeglądach technicznych pojazdów wielkogabarytowych. Wszystkie rusztowania jezdne w ofercie KRAUSE – zarówno te wykorzystywane w branży budowlanej, jak i propozycje dla branży transportowej – spełniają wymagania określone w aktualizacji normy PN-EN 1004.

Rusztowania do odśnieżania pojazdów ciężarowych

Norma PN-EN 1004 dla rusztowań jezdnych – ważne zmiany

Mówiąc o rusztowaniach jezdnych nie sposób pominąć ważnych zmian, które weszły w życie 1 grudnia 2021 roku. To właśnie wtedy obowiązywać zaczęła aktualizacja normy PN-EN 1004-1 dotycząca tej grupy produktów. Zmiany mają na celu poprawę bezpieczeństwa pracy z wykorzystaniem rusztowań jezdnych – w szczególności podczas ich montażu i demontażu. Dotyczą przede wszystkim producentów, ponieważ to im postawione zostały nowe, surowsze wymagania odnośnie konstrukcji rusztowań. Na rynku nadal znaleźć można produkty, które nie spełniają obowiązujących norm. Wybierając modele KRAUSE zyskujesz pewność, że sięgasz po rusztowania spełniające najnowsze wytyczne.

***

W okresie zimowym praca na rusztowaniach jest dopuszczalna: nie wszystkie prace mogą być jednak wówczas wykonywane. Aby zapewnić bezpieczeństwo i komfort pracownikom wykonującym zadania na wysokości w czasie zimy warto postawić na rusztowania jezdne renomowanego producenta.

Similar Posts