Za czym tęskni design ostatniej dekady? Za przestrzenią. Zamiast tkwić w czterech ścianach, wolimy otwierać zmysły na to, co wokół. Łączenie domowych stref czy „niewidzialna granica” między częścią mieszkalną a ogrodem to rozwiązania, które naprawdę polubiliśmy. A jeśli obok nas żyje natura, dobrze zacieśnić sąsiedzkie więzy. Jakie drzwi przesuwne wybrać, by przeszklone wejście na taras było furtką do tego celu?
Są obrazy, które chciałoby się mieć przed oczami ciągle: linia lasu na horyzoncie, światła miejskiej panoramy. Zamknięta przestrzeń „dozuje” nam tę przyjemność. A gdyby tak taras otworzył nasz dom na widoki? Siedzimy na kanapie i cieszymy wzrok pejzażami, od których nie oddziela nas ściana… Czy taka wizja nie byłaby przyjemniejsza? Dzięki nowoczesnym systemom drzwi przesuwnych, zwłaszcza z przeszkleniami XXL, zrealizujemy ją, i to z pakietem korzyści.
Drzwi przesuwne na taras – jak widok, to w formacie XXL
Coraz więcej właścicieli domów decyduje się na spektakularne przeszklenia, montując suwanki. Dlaczego? To modna, efektowna konstrukcja, dzięki której salon i taras funkcjonują na jednej płaszczyźnie. Drzwi przesuwne na taras w formacie XXL sprawiają, że możemy powiększyć przestrzeń domowej codzienności o „kawałek natury”. Ale duże przeszklenia niekiedy budzą obawy… Niepotrzebnie, w przypadku suwanek o dobrej jakości nie ma powodów, by wątpić w sens inwestycji: są równie szczelne i stabilne co tradycyjne okna. Szklane przegrody w drzwiach tarasowych przesuwnych wyróżniają parametry użytkowe, które dbają o nasz komfort na wielu polach.
Jasno, ciepło i… oszczędnie
Większy rozmiar przeszklenia to nie tylko większa radość dla oczu. Szklane konstrukcje przesuwne otwierają dom na światło. Jeśli zostały wyposażone w pakiet szybowy o wysokim współczynniku przenikania światła, możemy korzystać z dobrodziejstw słońca i serwować sobie regularną dawkę endorfin. Bo przecież im jaśniej w przestrzeni, tym lepsze samopoczucie.
– Drzwi tarasowe przesuwne z szybami o wysokiej przenikalności i smukłymi ramami sprawiają, że wnętrza są optymalnie oświetlone naturalnym światłem – opowiada Wojciech Pielak, ekspert firmy OknoPlus. – Nasz model klasy premium, suwanki Reveal Slide, wyposażyliśmy w przeszklenia ECLAZ, które mają współczynnik przenikania światła na poziomie 77%. Gdy dodamy do tego nowoczesne profile aluminiowe Decalu w technologii So Easy i głębokość zabudowy wynoszącą 163 mm, odczujemy i komfort świetlny, i termiczny – dodaje.
Jasny dom to także ciepły dom. Gdy przeszklenia wyróżniają dobre właściwości termoizolacyjne, możemy liczyć na oszczędności… Ciepło nie ucieka, nie ma potrzeby dogrzewania pomieszczeń, co znajduje odzwierciedlenie w niższych rachunkach za ogrzewanie.
Drzwi tarasowe przesuwne – otwórz się na wygodę
Wybierając drzwi przesuwne na taras, warto rozważyć, jaki sposób ich otwierania będzie dla nas najwygodniejszy. Bo oprócz korzyści wizualnych, oczekujemy także komfortu użytkowania. Producent suwanek OknoPlus wyjaśnia, co rynek może nam w tym temacie zaoferować.
– Nowoczesne rozwiązania systemowe przesuwnych drzwi tarasowych dzielimy na dwie grupy: suwanki PSK oraz HST. To alternatywa dla tradycyjnych skrzydeł otwieranych na oścież, coraz częściej wybierana zarówno przez klientów indywidualnych, jak i projektantów – opowiada Wojciech Pielak, ekspert marki OknoPlus. – Zalety wizualne przesuwnego wejścia na taras są widoczne na pierwszy rzut oka – takie systemy pięknie wkomponowują się w bryłę budynku i podkreślają jego charakter. Ale to przede wszystkim rozwiązanie funkcjonalne, ukierunkowane na wygodę użytkowników. Skrzydła drzwi poruszają się lekko i płynnie, a do tego nie zabierają nam drogocennej przestrzeni – dodaje ekspert. Co oznaczają litery w oznaczeniach typów suwanek i jakie drzwi przesuwne na taras są do nich przyporządkowane?
Suwanki PSK czy HST, czyli skrzydła pod lupą
Krótka lekcja rozszyfrowywania fachowych oznaczeń zawsze się przydaje, bo to często pierwszy trop przy produktowych wyborach. Szczególnie jeśli na tym etapie nasze potrzeby nie są jeszcze uporządkowane według priorytetów…
Suwanki PSK – co ten ciąg znaków komunikuje kupującemu? Przede wszystkim fakt, że decydujemy się na system okien uchylno-przesuwnych. W takim układzie skrzydła tworzą jedną linię. Kiedy chcemy otworzyć drzwi, ruchome skrzydło wysuwa się do wewnątrz i „wskakuje” na tor, po którym można je lekko przesuwać.
Drugie rozwiązanie, suwanki HST (od niemieckiego Hebeschiebe-Tür), to drzwi podnoszono-przesuwne. Na czym polega ich mechanizm? Przekręcając klamkę sprawiamy, że skrzydło ruchome nieznacznie kieruje się ku górze i można je bez problemu przesunąć na część nieruchomą, stałą. Uchylenie skrzydła też nie stanowi problemu. Warto podkreślić, że tego typu drzwi obsługuje się naprawdę prosto i łatwo: dzięki temu, że skrzydła osadzone są na zintegrowanych z okuciem wózkach (poruszających się po prowadnicach), przesuwają się płynnie.
Wybór pomiędzy dwoma systemami drzwi tarasowych przesuwnych nie jest łatwy. Jeśli najbardziej zależy nam na aspekcie funkcjonalności, pamiętajmy też o tym, że opcja HST to rozwiązanie zaliczane do „niskoprogowych”. Próg nie wystaje poza podłogę, więc ryzyko potknięć maleje.
Gdy chodzi o komfort, propozycji nigdy za wiele
Powiększenie strefy domowego komfortu to kusząca wizja. Dlatego dobrze uwzględnić kolejną opcję wyboru: suwanki o specyfice odstawno-przesuwnej. Przykładem zastosowania takiego rozwiązania jest system Morlite Vision.
– Drzwi tarasowe przesuwne Morlite Vision to suwanki najnowszej generacji, połączenie designu z wygodą i szczelnością. Nowatorskie okucie, niewidoczne dla oka, „odpowiada” za harmonijny, płynny ruch skrzydła, a klamkę obsługuje się intuicyjnie – opowiada Wojciech Pielak, ekspert OknoPlus. – Dzięki specjalnej konstrukcji okuć, drzwi otworzymy bez wysiłku – dodaje.
***
Kiedy mowa o komforcie, liczy się jeszcze jedna kwestia: komfort akustyczny. Hałas opanował codzienność, zadbajmy więc o rozwiązania trzymające w ryzach jego rozbrykane decybele. To ważne przy łączeniu strefy domowej z zewnętrzną: niech taras cieszy, ilekroć spojrzymy w jego kierunku.