Porady

Pompy ciepła – jak wybrać odpowiednią do naszego domu?

Pompy ciepła – jak wybrać odpowiednią do naszego domu?

Jak wybrać pompę ciepła odpowiednią do naszego domu? To pytanie, z którym mierzą się wszyscy inwestorzy zainteresowani tego rodzaju źródłem ciepła. Jeśli chcecie wiedzieć, na co zwrócić uwagę wybierając pompę ciepła i jak wygląda ten proces – zachęcamy do lektury!

Szukasz pompy ciepła? Weź to pod uwagę!

Poprawnie zwymiarowanie źródło ciepła jest konieczne, by było ono w stanie pokryć całkowicie zapotrzebowanie budynku na energię cieplną. W jaki sposób dopasować pompę ciepła, by efekt jej funkcjonowania był w pełni satysfakcjonujący? Podstawą, na samym początku prac, jest wykonanie szczegółowego audytu, który pomoże nam wybrać rozmiar pompy. Jakich danych wymaga tego typu audyt? Przede wszystkim są to informacje o izolacji budynku. Nie chodzi jedynie o ocieplenie samych ścian, ale także dachu oraz podłóg. Weźmy pod uwagę, że im lepsza izolacja naszej nieruchomości, tym wydajniejsze działanie pompy ciepła. Co to oznacza dla nas jako właścicieli? Lepiej zaizolowany dom będzie potrzebował mniejszej pompy ciepła, która z kolei zużyje mniej prądu.

Mój dom już stoi – jakie pompy ciepła powinny mnie interesować?

Wybór pompy ciepła do nowego domu o powierzchni przykładowo 100m2 odbywa się w oparciu o zapotrzebowanie planowanego budynku na ciepło. Nie potrzebujemy specjalnych, skomplikowanych wyliczeń, ponieważ wszelkie informacje znajdziemy w projekcie naszego domu. Jak zatem wygląda sytuacja gdy mamy do czynienia z nieruchomością, która już istnieje? Najprostszym i jednocześnie sugerowanym przez nas rozwiązaniem jest umówienie się na spotkanie ze specjalistą. Od w oparciu o swoją wiedzę i doświadczenie określi, czego wam potrzeba. Informacje, jakich będzie potrzebował to:

  • temperatura utrzymywana w waszym kotle,
  • rodzaj aktualnego ogrzewania,
  • ilość spalanego aktualnie opału.

W oparciu o wymienione dane specjalista oszacuje szczegółową wycenę.

Pompy ciepła a dofinansowanie

Aby otrzymać dofinansowanie na pompę ciepła, powinniśmy spełnić pewne wymagania. Do skorzystania z ulgi uprawnieni są właściciele bądź współwłaściciele budynków jednorodzinnych oraz budynku wydzielonego z tzw. „bliźniaka”.

Dochody naszej rodziny to również istotna kwestia, gdy staramy się o dofinansowanie na pompę ciepła. W sytuacji, gdy zależy nam na dotacji do pierwszego progu, czyli do kwoty 25 000 zł – nasz roczny dochód nie może być wyższy niż 100 000 zł. Kwota dofinansowanie w zwiększonej kwocie (32 000 zł) wprowadzona została z myślą o osobach mniej sytuowanych. W ich wypadku miesięczny dochód nie powinien przekraczać 1400 i 1960 zł odpowiednio za osobą w gospodarstwie wieloosobowym i jednoosobowym.

Dofinansowanie na pompę ciepła a własna działalność gospodarcza

Co więcej, gdy prowadzimy własną działalność gospodarczą i staramy się o dofinansowanie na pompę ciepła, nasz przychód nie może być wyższy niż 30 minimalnych wynagrodzeń za pracę – w przeciwnym wypadku zwiększona kwota dofinansowania nam nie przysługuje.

Similar Posts