Porady

Domowa biblioteczka – jak ją urządzić?

Domowa biblioteczka – jak ją urządzić?

Największym marzeniem każdego prawdziwego mola książkowego jest posiadanie własnej biblioteczki. Warto podkreślić, iż miłośnicy literatury różnego typu mają to do siebie, że zbierają kolejne egzemplarze ulubionych lektur. Jednak w wielu przypadkach ich kolekcja nie jest odpowiednio wyeksponowana. Czy istnieje jakiś sposób, który pozwala szybko to zmienić? Najlepszą odpowiedzią na takie zapotrzebowanie jest stworzenie w swoim domu lub mieszkaniu biblioteczki, czyli specjalnie wydzielonej strefy, w której poukłada się wszystkie posiadane książki. Jeśli czytanie sprawia Ci przyjemność, już teraz sprawdź ciekawe inspiracje, które wykorzystane w praktyce pozwolą wykreować miejsce dedykowane Twojemu głównemu hobby. Uzyskany efekt przejdzie Twe najśmielsze oczekiwania.

Półki wiszące na ścianę, czy szafa z regałami – na co się zdecydować?

Domowa biblioteczka jest nie tylko praktyczna, ale stanowi również element ozdobny w danym pomieszczeniu. Warto więc przywiązać dużą uwagę do sposobu aranżacji tej przestrzeni.

Najczęściej stawia się na:

  • meblościanki,
  • pojemne regały,
  • półki montowane do ściany za pomocą wkrętów,
  • przeszklone witryny.

Trzeba liczyć się z tym, że kilka ułożonych obok siebie książek może ważyć naprawdę dużo. Należy więc zadbać, aby konstrukcja tworząca domową biblioteczkę była masywna oraz stabilna. Dla przykładu – jeśli zdecydujesz się na mocowane do ściany półki, zainstaluj wraz z nimi mocne podpórki. Ten produkt oraz inne funkcjonalne akcesoria meblowe kupisz w sklepach internetowych, jak i stacjonarnych. Stawiając na ofertę firmy Ekorex zyskujesz pewność, że asortyment, w który się zaopatrzysz, będzie wysokiej jakości, posłuży bezawaryjnie przez długi czas, a Ty dostaniesz go w atrakcyjnej cenie.

Biblioteczka w domu – w jakim miejscu ją ulokować?

To, w jakiej konkretnej lokalizacji zamieścisz swoją biblioteczkę, zależy przede wszystkim od ilości miejsca, jaką dysponujesz w swoim domu lub mieszkaniu. Im więcej wolnej przestrzeni posiadasz, tym większy może być Twój przytulny kącik czytelniczy. Do wyboru jest co najmniej kilka opcji. Najczęściej biblioteczka znajduje się na jednej ze ścian w danym pomieszczeniu – na przykład w salonie, gabinecie lub sypialni – niekiedy stanowi jedynie jej część, a czasem zajmuje obszar od podłogi aż po sam sufit. Największymi szczęśliwcami są te osoby, które mają całkowicie oddzielne pomieszczenie przeznaczone do zagospodarowania właśnie w taki sposób. Jednak bez względu na to, na które z tych rozwiązań można w danym momencie postawić, najważniejsze, aby w ogóle udało się stworzyć taki regał jak ze snów. Warto więc być zdeterminowanym i dać się ponieść swej kreatywności.

Jak urządzić kącik czytelniczy? Podsumowanie

Wszystkie książki, które przez lata udało Ci się zgromadzić, mają już przeznaczone tylko sobie miejsce? Dzięki temu możesz komfortowo wyszukiwać poszczególne pozycje, a odwiedzający Cię goście zyskują szansę swobodnego zapoznawania się z całym księgozbiorem. Jednocześnie warto pamiętać, aby obok półek z książkami znalazły się także inne niezbędne elementy wyposażenia wnętrz. Bez dwóch zdań przydatny będzie duży, wygodny fotel, w którym rozsiądziesz się, oddając się lekturze. Prawdziwym strzałem w dziesiątkę okaże się również niewielki stolik, na który odłożysz czytaną pozycję, czy też ustawisz kubek z gorącą czekoladą, kawą lub herbatą, umilającą Ci czytelniczy relaks. W trosce o swój wzrok zadbaj także o właściwe oświetlenie – to naprawdę bardzo ważne.

źródło zdjęć: freepik.com

Similar Posts