Porady

Płyty poliwęglanowe – co to jest?

Płyty poliwęglanowe - co to jest?

Nowoczesne budownictwo skupia się w równym stopniu na funkcjonalności i estetyce. Najlepszym przykładem połączenia obu tych istotnych czynników są płyty poliwęglanowe. Fantastyczna jakość, szerokie zastosowanie i imponująca estetyka sprawiają, że płyty poliwęglanowe są jednym z najchętniej wykorzystywanych materiałów, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku.

Z czego robi się płyty poliwęglanowe?

Płyta poliwęglanowa jest tworzywem sztucznym wykonywanym z granulatu poliwęglanowego. Sam poliwęglan jest natomiast związkiem chemicznym — polimerem o dużej wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne. Poliwęglan jest pozyskiwany w procesie polikondensacji związków organicznych: fosgenu i dioli, z których najważniejszym i najczęściej wykorzystywanym składnikiem jest bisfenol A znany również jako BPA.

Wyróżniamy płyty z poliwęglanu litego, bardzo popularnego w budownictwie wykończeniowym, oraz poliwęglanu komorowego, który jest jeszcze wytrzymalszy. Z tego powodu poliwęglan komorowy jest wykorzystywany do wykonywania zadaszeń.

Z wyglądu poliwęglan przypomina pleksiglas, jest jednak znacznie wytrzymalszy i zdecydowanie lepiej wygląda.

Zalety płyt poliwęglanowych

Płyty poliwęglanowe wykorzystuje się w budynkach każdego rodzaju, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. To materiał, z którego można zrobić wiele rzeczy o zastosowaniu praktycznym i ozdobnym. Płyty poliwęglanowe są doceniane między innymi za:

  • Niezwykłą lekkość, a jednocześnie imponującą wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne.

  • Przezroczystość na poziomie 92%. Materiał ten wspaniale zastępuje szkło.

  • Odporność na promieniowanie słoneczne, a także wysokie i niskie temperatury.

  • Niską palność w porównaniu do innych tworzyw sztucznych.

  • Doskonałe właściwości termoizolacyjne, dzięki którym płyty poliwęglanowe świetnie sprawdzają się jako wypełnienie okien i drzwi.

  • Łatwość w utrzymaniu w czystości.

  • Szerokie zastosowanie i prostą obróbkę.

Płyty poliwęglanowe — zastosowanie

Płyta poliwęglanowa jest doskonałym zamiennikiem dla szkła ze względu na lekkość. Szkło jest dużym obciążeniem dla konstrukcji i jest zdecydowanie mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Zastąpienie szkła płytą poliwęglanową niesie ze sobą wiele korzyści, między innymi jest to rozwiązanie bezpieczne, trwałe i tańsze.

Płyty poliwęglanowe stosuje się w formie zadaszenia lub przeszklenia, na przykład na werandach, obudowach balkonowych, czy zadaszeniach pasaży. Co ciekawe, płyta poliwęglanowa może również zastąpić szkło w oknach, czy świetlikach dachowych.

Przeszklenia i zadaszenia z płyt poliwęglanowych są szczególnie popularne w dużych budynkach użyteczności publicznej, między innymi w halach sportowych, czy na basenach. Poliwęglan przepuszcza dużo światła, dlatego materiał ten korzystnie wpływa nie tylko na bezpieczeństwo, ale również estetykę wnętrza budynku.

Płyty poliwęglanowe świetnie sprawdzą się również w domu. Popularnym rozwiązaniem jest zastępowanie szkła w drzwiach wewnętrznych lub w witrynach szafek. Dzięki temu dom staje się bardziej przyjazny i bezpieczny dla dzieci.

Similar Posts