Nowoczesne budownictwo skupia się w równym stopniu na funkcjonalności i estetyce. Najlepszym przykładem połączenia obu tych istotnych czynników są płyty poliwęglanowe. Fantastyczna jakość, szerokie zastosowanie i imponująca estetyka sprawiają, że płyty poliwęglanowe są jednym z najchętniej wykorzystywanych materiałów, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku.
Z czego robi się płyty poliwęglanowe?
Płyta poliwęglanowa jest tworzywem sztucznym wykonywanym z granulatu poliwęglanowego. Sam poliwęglan jest natomiast związkiem chemicznym — polimerem o dużej wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne. Poliwęglan jest pozyskiwany w procesie polikondensacji związków organicznych: fosgenu i dioli, z których najważniejszym i najczęściej wykorzystywanym składnikiem jest bisfenol A znany również jako BPA.
Wyróżniamy płyty z poliwęglanu litego, bardzo popularnego w budownictwie wykończeniowym, oraz poliwęglanu komorowego, który jest jeszcze wytrzymalszy. Z tego powodu poliwęglan komorowy jest wykorzystywany do wykonywania zadaszeń.
Z wyglądu poliwęglan przypomina pleksiglas, jest jednak znacznie wytrzymalszy i zdecydowanie lepiej wygląda.
Zalety płyt poliwęglanowych
Płyty poliwęglanowe wykorzystuje się w budynkach każdego rodzaju, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. To materiał, z którego można zrobić wiele rzeczy o zastosowaniu praktycznym i ozdobnym. Płyty poliwęglanowe są doceniane między innymi za:
-
Niezwykłą lekkość, a jednocześnie imponującą wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne.
-
Przezroczystość na poziomie 92%. Materiał ten wspaniale zastępuje szkło.
-
Odporność na promieniowanie słoneczne, a także wysokie i niskie temperatury.
-
Niską palność w porównaniu do innych tworzyw sztucznych.
-
Doskonałe właściwości termoizolacyjne, dzięki którym płyty poliwęglanowe świetnie sprawdzają się jako wypełnienie okien i drzwi.
-
Łatwość w utrzymaniu w czystości.
-
Szerokie zastosowanie i prostą obróbkę.
Płyty poliwęglanowe — zastosowanie
Płyta poliwęglanowa jest doskonałym zamiennikiem dla szkła ze względu na lekkość. Szkło jest dużym obciążeniem dla konstrukcji i jest zdecydowanie mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Zastąpienie szkła płytą poliwęglanową niesie ze sobą wiele korzyści, między innymi jest to rozwiązanie bezpieczne, trwałe i tańsze.
Płyty poliwęglanowe stosuje się w formie zadaszenia lub przeszklenia, na przykład na werandach, obudowach balkonowych, czy zadaszeniach pasaży. Co ciekawe, płyta poliwęglanowa może również zastąpić szkło w oknach, czy świetlikach dachowych.
Przeszklenia i zadaszenia z płyt poliwęglanowych są szczególnie popularne w dużych budynkach użyteczności publicznej, między innymi w halach sportowych, czy na basenach. Poliwęglan przepuszcza dużo światła, dlatego materiał ten korzystnie wpływa nie tylko na bezpieczeństwo, ale również estetykę wnętrza budynku.
Płyty poliwęglanowe świetnie sprawdzą się również w domu. Popularnym rozwiązaniem jest zastępowanie szkła w drzwiach wewnętrznych lub w witrynach szafek. Dzięki temu dom staje się bardziej przyjazny i bezpieczny dla dzieci.