Porady

PCV czy aluminiowe – jakie okna wybrać?

PCV czy aluminiowe – jakie okna wybrać?

Okna PCV od wielu lat cieszą się nieprzemijającą popularnością ze względu na swoją świetną jakość, atrakcyjną cenę i szerokie możliwości aranżacyjne. Okna aluminiowe jednak w ostatnim czasie również zyskują coraz większe uznanie i wybierane są przez użytkowników pomimo swojej wyższej ceny. Czym cechują się oba rodzaje? Na który z nich warto się zdecydować i dlaczego? Odpowiadamy na te pytania w artykule!

Właściwości okien PCV

Okna PCV, czyli wykonane z plastiku są najbardziej popularnym wyborem i wykorzystywane zarówno w prywatnych domach, jak i firmach czy lokalach usługowych. Ich ogromną zaletą są przede wszystkim doskonałe właściwości termoizolacyjne. Oznacza to, że nie przepuszczają one ciepła na zewnątrz i są energooszczędne, co może być szczególnie odczuwalne w sezonie grzewczym.

Okna plastikowe cechują się również atrakcyjną ceną, która jest znacznie niższa niż w przypadku stolarki aluminiowej. Kolejnym atutem, który jest bardzo istotny dla większości konsumentów, jest również ich estetyka. Okna PCV dostępne są w wielu rodzajach i wersjach kolorystycznych do wyboru, dzięki czemu z łatwością dostosujesz je do swojej aranżacji.

Właściwości okien aluminiowych

Wyższa cena okien aluminiowych idzie przede wszystkim w parze z ich ponadprzeciętną solidnością i trwałością. Aluminium jest bowiem materiałem niezwykle lekkim, a jednocześnie wytrzymałym na uszkodzenia czy duże obciążenia. W związku z tym okna aluminiowe świetnie sprawdzają się w przypadku wielkogabarytowych przeszkleń – zapewniają ich bezpieczne i wygodne użytkowanie. Stolarka aluminiowa jest również wyjątkowo odporna na działanie czynników atmosferycznych, takich jak promieniowanie UV, silny wiatr, niskie i wysokie temperatury, a także wilgoć. Nie jest podatna na rdzę czy odkształcenia oraz zachowuje swoje walory estetyczne przez bardzo długi czas.

Który rodzaj okien jest lepszy?

Nie sposób jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, które okna są lepsze – PCV czy aluminiowe. Wybór najlepiej konsultować z doradcami renomowanych firm sprzedających okna, np. Tur-Plast, ponieważ zależy on od wielu indywidualnych czynników, takich jak:

  • konstrukcja budynku,
  • aranżacja na zewnątrz i wewnątrz domu,
  • preferencje i potrzeby użytkowników.

Stolarka aluminiowa wygląda bardziej współcześnie, w związku z czym świetnie sprawdza się przede wszystkim w przypadku nowoczesnych domów. Okna z PCV natomiast są bardziej uniwersalne i można je łatwo dostosować do wielu aranżacji, kolorystyki i rodzaju elewacji. Dopasujesz je więc zarówno do nowoczesnych, jak i bardziej klasycznych czy stylizowanych na starsze budynków.

 

Similar Posts