Uncategorized

Jak prawidłowo dobrać wymiary mebli kuchennych?

Jak prawidłowo dobrać wymiary mebli kuchennych?

Urządzenie wymarzonej kuchni nie jest prostym zadaniem. Wybór pomiędzy gotowymi zestawami a meblami na wymiar jest decyzją, która wymaga przeanalizowania wielu czynników. Jednym z nich są rozmiary poszczególnych szafek, półek i blatu. Te meble powinny być ergonomiczne i dobrze wypełniać całą przestrzeń w pomieszczeniu. Dowiedz się, jak wybrać optymalną wysokość i szerokość mebli.

Optymalne wymiary kuchennych szafek stojących

Dobrze zaprojektowana kuchnia obejmuje na ogół indywidualnie dopasowaną liczbę szafek stojących i wiszących. Ważne jest ustalenie ich wymiarów, by użytkownicy mogli z nich korzystać w sposób bezpieczny i komfortowy. Zaplanowanie tych elementów wymaga uwzględnienia ich wysokości, szerokości i głębokości, dlatego prace należy zlecić profesjonalistom, np. firmie Meblox.

Podczas projektowania mebli kuchennych można uwzględnić standardową wysokość szafek stojących. Wysokość dolnych szafek kuchennych to na ogół 82 cm. Jest to poziom dostosowany do przeciętnego użytkownika. Można również zdecydować się na wymiary bardziej odpowiadające potrzebom użytkowników. Np. osobom niższym warto obniżyć nieco blaty, by codzienne przygotowywanie posiłków było wygodne. W takim przypadku trzeba jednak wziąć pod uwagę wielkości sprzętów AGD, które powinny się estetycznie komponować z meblami. Optymalna głębokości wynosi minimum 60 cm. Szerokość tej części wyposażenia kuchennego wynosi na ogół od 15 do 90 cm. Wybór konkretnych wielkości zależy od metrażu pomieszczenia i jego układu. Szerokie szafki doskonale sprawdzą się do przechowania wielu różnych naczyń i urządzeń. Z kolei wąskie posłużą do schowania sztućców, przypraw i niewielkich przedmiotów.

Wymiary kuchennych szafek wiszących

Szafki kuchenne wiesza się z uwzględnieniem wysokości szafek stojących i blatu roboczego. Wiele zależy od wysokości użytkowników. Korzystanie z mebli wiszących nie powinno im sprawiać kłopotu. Meble na wymiar można idealnie dopasować do własnych potrzeb, co jest ich przewagą nad gotowymi zestawami.

Elementy wiszące zwykle znajdują się na wysokości co najmniej 45 cm nad blatem. Wybór tej wielkości wpływa na komfort użytkowania blatu podczas codziennego gotowania. Jeśli szafki będą wisieć zbyt wysoko, wyciągnięcie z nich naczyń będzie utrudnione. Z kolei zbyt nisko zawieszone będą przeszkadzać w swobodnym wykorzystywaniu przestrzeni roboczej. Urządzając własną kuchnię nie warto sugerować się ogólnie przyjętymi normami. Warto wziąć pod uwagę własne preferencje i oczekiwania.

Similar Posts