Ogród

Ogrodzenia panelowe rodzaje,zalety, cena

Ogrodzenia panelowe rodzaje,zalety, cena

Każdy, kto zdecydował się na budowę domu z pewnością przekonał się, że jest to ogromne przedsięwzięcie, które wymaga sporo nakładów finansowych. Istotną kwestią jest również dbałość o stan działki. Ogrodzenie to jeden z najważniejszych elementów posesji. Pełni zarówno funkcję ochronną oraz estetyczną, w związku z tym niezwykle rzadko można spotkać się z nieruchomością bez płotów. Przeważnie komponuje się ono z architekturą budynku – coraz częściej można zauważyć pasujący do siebie kolor, wykorzystane materiały, czy powtarzające się wzory na balkonach i elementach ogrodzenia. We współczesnych czasach ogrodzenie świadczy o gospodarzu domu. Choć nie wymaga pozwolenia na budowę, musi być zgodne z przepisami i uwzględniać dobrosąsiedzkie relacje. Ogrodzenie na własnej posesji można zbudować w prosty sposób. Wystarczy skorzystać z rozwiązań systemowych  i możliwych do kupienia, gotowych elementów. Najlepszym przykładem są ogrodzenia panelowe, które charakteryzują się łatwością montażu i nie wymagają skomplikowanych robót. Przeczytaj artykuł i sprawdź, jakie są zalety ogrodzeń panelowych.

Czym jest ogrodzenie panelowe i jakie są jego rodzaje?

Nie ulega wątpliwości, że płot panelowy to wygodny, a zarazem szybki sposób na posiadanie estetycznego i funkcjonalnego ogrodzenia. Najczęściej wykonuje się go z prefabrykowanych elementów – gotowych paneli oraz słupków. Słupki zazwyczaj betonowane są w gruncie, co zapewnia stabilność konstrukcji. Poszczególne części ogrodzenia łączy się za pomocą obejm, złączek i śrub. Dodatkowo, można zastosować nakrętki samozrywalne, które zapobiegną włamaniu. Fragmenty płotu pokrywa się powłoką antykorozyjną, dzięki czemu są trwałe i odporne na działanie czynników zewnętrznych. Do produkcji paneli ogrodzeniowych wykorzystywane są materiały takie jak stalowe rury bądź kształtowniki. Z kolei bardziej ekskluzywne modele produkowane są z blach i kształtek aluminiowych. Można zakupić także wysokiej jakości płoty produkowane z impregnowanego drewna. Ogrodzenia dostępne są w wymiarach pozwalających dostosować je do rodzaju obiektu. Większość z nich przybiera standardowe parametry – ich wysokość to zazwyczaj 103 cm, 153 cm i 250 cm. Oczywiście, istnieje możliwość zamówienia paneli na określone wymiar. Nie da się ukryć, że ogrodzenie panelowe prezentuje się niezwykle estetycznie. Jest utrzymane w minimalistycznej stylistyce, dlatego stanowi dobrą wizytówkę każdej posesji.


ogrodzenie Ogbet

Powyższe ogrodzenie dostępne jest w kilku wersjach kolorystycznych. Sprawdź na stronie producenta, jakie kolory oferuje i wybierz odpowiedni dla siebie. 

Ogrodzenie panelowe może przybierać różne wzory. Do najbardziej popularnych należą płoty wykonane z gotowych bloczków betonowych. Dostępne są w różnych kolorach i kształtach, dzięki czemu można tworzyć oryginalne i jedyne w swoim rodzaju konstrukcje. Takie rozwiązanie może współgrać ze stylem posesji. W przeciwnym razie aranżacja będzie sprawiała wrażenie wizualnie ciężkiej. Na rynku dostępne są także prefabrykanty drewniane, produkowane z surowca egzotycznego bądź rodzimego. Takie elementy wyglądają nie tylko estetycznie, ale z pewnością przyciągną wzrok sąsiadów. Jednak należy wiedzieć, że ten typ ogrodzeń nie jest trwały i wymaga odpowiedniej konserwacji. Oprócz tego, wyróżniamy ogrodzenia proste, które tworzy się z elementów o szerokości 2,5 m. Poziome druty mają wymiary 2×6 mm lub 2×8 mm. Ogrodzenie oparte wyłącznie na panelach nie będzie stabilne, dlatego konieczne jest przymocowanie go do słupków ze stalowych kształtowników. Z kolei w ogrodzeniach przetłaczanych pręty umieszczane są wzdłużnie. Cała konstrukcja jest więc bardzo stabilna i nie jest wymagane dodatkowe usztywnienie. Dzięki dodatkowym zabezpieczeniom w postaci nakrętek samozrywalnych ochronimy teren przed ewentualnym włamaniem i kradzieżą.

Zalety ogrodzeń panelowych

Ogrodzenie, będąc wizytówką domu powinno być zarówno atrakcyjne, jak i praktyczne. Ogrodzenia panelowe znane są przede wszystkim ze swojej trwałości, uniwersalności oraz odporności na uszkodzenia oraz pogodę. Kluczową zaletą tego rodzaju systemu ogrodzeniowego jest fakt, że posiada on wszystkie niezbędne części, począwszy od przęsła, słupków, łączników, mocowań, po furtki i bramy wjazdowe. W sprzedaży znajdziemy ogromny wybór wzorów ogrodzeń panelowych z różnego rodzaju materiałów – betonu, metalu czy drewna. Gotowe konstrukcje mogą być mocno kryte, z prześwitami, lub lekkie i ażurowe. W odniesieniu do kolorystyki elewacji można postawić na dowolność – chodzi o to, że możemy śmiało łączyć wzory wszystkich części. Kolejną zaletą ogrodzeń panelowych jest łatwość montażu. Wraz z płotem dostarczany jest szczegółowy wykaz wszystkich jego elementów i instrukcja, dzięki której możemy samodzielnie zmontować większość zestawów, za pomocą ogólnie dostępnych narzędzi.

W przypadku, kiedy zdecydujemy się na ogrodzenie panelowe oszczędzamy również czas i pieniądze. Wiele modeli dostępnych jest już po kilku dniach od złożenia zamówienia. Na niestandardowe ogrodzenia poczekamy nie dłużej niż cztery tygodnie. Montaż ogrodzenia panelowego przebiega na tyle szybko, że sprawna ekipa może skończyć go w dzień lub dwa dni. Ponadto, ten rodzaj płotów wyróżnia uniwersalność. Większość przęseł można mocować nie tylko do słupków pochodzących z tego samego systemu, ale również do tych, które stoją już na posesji. Mogą być budowane z cokołem lub bez – wtedy w fundamencie punktowym osadza się jedynie słupki. Panele ogrodzeniowe mają zdecydowanie grubsze druty, niż w przypadku tradycyjnych siatek. Z uwagi na to cała konstrukcja jest sztywna i trwała. Zgrzewane, metalowe druty nie luzują się ani nie opadają, dlatego ogrodzenie bez wątpienia zachowa pierwotny kształt po silnej wichurze, czy zabawach dzieci. Ocynkowane pręty pokryte trwałą farbą są wysoce odporne na korozje, odpryski i uszkodzenia. Malowana powierzchnia wygląda bardzo nowocześnie, a zarazem elegancko.

ogrodzenie nowoczesnych budynków

Montaż ogrodzenia panelowego

Jak już niejednokrotnie zostało wspomniane, ogrodzenie panelowe wyróżnia się niezwykłą wytrzymałością, a na dodatek prezentuje się bardzo atrakcyjnie. Aby jednak można było mówić o tych dwóch celach, konieczne jest odpowiednie zamontowanie płotu. Przede wszystkim zadbajmy o odpowiednie przygotowanie terenu. Powinien on zostać oczyszczony z pozostałości drzew, gruzów i innych podobnych rzeczy. Przygotowany grunt musi być gładki, tak, aby nie wystąpiły żadne utrudnienia zakłócające montaż. Umieszczenie ogrodzenia na swojej działce wymaga również uprzedniego przemyślenia, zaplanowania oraz co najważniejsze – wymierzenia terenu. Na samym początku powinniśmy zacząć od rozmieszczenia słupków narożnych i początkowych. Gdy już to mamy ustalone, wtedy należy przejść do wymierzenia odległości od osi ww. elementów. Dopiero po wykonaniu tych czynności możemy przystąpić do montażu ogrodzenia panelowego.

Do kopania otworów na słupki warto użyć specjalnej wiertnicy glebowej. Tworzy ona idealnie okrągły dół, o określonej średnicy. Osadzając je w ziemi należy pamiętać o tym, aby były umiejscowione w środku dołka, a nie w jego rogu. Jeśli zostaną wykopane już wszystkie otwory, wtedy możemy rozpocząć stabilizowane słupków. Do tego celu najlepszym materiałem jest beton B15. Kiedy beton już całkowicie zaschnie, możemy przystąpić do montażu paneli. Panele ogrodzeniowe montuje się za pomocą obejm. W tym przypadku używa się trzech rodzajów. Pierwszym z nich są obejmy pośrednie, które chwytają panele usytuowane względem siebie w linii prostej. Innym rozwiązaniem są produkty startowe, trzymające jeden panel. Ostatnim rodzajem są obejmy narożne, stosowane na narożnikach ogrodzeń. Za pomocą takich urządzeń bez przeszkód możemy połączyć nasze panele z słupkami. Warto pamiętać, aby podczas takich prac korzystać ze śrub i nakrętek nierdzewnych, a przy tym zrywalnych. Po złożeniu paneli montaż ogrodzenia uważa się za zakończony.

Cena

Ogrodzenia panelowe podlegają zróżnicowanej cenie. Jest ona zależna przede wszystkim od wielkości, jak i parametrów technicznych danej konstrukcji. Co prawda, ogrodzenie panelowe jest zwykle nieco droższą inwestycją, niż choćby ogrodzenia z siatki. Niemniej jednak jest to rozwiązanie stosunkowo tanie, ze względu na jego wyjątkowość, estetykę oraz funkcjonalność. Warto również zaznaczyć, że naprawa tego typu ogrodzenia zawsze będzie tańsza. Gdy zajdzie taka potrzeba, wymieniamy tylko ten panel ogrodzeniowy, który uległ zniszczeniu. Nie wpływa to na całą konstrukcję, jak bywa to w przypadku wielu innych ogrodzeń. Wpływ na cenę ma także sposób zabezpieczenia drutu przed korozją, wielkość panela, a także wybrany wzór. Nie warto oszczędzać zarówno na panelach, jak i materiałach niezbędnych do postawienia ogrodzenia. Wybierając materiały budowlane do budowy płotu postawmy na słupki, podmurówki, obejmy, czy śruby pochodzące od tego samego producenta. To zapewni nam gwarancję najwyższej jakości i trwałości.

Koszty ogrodzenia panelowego to nie tylko kwestia samych paneli, ale także słupków i innych części niezbędnych do budowy płotu. Oczywiście, należy też pokryć koszt robocizny. Do najczęściej wybieranych należy siatkowe ogrodzenie panelowe, którego cena zależy od wysokości, użytego drutu, koloru, gęstości oczek oraz wzoru. Najczęściej jest to nakład w wysokości do 70 zł za panel ogrodzeniowy o długości 250 m i wysokości nieco ponad 1150 cm. Znacznie droższe są panele płaskie, wykonywane z grubego drutu. Analogicznie, im większe panele, tym większa ich cena. Niektóre mogą kosztować nawet 200 zł za sztukę. Natomiast cena słupka waha się od 20 – 30 zł do ponad 100. Więcej zapłacimy za modele systemowe dopasowane stylistycznie i kolorystycznie do określonych linii wzorniczych renomowanych, polskich producentów. W przypadku zamówienia płotu z usługą montażu koszty liczone są za metr bieżący i oscylują w okolicach od 40 zł za płot bez podmurówki do ponad 70 zł z podmurówką betonową prefabrykowaną.

Siatka czy panele?

Grodzenie posesji wiąże się z dość dużym wydatkiem. Producenci oferują klientom różnego rodzaju rozwiązania, pozwalające dobrać odpowiedni typ ogrodzenia do naszych potrzeb. Najczęściej decydujemy się na panele ogrodzeniowe oraz siatki. Jednak, które z tych rozwiązań jest lepsze? Ogrodzenie, niezależnie od tego gdzie chcemy je wykorzystać musi spełniać odpowiednie warunki. Jego głównym zadaniem jest ochrona przed wtargnięciem na posesję nieproszonych gości, czy zwierząt. Panele ogrodzeniowe mogą być wykorzystane do ogrodzenia każdego rodzaju terenu – począwszy od działek ogrodowych, po budynki użyteczności publicznej. Ich solidna konstrukcja czyni je wytrzymałym i niemal niezniszczalnym. Pręty używane do tworzenia paneli są zdecydowanie grubsze i mniej elastyczne niż te, wykorzystywane do produkcji siatek ogrodzeniowych. To powoduje, że są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne i zwiększają poczucie bezpieczeństwa. Natomiast siatka ogrodzeniowa to dość wąskie, elastyczne pręty, które tworzą swego rodzaju plecionkę. Poszczególne elementy ogrodzenia są połączone ze sobą na stałe. Tego rodzaju siatkę zwykle kupuje się na metry, tak więc siatka, która przez długi czas jest zwinięta, z łatwością może się odkształcić. Przy montażu musi być ona naciągana za pomocą specjalnych drutów naciągowych. Ogrodzenie panelowe warto wybrać do zabezpieczenia prywatnego terenu, a także tego należącego np. do firmy. Z kolei siatka ogrodzeniowa świetnie sprawdzi się jako tymczasowe ogrodzenie budowy.

ogrodzenie z siatki

Podsumowanie

Zabezpieczenie własnej posesji odpowiednim ogrodzeniem jest niezbędne w celu zapewnienia bezpieczeństwa oraz wydzielenia terenu. Odpowiednio dobrany płot może stanowić doskonały walor wizualny, dopełniający piękno budynku. Wśród klientów coraz większą popularność zdobywa ogrodzenie panelowe. Nic dziwnego – rozwiązanie to jest wytrzymałe, odporne na korozję, estetyczne i łatwe w montażu. Jest to alternatywa dla znacznie droższych, kosztownych ogrodzeń.

Similar Posts