Ogród

Letni relaks w wygodnym fotelu ogrodowym

Letni relaks w wygodnym fotelu ogrodowym

Wspólne biesiadowanie z rodziną i znajomymi w przestrzeni ogrodu lub na tarasie to moment relaksu, na który wszyscy czekają wraz z nadejściem okresu wiosenno – letniego. Taki wypoczynek zapewnia wiele akcesoriów mających za zadanie zagospodarować funkcjonalnie i estetycznie przestrzeń poza domem. Fotel ogrodowy jest istotnym elementem mebli ogrodowych. Jak wybrać odpowiedni model spełniający wszystkie oczekiwania?

Rodzaje i funkcjonalność foteli ogrodowych

Wybierając odpowiedni mebel, musisz pamiętać, aby spełniał wszystkie Twoje oczekiwania związane z jego użytkowaniem. Powinien także pasować do otoczenia oraz pozostałych mebli. Zanim dokonasz wyboru, zastanów się, gdzie mebel będzie stał, czy będziesz go często przenosić oraz w jaki sposób będzie użytkowany. Jeśli ma służyć jako uzupełnienie do ogromnego stołu biesiadnego, warto wybrać lżejsze modele, przypominające krzesła. Gdy ma być dopełnieniem wypoczynkowego zestawu typu kanapa, huśtawka ogrodowa i ława, warto postawić na wygodne, duże formy z podłokietnikami lub podnóżkiem. Ilość ciekawych modeli o wyszukanym designie, różnorodnych kolorach i materiałach, z których są wykonane, jest naprawdę ogromna. Zakres cenowy również jest bardzo duży. Od najtańszych plastikowych modeli za kilkadziesiąt złotych, po ekskluzywne meble kosztujące kilkaset, a nawet kilka tysięcy.

Z jakiego tworzywa wybrać fotel

Najpopularniejszą i najtańszą formą foteli ogrodowych są modele plastikowe. Za niską ceną stoi jednak niezbyt estetyczny wygląd oraz mała wytrzymałość takich mebli. Jeśli poszukujesz przedmiotów, które nie tylko posłużą przez wiele sezonów, ale gustownie wkomponują się w przestrzeń ogrodu, postaw na mocniejsze i ładniejsze materiały.

Niezwykle elegancki i gustowny jest fotel drewniany. To mebel na tzw. lata. Jedyne, o czym musimy pamiętać, to o jego okresowej konserwacji, chowaniu przedmiotu na zimę, oraz podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych. Fotele z drewna orientalnego są bardziej odporne na wilgoć. To jednak dużo droższe modele od mebli wykonanych z lokalnych surowców.

Fotele z ratanu i wikliny swoim designem pięknie wkomponowują się w przestrzeń ogrodu. To niezwykle gustowne meble o sielskim charakterze. Są dużo lżejsze od drewnianych, dzięki temu łatwo je przenosić z miejsca na miejsce. Są jednak mniej wytrzymałe na warunki atmosferyczne, dlatego lepiej sprawdzą się na zadaszonym tarasie. Pamiętać należy również o ich odpowiednim przechowywaniu poza sezonem oraz okresowym czyszczeniu i  impregnacji.

Ciekawą propozycją o intrygującym designie jest fotel ogrodowy z metalu. Ten model charakteryzuje się niezwykłą wytrzymałością. Bardzo łatwo utrzymać go również w czystości. Warto jednak zakupić do niego wygodne poduszki, gdyż siedzenie bezpośrednio na metalu nie należy do najwygodniejszych. Należy również pamiętać o zabezpieczeniu mebla przed korozją.

Cieszącym się największą popularnością tworzywem, z którego produkuje się meble ogrodowe, jest technoratan. Fotele ogrodowe wykonane z tego materiału będą nie tylko lekkie, estetyczne, ale również bardzo trwałe, łatwe w utrzymaniu czystości oraz odporne na warunki atmosferyczne.

Każdemu z podanych powyżej modeli dodatkowego komfortu w siedzeniu dodadzą gustowne poduszki. Będą one nie tylko wygodnym detalem, ale ciekawie i elegancko udekorują wybrany fotel.

Similar Posts