Ogród

Jaka będzie najlepsza pompa do podlewania ogrodu?

Jaka będzie najlepsza pompa do podlewania ogrodu?

Piękny ogród wiąże się z odpowiednim nakładem pracy, nawet jeśli rośnie w nim głównie trawa. Zielone, zachwycające trawniki to efekt odpowiedniego podlewania. Dowiedz się, jak należy dbać o trawnik i w jaki sposób można ułatwić sobie pielęgnację ogrodu za pomocą dopasowanej pompy do podlewania.

Podlewanie trawnika: kilka prostych zasad

Zielone i piękne trawniki w ogrodach wydają się rzeczą naturalną i niewymagającą. Tymczasem posiadanie naprawdę pięknego i zielonego trawnika to sprawdzian dla regularności i umiejętności podlewania.

Wbrew pozorom trawa nie jest tak prosta w pielęgnacji. Co prawda jej uprawa nie jest skomplikowana, ale wymaga pewnych stałych elementów: odpowiedniego pory podlewania i sposobu podlewania. Najlepszą porą na podlewanie trawnika jest wczesny ranek, kiedy słońce nie stanowi ryzyka poparzenia mokrej trawy. Równie popularne jest podlewanie trawnika wieczorem, ale przy tym sposobie istnieje ryzyko rozwinięcia chorób grzybowych. To jeszcze nie wszystko.

Trawa musi być podlewana rozproszonym strumieniem, który nie obciąży trawnika, a będzie stopniowo wsiąkał w ziemię. W tym celu idealnie sprawdzą się zraszacze. Dobra wiadomość jest taka, że można zainstalować system zraszaczy, który będzie uruchamiał się o określonej porze. W ten sposób możliwe jest częściowe zautomatyzowanie pracy nad idealnym ogrodem.

Jaką pompę do podlewania ogrodu wybrać?

Pompa do podlewania ogrodu jest kluczowa w systemie, jaki trzeba zbudować. Warto postawić na ekologiczne rozwiązanie i nie czerpać wody z sieci wodociągowej. Możesz zdecydować się na płytką studnię kopaną, a być masz do dyspozycji studnię głębinową. Od rodzaju zbiornika wodnego zależy wybór pompy. W przypadku płytkiej studni przydatne mogą okazać się pompy ssące do podlewania ogrodu. To pompy do wody czystej. W przypadku, gdy woda w zbiorniku jest w jakiś sposób zanieczyszczona elementami stałymi, przyda się pompa zanurzeniowa do wody brudnej. Tego rodzaju pompy wybieramy, gdy wodę do podlewania będziemy czerpać z powierzchniowego ujęcia wody.

Pompa do podlewania dużego ogrodu

Właściciele dużych ogrodów mają również więcej pracy z podlewaniem. Dbanie o taki ogród wiąże się również z większym zużyciem wody. Przydomowa stacja hydroforowa może okazać się niewystarczająca. Właściciele działek i domów jednorodzinnych coraz częściej stawiają na wykorzystywanie deszczówki do podlewania ogrodu. W przypadku dużych ogrodów jeden zbiornik na wodę może okazać się niewystarczający. Wtedy konieczne jest czerpanie wody z sieci wodociągowej, co wiąże się z kosztami.

W przypadku dużej działki warto zainwestować w osobne zbiorniki na wodę, które będą gromadziły deszczówkę do podlewania ogrodu. Można również zdecydować się na czerpanie wody ze studni głębinowej, która będzie zasilała cysternę na wodę do podlewania trawników. Do tego rozwiązania przyda się pompa ssąca lub pompa zanurzeniowa.

Oprócz rodzaju pompy musimy wybrać także konkretny model. O pomoc w tym wypadku warto poprosić fachowca. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się na stronie https://www.dostudni.pl.

Similar Posts