Kondycja i wygląd trawnika przez cały sezon zależą w dużej mierze od tego, czy poświęcimy mu odpowiednio dużo uwagi wiosną. Sprawdźmy, od czego zacząć wiosenne porządki na trawniku i o czym nie możemy zapomnieć.
Trawnik na wiosnę – od czego zacząć?
Zakładanie trawnika mamy już za sobą. To jednak nie koniec pracy. Początek każdego sezonu warto zacząć od gruntownego sprzątania trawnika po zimie. Z powierzchni trawnika usuwamy więc suche liście, gałązki, resztki gnijących roślin itd. Porządkowanie trawnika powinniśmy zaplanować na dzień, gdy darń jest sucha. Grabienie mokrego trawnika może spowodować niepotrzebne uszkodzenia. Jeśli powierzchnia trawnika jest po zimie nierówna, możemy zająć się również zniwelowaniem tych różnic. Tu przyda nam się wał ogrodowy, za pomocą którego możemy zniwelować niewielkie wybrzuszenia terenu. W ekstremalnych przypadkach będziemy musieli również uzupełnić braki w darni przez dosianie nowej trawy. A jaka będzie najlepsza trawa na trawnik? Najlepiej użyć tej samej mieszanki co przy zakładaniu trawnika. Dzięki temu cały trawnik będzie miał jednolity kolor.
Wertykulacja trawnika po zimie – czy warto?
Pielęgnacja trawnika wiosną powinna obejmować również jego wertykulację. Zabieg ten ma na celu usunięcie martwych części roślin, czyli tak zwanego filcu. Warstwa ta może częściowo blokować dostęp wody i mikroelementów do systemu korzeniowego trawy. Najbardziej efektywnym sposobem jest użycie wertykulatora. Jest to urządzenie wyposażone w specjalne noże, usuwające uschnięte części traw z podłoża. Jeśli nie mamy dostępu do wertykulatora, możemy usunąć filc za pomocą ręcznego grabienia.
Pielęgnacja trawnika na wiosnę – nawożenie
Na liście wiosennych prac związanych z pielęgnacją trawnika nie może zabraknąć również nawożenia. Dobrze dobrane nawozy do trawy pozwolą wzmocnić trawnik po zimowych mrozach. Trawnik na wiosnę nawozimy między marcem a czerwcem. Najlepiej wybrać nawóz bogaty w azot. Zapotrzebowanie trawy na ten mikroelement wynosi w okresie wiosennym około 12 g na m2. Duża dawka azotu w czasie wiosennego nawożenia przyspieszy zazielenienie się trawnika i spowoduje jego bujny wzrost. Nawóz do trawy na wiosnę powinien zawierać również fosfor i potas jednak w dużo mniejszych dawkach.
Kilka powyższych zabiegów pielęgnacyjnych to absolutne minimum, które pozwoli nam utrzymać trawę w dobrej formie. Praca włożona w pielęgnację trawnika po zimie, na pewno zaprocentuje w kolejnych miesiącach, a my będziemy mogli cieszyć się widokiem pięknego i zielonego trawnika przez cały sezon.
źródło zdjęcia: stock.adobe.com
autor: gkrphoto