Ogrody zimowe potrafią być małymi arcydziełami. I chociaż koncepcji na ich urządzenie jest wiele, na pewno warto zainspirować się naszymi poradami. Jak zatem stworzyć ogród zimowy swoich marzeń? Wszystkiego dowiesz się czytając poniższy artykuł.
Jaki rodzaj ogrzewania wybrać do ogrodów zimowych?
Ogrody zimowe bardzo często nazywane są oranżeriami czyli miejscami gdzie można przezimować roślinność nie tolerującą niskich temperatur. Nie bez znaczenia jest tu jednak sposób ogrzewania, gdyż na jego podstawie możemy wyróżnić oranżerię ciepłą (ogrzewaną zimą) i oranżerię zimną (czyli taką, w której temperatura jest regulowana przez promienie słoneczne). Ta ostatnia służy najczęściej jako przechowalnia roślin mało odpornych na mróz i niskie temperatury. Do takich roślin zaliczymy: araukarię chilijską, drzewka cytrusowe, kliwię, fatsję japońską, trzykrotki, oleander, datury, zaślaz, cisus, australijski, asparagusy, zielistki, bluszcz, kordylinę australijską, laur szlachetny.
Ogrody zimowe ciepłe dają o wiele więcej możliwości niż ogrody zimowe zimne. W oranżeriach ciepłych temperatura bardzo często przekracza 20 stopni Celsjusza, dlatego można sobie pozwolić na większą różnorodność roślinności niż przy chłodniejszych temperaturach. Warto zainspirować się kulturą Dalekiego Wschodu, która przywodzi na myśl rozgrzane i egzotyczne kwiaty i owoce. W tego rodzaju ogrodach zimowych na pewno sprawdzą się bambusy, figowce, fatsje japońskie, herbata chińska, rośliny tropikalne, anturium, filodendrony, syngonium.
Jakie wyposażenie będzie najlepsze do ogrodu zimowego?
Oczywiście nie ma jednego pomysłu na wyposażenie ogrodu zimowego, który byłby doskonały dla wszystkich. Wiele zależy od tego jaką funkcję ma pełnić pomieszczenie. Będą tu pasowały i lekkie meble ogrodowe, jak i ciężkie skórzane sofy. Jeśli ogród zimowy ma pełnić rolę gabinetu, warto wyposażyć go w biurko i regały. Dobrym rozwiązaniem może okazać się urządzenie w ogrodzie zimowym biblioteki. Odpoczynek z ulubioną lekturą wśród aromatycznych krzewów i owoców na pewno pozwoli się zrelaksować. Jeśli oranżeria jest mocno nasłoneczniona, można pomyśleć o specjalnych żaluzjach, które w lecie dadzą wymarzony cień. Pamiętaj, że jasne meble optycznie powiększają powierzchnię, natomiast ciemne zmniejszają, a czasami mogą stwarzać wrażenie stłoczenia.
Gdzie najlepiej zbudować ogród zimowy?
Jak już wspomniano, ogrody zimowe mogą pełnić różne funkcje, ale bardzo ważne jest to od jakiej strony świata będą zbudowane. Warto, abyś pamiętał, że ogród zimowy dobrze jest zaplanować już na etapie budowy domu. Rozważ od której strony świata chcesz go postawić. Ogrody zimowe usytuowane od północy są raczej chłodne i nie będą się nadawały do uprawy cytrusów. Z kolei w ogrodach zimowych położonych od strony wschodniej i zachodniej będzie panował umiarkowany klimat, idealny dla większości roślin i kwiatów. Jeśli zależy Ci na egzotycznej roślinności, najlepiej zbuduj ogród zimowy od strony południowej. Będziesz mieć gwarancję, że nie zabraknie tam słońca tak potrzebnego do jej wzrostu.
Skandynawska inspiracja czyli ogród zimowy w stylu minimalistycznym
Skandynawski styl wyróżnia przede wszystkim prostota. To właśnie w skandynawskich ogrodach zimowych zderza się ciepło domowego ogniska z chłodem krajobrazu jaki panuje za oknem.Skandynawowie wprost kochają minimalizm. Jeśli i Tobie bliski jest ten styl możesz urządzić w swojej oranżerii pomieszczenie do wypoczynku. Przyda się wygodny komplet składający się z sofy i foteli, stolik kawowy oraz długa ława pod jedną ze ścian. Siedząc na niej możesz podziwiać zimowe krajobrazy, przykryte śniegiem drzewa oraz zapadający zmierzch. Romantycznie, prawda?
Zobacz więcej na stronie https://www.bartmetaco.pl/