Porady

Najważniejsze decyzje związane z urządzaniem salonu

Najważniejsze decyzje związane z urządzaniem salonu

Salon dla większości z nas jest bardzo ważnym pomieszczeniem. To tutaj spędzamy czas wolny, odpoczywamy i przyjmujemy gości. Nic więc dziwnego, że każdy pragnie zaaranżować piękny i funkcjonalny salon.

Co wpływa na wygląd salonu?

Na ostateczny wygląd naszego salonu wpłynie kilka istotnych czynników. Bardzo ważne będzie to jaką wybierzemy podłogę, czym pokryjemy ściany oraz jaki będziemy mieć sufit. Kolejne czynniki to odpowiedni dobór mebli, oświetlenia i dodatków. O klimacie wnętrza zdecydują także dekoracje okienne oraz zastosowane we wnętrzu kolory. W wielu salonach spotkać możemy także kominek, pokaźną bibliotekę a w sytuacji gdy salon ma pełnić również rolę jadalni stawia się tam duży i elegancki stół.

Jak stworzyć elegancki i wygodny salon?

Na salon najlepiej nadają się wnętrza przestronne i wysokie. Jeśli jednak nie mamy takich warunków zawsze możemy zastosować znane triki, które sprawią, że salon będzie wyglądał na optycznie większy. Chodzi tu na przykład o lustra zawieszone na ścianach. Na wstępie powinniśmy zdecydować jaki będziemy mieć sufit i co położymy na podłogę. Wiele osób decyduje się obecnie na sufity podwieszane, gdyż pozwalają one ukryć niepotrzebne elementy a dodatkowo zwiększają możliwości zastosowania efektownego oświetlenia. Jeśli chodzi o podłogi to Polacy najchętniej wybierają solidne podłogi drewniane, dużo rzadziej są to płytki ceramiczne czy gres. Aranżację ścian można wykonać na kilka sposobów. Można je pomalować, niekoniecznie wszystkie na jeden kolor. Wybraną ścianę można pokryć tapetą, cegłą, kamieniem. Coraz więcej osób decyduje się także w salonach stosować powłoki betonowe. O klimacie i elegancji naszego pomieszczenia zadecydują także dekoracje okienne. Możliwości jest naprawdę dużo. Mogą to być firany, zasłony, rolety, żaluzje czy plisy. Należy pamiętać przede wszystkim o tym, by dekoracje okienne pasowały do stylu naszego salonu. W nowoczesnych pomieszczeniach jako dekoracje okienne najlepiej sprawdzą się żaluzje natomiast przy klasycznym wystroju i dużych oknach dobrze jest postawić na firany i zasłony.

Co jeszcze zdecyduje o wyglądzie salonu?

Na elegancję salonu i komfort obok dekoracji okiennych z pewnością wpłyną dobrane meble. Podstawą będzie duża i wygodna kanapa, obok której postawimy mały stolik kawowy. Dopełnieniem mogą być pojedyncze witryny na książki albo komoda. Jeśli miejsce jest dość warto także postawić wygodny fotel, w którym będzie można czytać książki. Oprócz tego do salonu trzeba dobrać ładne dodatki takie jak niewielki dywan, ozdobne poduszki, zegary, ramki ze zdjęciami i kwiaty.

Similar Posts