Porady

Zabezpieczenie skarpy – jak je wykonać

Zabezpieczenie skarpy - jak je wykonać

Zabezpieczenie skarpy – jak je wykonać

Właściciele działek mieszkalnych, jak i deweloperzy często borykają się z problemem zagospodarowania skarpy. Brak wiedzy sprawia, że pozostawiają ją nienaruszoną. Zabezpieczenie skarpy jest jednak bardzo ważne, pozwala uchronić ją przed erozją i osuwaniem się. Odpowiednie zabezpieczenie tego rodzaju gruntu jest potrzebne i konieczne. Najlepiej, jeśli wykonają to profesjonaliści, szczególnie w sytuacji, gdy skarpa jest dość sporych rozmiarów i naprawdę stroma.

1. Geoinżynieria – najlepszy sposób na zabezpieczenie gruntu

2. Stabilizacja gruntu murem oporowym

3. Pokrycie darnią – czy to skuteczna stabilizacja gruntu?

4. Betonowe kraty – zabezpieczenie skarpy na lata

Do stabilizacji skarpy nie trzeba nikogo przekonywać. Doskonały sposób na uniknięcie jej erozji i osuwania się. Możliwość jej zagospodarowania roślinnością, aby uzyskała walory estetyczne. Wykonanie muru oporowego, który pozwoli pod skarpą stworzyć równy teren. Sposobów na zabezpieczenie skarpy jest naprawdę wiele. Poniżej zawarto kilka przykładów, które stosowane są najczęściej.

Geoinżynieria – najlepszy sposób na zabezpieczenie gruntu

Samodzielne zabezpieczanie krzywizny terenu może nie być rozsądnym rozwiązaniem. Najlepiej, kiedy wykonują to profesjonaliści. Dziedzina ta zwana jest geoinżynierią. Opiera się na zagęszczaniu gruntu, jego wymianie w razie konieczności, prekonsolidacji, cementowaniu i zbrojeniu. Nie można zapomnieć o stabilizacji – kluczowego aspektu tego artykułu. Profesjonaliści na co dzień zajmujący się stabilizacją gruntu, wyposażeni w technologie i urządzenia umożliwiające im skuteczną, profesjonalną i szybką pracę to najlepszy możliwy wybór. No dobrze, a jakie dokładnie są metody stabilizacji? 

Stabilizacja gruntu murem oporowym

Jeden z najpopularniejszych sposobów, przy tym najrozsądniejszy. Gwarantuje brak problemu z erozją i osuwaniem się skarpy przez dziesiątki lat. Mur można wykonać z kamieni, cegieł, betonu oraz drewna, czy bali. Niewątpliwie najtrwalszym rozwiazaniem będzie beton. Stabilizacja gruntu murem oporowym wykorzystywana jest przy skarpach dość stromych. Po jego stworzeniu dwie części gruntu dzielone są na tarasy. Uzyskuje się tym samym sporo miejsca użytkowego. Mur do wysokości około jednego metra można wykonać samodzielnie, wyższe konstrukcje warto zlecić profesjonalistom. Geoinżynieria gruntu w tym przypadku postawienie muru oporowego przez odpowiednią firmę, pozwoli skutecznie ominąć problem podmywania terenu!

Pokrycie darnią – czy to skuteczna stabilizacja gruntu?

Na wstępie należy zaznaczyć, że jest to najtańszy niestety również najmniej skuteczny sposób na zabezpieczenie skarpy. Można go wykorzystać jedynie wtedy, kiedy nachylenie gruntu wynosi nie więcej niż 30 stopni.  Do tego zadania warto wybrać trawę w rolkach, jest prosta do nakładania. Powstanie przy tym piękna, zielona murawa. Tym samym można uniknąć nieestetycznych placków ziemi. W przypadku tak zagospodarowanej skarpy należy pamiętać o jej częstym nawadnianiu, aby trawa nie wyschła.

Betonowe kraty – zabezpieczenie skarpy na lata

Stabilizacja gruntu betonowymi kratami to także solidne rozwiązanie. Wykorzystywane jest jednak przede wszystkim na rozległych terenach. Samodzielne zabezpieczenie nachylenia tym sposobem raczej nie jest możliwe. W tym przypadku konieczna jest pomoc profesjonalistów. Co ważne, kratkę z betonu można skrzętnie ukryć pod roślinnością. Należy jednak pamiętać, aby wybierać rośliny, które się silnie ukorzeniają. Utrzymają one ciężar betonu.

Sposoby na zabezpieczenie skarpy opisane powyżej to te najpopularniejsze. Można tutaj wspomnieć również o stabilizacji nachylenia roślinnością (sposób najmniej skuteczny) oraz ekokratką, która jest stosunkowo nową możliwością o wielu zaletach. Przede wszystkim warto poradzić się profesjonalistów, którzy będą wiedzieć, jaki sposób powinien zostać wykorzystany na danym terenie.

Similar Posts