Maszyny rolnicze są nieodzownym elementem każdego nowoczesnego gospodarstwa rolnego. Ich zastosowanie pozwala znacząco przyspieszyć codzienną pracę i obniżyć bieżące koszty. Warto jednak pamiętać, że o maszyny rolnicze należy regularnie dbać, dlatego też zaleca się wykorzystanie specjalnych hal stalowych.
Hale magazynowo-garażowe
Hale magazynowe to doskonała propozycja zarówno dla zaawansowanych gospodarstw rolnych, jak i tych mniejszych. Koszt takiego rozwiązania jest stosunkowo tani, a może znacząco ułatwić pracę i pomóc w utrzymaniu odpowiedniego stanu technicznego pojazdów. Ponadto obiekty magazynowe tego typu mogą pełnić też inne funkcje — kluczowa jest funkcjonalność, wytrzymałość i trwałość hali. Bardzo często alternatywnie wykorzystuje się też wiaty i zadaszenia, które chronią pojazdy i maszyny rolnicze przed deszczem i śniegiem. Taka opcja sprawdzi się w miejscach, gdzie wilgotność i różnice temperatur nie mają wpływu na składowane przedmioty.
Hala rolnicza powinna mieć powierzchnię przynajmniej kilkuset metrów kwadratowych, choć wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i oczekiwań klienta. Zdecydowanie najważniejsza jest funkcjonalność — hala powinna pełnić funkcję typowego garażu z miejscem na wszelkie części zamienne. Dobrze też, jeśli projekt hali przewiduje możliwość jej dowolnej modyfikacji — wielu inwestorów z biegiem czasu decyduje się bowiem na przetrzymywanie w halach garażowych np. płodów rolnych.
Jak wysoka powinna być hala magazynowa?
Hala na maszyny rolnicze powinna mieć przynajmniej 5 metrów wysokości. Zazwyczaj jednak buduje się nieco wyższe konstrukcje, które z czasem można wykorzystać według własnego uznania. W projektowaniu hali na maszyny rolnicze ważna jest też konstrukcja dachu — wykorzystywany jest tutaj najczęściej wielkopowierzchniowy dach płaski, który wytrzymuje duże obciążenia.
Hale rolnicze muszą się też cechować bezpieczeństwem i łatwością konserwacji. Całość zawsze musi być zaprojektowana zgodnie ze wszelkimi normami i odpowiadać potrzebom klienta. Hala na maszyny rolnicze to najczęściej konstrukcja stalowa, będąca świetną alternatywą dla tradycyjnych budynków murowanych.
Taki garaż musi się cechować nie tylko optymalną szerokością i wysokością, ale także trwałością i izolacją. Ściany najczęściej obudowuje się blachą lub płytami warstwowymi wraz z izolacją termiczną z wełny, EPS lub PUR. W hali nie powinno zabraknąć także odpowiedniego oświetlenia, a podczas etapu projektowania warto uwzględnić wszystkie dodatkowe funkcje, które przydadzą się w przyszłości.
Ogólne cechy hali na maszyny rolnicze
Hala magazynowo-garażowa to możliwość dostosowania obiektu do rodzaju składowanego sprzętu. Można w nich przechowywać zarówno mniejsze pojazdy, jak i kombajny i ciągniki rolnicze. W takiej konstrukcji mogą zostać zamontowane bramy przesuwne, szafki i regały na narzędzia czy nawet dodatkowa przestrzeń na mniejszy magazyn. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zainstalować również systemy grzewcze, dzięki czemu w garażu będą panować komfortowe warunki do pracy przez cały rok.
Więcej informacji znajdziesz tutaj: https://www.borga.pl/hale-stalowe/rolnictwo/