Powszechnie uważa się, że na podłodze w tzw. mokrych pomieszczeniach, a więc w łazience i kuchni, najlepiej układać płytki – wytrzymałe i odporne na wilgoć. Nie wszystkim odpowiada jednak chłód ceramiki… Nic więc dziwnego, że swoich zwolenników mają również imitujące drewno panele podłogowe. Czy jednak panele do łazienki i kuchni to dobry pomysł? Czy istnieją panele wodoodporne? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat.
Panele podłogowe, podobnie jak inne produkty drewniane i drewnopodobne, źle znoszą kontakt z wodą. Pod wpływem wilgoci matowieją, odkształcają się, pęcznieją i rozwarstwiają. Po zalaniu na pewno nie będą więc wyglądać dobrze i konieczna będzie ich wymiana. Tymczasem w kuchni i łazience wilgotność powietrza sięga nawet 70% (w innych pomieszczeniach nie przekracza raczej 60%, a częściej oscyluje w granicach 30-50%). Istnieje również duże ryzyko zachlapania czy wręcz zalania posadzki w czasie kąpieli lub zmywania naczyń. Czy w takim razie warto montować tu panele laminowane? Okazuje się, że w sprzedaży są dostępne specjalne panele do łazienki i kuchni, określane przez producentów jako wodoszczelne.
Panele wodoodporne – czy naprawdę takie są?
Trzeba powiedzieć sobie jasno: produkty określane jako panele podłogowe wodoszczelne tak naprawdę nie są w 100% odporne na wodę, wykonano je bowiem z tworzywa, które absorbuje wilgoć. Całkowitą wodoszczelność mogą zagwarantować jedynie panele winylowe, które są zrobione nie z materiałów drewnopodobnych, lecz z polichlorku winylu (PCV).
W przypadku zalania panele laminowane określane jako wodoodporne należy jak najszybciej osuszyć. Pozostawione same sobie nasiąkną wodą i mogą ulec zniszczeniu. Dotyczy to jednak tylko naprawdę ekstremalnych przypadków – gdy pęknie rura czy awarii ulegnie pralka. Na co dzień nie mamy bowiem do czynienia z sytuacją, gdy na posadzce „stoi” woda – pojawiają się na niej co najwyżej mniejsze lub większe plamy. Przy takim codziennym użytkowaniu w łazience czy w kuchni panele o podwyższonej odporności na wilgoć sprawdzą się doskonale. Warto jednak pamiętać, by nawet podłogi określane jako wodoodporne wycierać do sucha.
Panele wodoszczelne – czym się wyróżniają?
Panele podłogowe wodoodporne są zazwyczaj pokryte specjalną powłoką, która zabezpiecza je przed nasiąkaniem wodą i uszczelnia ich krawędzie, czyli miejsca, w których wilgoć najszybciej przenika w głąb posadzki. Tymczasem klasyczne laminaty zwykle nie mają lakierowanych boków.
Znaczenie ma jednak nie tylko powierzchnia paneli, lecz także ich rdzeń, czyli płyta HDF. W panelach wodoodpornych płyta ta ma większą niż w innych produktach gęstość, sięgającą 900 kg/m3 (dla dobrej jakości paneli klasycznych normą jest 450 kg/m3).
Pamiętaj! Żaden preparat do pielęgnacji paneli nie sprawi, że staną się odporne na wilgoć. Specjalne pasty czy woski zwiększą wprawdzie szczelność połączeń, nie zapobiegnie jednak nasiąkaniu posadzki wodą. Dlatego też do pomieszczeń mokrych należy wybierać jedynie produkty, które przez producenta zostały oznaczone jako panele podłogowe wodoszczelne do kuchni lub łazienki.
Materiał powstał we współpracy z firmą Dobre Dla Domu, w ofercie której można znaleźć szeroki wybór paneli wodoodpornych.