Istnieje wiele sposobów na uczynienie ścian w budynku bardziej interesującymi. Jednym z nich jest użycie farby w oryginalnym kolorze lub nawet w wielu różnych intensywnych barwach. Takie działanie sprawi, że wybór mebli i wystroju wnętrza będzie podyktowany właśnie obecnymi w pomieszczeniu odcieniami. Pomalowanie ścian nie jest jednak jedynym sposobem na uzyskanie ciekawego efektu! Z roku na rok zwiększa się popularność kamienia ozdobnego (dekoracyjnego). Okazuje się, że jej montaż nie jest tak trudny, jak mogłoby się wydawać!
Przygotowanie gruntu
Nie można rozpocząć kładzenia płyt kamienia ozdobnego bez wcześniejszego przygotowania powierzchni. Proces jej dostosowania nazywamy gruntowaniem. Musimy go zacząć od dokładnego wyczyszczenia ściany, tak, by jej faktura stała się gładka. Ten etap może jeszcze poprzedzać zerwanie starych płytek lub tapety. Najważniejsze jest jednak położenie gruntu z zaprawy. Może on mieć jedną lub dwie warstwy (w zależności od tego, czy ściana jest gipsowa, czy nie).
Montaż kamienia ozdobnego na ścianie
Zanim przystąpimy do układania płyt z kamienia ozdobnego na ścianie, należy zadbać o odpowiednie warunki pracy. W pomieszczeniu powinna panować temperatura pokojowa, jeśli więc nie jesteśmy w stanie ogrzać wnętrza, musimy poczekać na cieplejsze dni. Do zamocowania poszczególnych części wykorzystujemy zaprawę klejową. Jeśli chcemy uniknąć modyfikowania płyt poprzez ich przycinanie, zacznijmy od podłoża. Niektóre typy kamienia ozdobnego mają w zestawie elementy narożne. W takim wypadku to od nich należy rozpocząć pracę montażową. Na forach internetowych duże kontrowersje wywołuje kwestia aplikacji kleju. Z całą stanowczością należy jednak stwierdzić, że kamień ozdobny powinien być kładziony metodą kombinowaną. Polega ona na tym, że klej umieszcza się zarówno na płytce, jak i na ścianie.
Fugowanie i impregnowanie
Z punktu widzenia sztuki wykończeniowej najważniejsze jest oczywiście zachowanie odpowiednich odstępów między poszczególnymi płytkami. Szczeliny powinny mieć około dziesięciu milimetrów szerokości. Fugowanie wykonujemy za pomocą tradycyjnych narzędzi, jakimi są kielnia i taca. Warto uzbroić się w trakcie tego etapu prac w cierpliwość. Nie zawsze bowiem wszystko wyjdzie poprawnie i potrzebne będą poprawki.
Dzięki wykorzystaniu kamienia ozdobnego każde pomieszczenie może stać się zupełnie unikalne. Ściany zyskają nowy wymiar dzięki interesującej fakturze. Ten efekt można uzyskać bardzo łatwo!