Firmy Porady

Jak wybrać najlepszą maszynę czyszczącą dla małej firmy?

Jak wybrać najlepszą maszynę czyszczącą dla małej firmy?

Technologia nie przestaje zaskakiwać — nie inaczej jest z maszynami służącymi do konserwacji pomieszczeń, które oferują coraz bardziej wyspecjalizowane i efektywne sposoby radzenia sobie z zabrudzeniami w naszej firmie, sklepie, czy instytucji. Estetyczna i zadbana przestrzeń to wizytówka firmy, a zapewnienie pracownikom uporządkowanego miejsca pracy to absolutna podstawa, o której powinien pamiętać każdy zarządzający przedsiębiorstwem. W jaki sposób połączyć aspekt technologiczny i estetyczny w małej firmie? Wystarczy zaopatrzyć się w prawidłowo dobraną maszynę czyszczącą.

Choć tego typu rozwiązania kojarzone są zazwyczaj z wielkopowierzchniowymi halami, efekt użytkowania maszyn czyszczących widzimy każdego dnia — na posadzkach hoteli, szpitali, szkół, czy zwykłych sklepów. Właściciele małych firm często nie zdają sobie sprawy, ile czasu i środków przedsiębiorstwo może zaoszczędzić wykorzystując do sprzątania wyspecjalizowane urządzenie zamiast wielu pracowników. Decyzja o zakupie maszyny czyszczącej z pewnością musi być przemyślana, w końcu powierzchnia powierzchni nie równa. Najważniejsze aspekty, na które powinniśmy zwrócić uwagę to metraż przestrzeni, rozstaw mebli i maszyn, czy rodzaj podłóg.

Kiedy zdecydować się na maszynę sprzątającą?

Powierzchnia, od której warto zacząć myśleć o zakupie urządzenia czyszczącego to około 50 m2. Aż do 1000 m2 sugeruje się wybieranie najmniejszych modeli maszyn, choć naturalnie w zależności od planów rozwojowych firmy (powiększanie hal produkcyjnych, przestrzeni hotelowej itd.) możemy potraktować zakup urządzenia jako inwestycję i zdecydować się na bardziej przyszłościowy model.

Rodzaje zasilania

Maszyny czyszczące dostępne są w dwóch wersjach zasilania: bateryjnej i kablowej. Pierwsza z nich umożliwia pracę bez konieczności podłączenia urządzenia do sieci, co stanowi ogromny plus, jednakże obie opcje mają swoje zalety. Urządzenia zasilane bateryjnie nie ograniczają ruchów pracownika, sprawiając, że może on operować na większej przestrzeni, natomiast konieczne jest pilnowanie stopnia naładowania akumulatora — dlatego też żywotność pracy w trakcie konkretnej zmiany może być krótsza. W przypadku maszyn zasilanych kablowo, konieczne jest rozplanowanie powierzchni tak, aby długość zasilacza nie przeszkadzała operatorowi — jednak z drugiej strony, urządzenia te są zazwyczaj znacznie tańsze, właściciel ponosi też niższe koszty ich eksploatacji, a dzięki mniejszej wadze są bardziej zwrotne. W przypadku małej firmy bardziej komfortowe może okazać się użytkowanie maszyny zasilanej sieciowo — dzięki mniejszej wardze umożliwiają one pracownikom zręczniejszą manipulacje na powierzchniach, pozwalają na sprawniejsze transportowanie z miejsca na miejsce, są także korzystniejsze cenowo.

Dobór maszyny czyszczącej do powierzchni

Pamiętajmy, że inne funkcje powinna mieć maszyna operująca na zewnątrz, inne natomiast pracująca w środku pomieszczenia. Ważny jest też rodzaj zastosowanych w budynku podłóg, oraz stopień ich zabrudzenia i użytkowania. Tam, gdzie podłoga nie może pozostawać przez długi czas mokra (np. w sklepach), warto zdecydować się na zakup automatycznego urządzenia czyszczącego, które zaopatrzone jest w system osuszania posadzki. Przytwierdzona do przodu maszyny szczotka szoruje i czyści powierzchnię, a nadmiar wody jest odprowadzany do specjalnego pojemnika. Odrębną grupę stanowią szorujące maszyny jednotarczowe – tak zwane szorowarki – które nie są wyposażone w narzędzie zbierające wodę. W tej kategorii wyróżniane są też maszyny wolno i szybkobrotowe — te drugie polerują powierzchnię, przydadzą się więc przy czyszczeniu podłóg, w których wskazane jest np. usunięcie smug. Równie ważne jest też urządzenie pomieszczeń, gdzie operator będzie korzystał z maszyny — w przypadku miejsc z dużą liczbą niemożliwych do przestawienia mebli czy maszyn, sprawdzą się lżejsze, bardziej zwrotne modele.

Najważniejsze kryteria przy zakupie maszyny czyszczącej

Najbardziej istotnym kryterium determinującym zakup tego rodzaju narzędzia powinna być jego użyteczność. Jeśli odpowiedzieliśmy już na pytanie, czy bardziej wskazana w naszej firmie będzie maszyna zasilana kablowo, czy też bateryjnie, rozważmy z jakimi rodzajami zabrudzeń będziemy walczyć. Równie ważne są gabaryty urządzenia, jego waga, czy zasięg. Sprowadza się to nie tylko do całościowych wymiarów maszyny, ale też szerokości szczotki czyszczącej, dlatego każdorazowo powinniśmy dokładnie sprawdzić, który z modeli najlepiej sprawdzi się w naszej firmie.

Szczegóły dotyczące specyfikacji urządzeń i zastosowanych w nich części najlepiej zweryfikować na wyspecjalizowanych stronach internetowych, takich jak Bonus Czystość — po zapoznaniu się z dostępnymi maszynami czyszczącymi, możemy sprawdzić, która z nich nada się najlepiej do naszej firmy, dobrać do niej odpowiednie akcesoria, oraz skorzystać ze szkoleń w zakresie obsługi maszyny. Dzięki temu pracownicy będą cieszyć się estetycznymi warunkami pracy, a klienci z zachwytem spoglądać na lśniące posadzki.

Similar Posts