Skarpa czy niewielkie wzniesienie może być bardzo estetycznym i dekoracyjnym elementem ogrodu. Nieodpowiednio przygotowana może nam jednak sprawiać wiele problemów. Aby uniknąć osuwania się czy zapadania ziemi, skarpę w ogrodzie należy odpowiednio zabezpieczyć. Sprawdźmy, jak zrobić to najłatwiej i stosunkowo niewielkim kosztem.
Sposoby na zabezpieczenie skarpy przed osuwaniem
Istnieje kilka sposobów na zabezpieczenie skarpy w ogrodzie czy na terenach zielonych wokół firmy. Niestety część z nich ma pewne wady lub będzie wymagać zatrudnienia fachowców. Do takich rozwiązań należą między innymi:
- Zabezpieczenie skarpy ażurowymi kratami z betonu. Jest to nie do końca estetyczne rozwiązanie. Dodatkowo osuwające się betonowe płyty mogą stanowić niebezpieczeństwo, w związku z tym wykonanie takiego zabezpieczenia najlepiej zlecić profesjonalnemu wykonawcy.
- Skarpę w ogrodzie możemy zabezpieczyć również przez obsadzenie jej roślinami okrywowymi lub trawą. Takie rozwiązanie sprawia jednak trudności w nawadnianiu i pielęgnacji. Ziemia na skarpie będzie szybko wysychać, dostęp na przykład w trakcie koszenia będzie utrudniony.
- Duże skarpy możemy podzielić na poszczególne stopnie, ograniczone tak zwanymi murkami oporowymi. Takie zabezpieczenie skarpy jest dosyć złożonym projektem. Jeśli brak nam fachowej wiedzy i doświadczenia, lepiej zlecić takie prace firmie zewnętrznej.
Zabezpieczenie skarpy geokratką
Najbardziej wydajnym sposobem wydaje się zabezpieczenie skarpy geokratką, czyli tak zwaną kratką trawnikową. Geokrata nie tylko stabilizuje ona grunt i zapobiega jego osuwaniu się czy zapadaniu. Stanowi również świetną podporę dla różnego rodzaju roślin dekoracyjnych, którymi możemy obsadzić skarpę. Dużym plusem tego rodzaju zabezpieczenia skarpy jest również prosty montaż. Przy odrobinie pracy możemy w ten sposób samodzielnie zabezpieczyć skarpę w ogrodzie. Więcej na temat tego, jak układać kratkę trawnikową na skarpie dowiecie się poniżej.
Kratka trawnikowa na skarpie – jak ją układać?
Eko kratka trawnikowa do zabezpieczania skarp powinna posiadać określone parametry. Warto wybrać specjalny model kratki przeznaczonej na skarpy. Oprócz samej kratki będziemy potrzebowali również specjalne kotwy mocujące je do podłoża. W przypadku podłoża piaszczystego wystarczą kotwy z tworzywa sztucznego. Jeśli kratkę kładziemy na twardym podłożu, konieczne może być zastosowanie metalowych gwoździ. Jeżeli planujemy obsadzenie skarpy trawą, warto zastosować również obrzeża ogrodowe. A oto jak krok po kroku przebiega układanie kratki trawnikowej na skarpie:
- Krok 1 to dokładne oczyszczenie i wyrównanie skarpy. Usuwamy z niej kamienie, śmieci, resztki roślinne itd.
- Krok 2 polega na ułożeniu kratki trawnikowej rzędami, zapięciami skierowanymi w dół skarpy. Kolejne rzędy łączymy ze sobą za pomocą znajdujących się na brzegach zaczepów.
- Krok 3 to zamocowanie kratek do podłoża za pomocą kotew. Jak wspomnieliśmy wyżej, rodzaj kotew powinien być dopasowany do podłoża, na którym kładziemy kratkę. Jeśli wokół kratki przebiega obrzeże trawnikowe, zostawimy pomiędzy nim a kratką około 3 cm wolnej przestrzeni.
- Krok 4 – wypełnienie kratki ziemią lub ozdobnym kruszywem.
Zabezpieczenie skarpy w ten sposób nie powinno nastręczyć trudności nawet osobie, która robi to po raz pierwszy. Kluczem jest tu odpowiednie przygotowanie terenu. Pieniądze zaoszczędzone na zewnętrznym wykonawcy możemy przeznaczyć na zakup dekoracyjnych roślina na skarpę.