Porady

Jak uszczelnić taras przy krawędziach?

Jak uszczelnić taras przy krawędziach?

Taras to marzenie wielu osób zapewnia on dodatkowe miejsce do wypoczynku na świeżym powietrzu, nierzadko stając się przedłużeniem salonowych wnętrz. Jednak, aby móc cieszyć się jego funkcjonalnością i pięknem przez długi czas niezbędne jest jego odpowiednie wykonanie, którego podstawa to odpowiednie uszczelnienie tarasu. Przed jakimi problemami trzeba będzie stanąć, wykonując uszczelnienie tarasu betonowego i jak wykonać je poprawnie? Odpowiadamy na najczęstsze pytania związane z tą kwestią.

Najczęstsze problemy z nieprawidłowym uszczelnieniem tarasu

Tarasy to konstrukcje, które z racji swojego położenia narażone są na wiele niszczących czynników. Wody opadowe, niskie i wysokie temperatury, intensywne promieniowanie słoneczne, wszystkie te elementy wpływają finalnie na jego wygląd i funkcjonalność. Dlatego też tak istotne jest zastosowanie w trakcie ich tworzenia szczelnej hydroizolacji. 

Hydroizolacja zapobiega bowiem wnikaniu wody w głąb warstw posadzkowych tarasu oraz korodowaniu elementów okapowych. Jednak pomimo jej ogromnego znaczenia uszczelnienie tarasu bardzo często nie jest wykonywane w prawidłowy sposób. W takiej sytuacji można mieć wobec tego niemal pewność, że wraz z czasem przyjdzie się nam mierzyć z takimi problemami jak: 

  • przeciekanie tarasu, 
  • tworzenie się zastoisk wodnych na posadzce,
  • powstawania zawilgoceń stropu i przylegających do tarasu ścian budynku, 
  • pękanie płytek,
  • pękanie fug i spoin,
  • powstawanie grzybów i pleśni. 

Prawidłowe uszczelnienie tarasu z płytek pozwala natomiast uniknąć tych wszystkich problemów, dlatego tak istotne jest jego staranne wykonanie za pierwszym razem. Jeśli jednak do tego nie doszło, należy przeprowadzić remont. Pomimo konieczności poniesienia związanych z nim kosztów i tak będzie on bardziej opłacalny od usuwania ewentualnych szkód, jakie może wyrządzić brak dobrego uszczelnienia tarasu. 

Jakich materiałów użyć, aby uszczelnienie tarasów i balkonów było trwałe? 

Najlepszą ochronę przed pękaniem płytek w przyszłości gwarantuje wykonanie powierzchni tarasu w technologii posadzki wentylowanej, która dzięki brakowi sztywnych połączeń między płytami, chroni je przed zniszczeniem. Dlatego też to właśnie na materiałach potrzebnych do wykonania uszczelnienia tarasów i balkonów niezbędnych przy tej technologii skupiamy się poniżej. Prawidłowe uszczelnienie tarasy wymaga zaopatrzenia się w cztery podstawowe produkty. 

Profile okapowe

Pierwszym elementem, który pozwoli wykonać w poprawny sposób obróbkę krawędzi tarasu, są profile okapowe. Zapewniają one zabezpieczenie strefy okapowej przed niszczącym działaniem wody oraz odpowiadają za jej odprowadzanie poza taras. Wybierając je warto sięgnąć po profile okapowe marki Renoplast, które oferuje sklep balkony-tarasy 24.pl

Profile tej firmy są odporne na korozję dzięki temu, że wykonywane są one z aluminium pokrytego dodatkową powłoką poliestrową. Do tego oferowane są one w ramach systemowych rozwiązań, które składają się z profili prostych, narożników, odbojników oraz łączników, a to zapewnia z kolei ich prosty i bezproblemowy montaż na krawędziach tarasu. Pomimo że w naszym przypadku interesują nas najbardziej profile okapowe do posadzek uniesionych wentylowanych, firma Renoplast oferuje je także w wariantach do posadzek ceramicznych na zaprawie klejowej oraz posadzek żywicznych. 

Geowłóknina

Kolejnym elementem jest geowłóknina, która odpowiada za oddzielenie warstwy posadzki tarasu od hydroizolacji i zapobiega przed jej uszkodzeniem lub przebiciem. 

Membrana PVC

Samo uszczelnienie tarasu najlepiej wykonywać za pomocą membran PVC lub EPDM, które jako materiał hydroizolacyjny cechują się najlepszą odpornością na promieniowanie słoneczne, mrozy oraz wysokie temperatury i uszkodzenia mechaniczne. Jej zastosowanie zapewnia całkowitą nieprzepuszczalność wody do warstw posadzkowych tarasu lub balkonu.

Kołnierz PVC

Ostatnim z materiałów jest natomiast kołnierz PVC, który posłuży do połączenia profili z membraną w celu zapewnienia w pełni szczelnej izolacji. 

Samodzielne uszczelnianie tarasu porady krok po kroku

Mając już zgromadzone potrzebne materiały, można przejść do wykonania uszczelnienia tarasu pod płytki. Cały ten proces można zamknąć w trzech prostych krokach.

1. Usunięcie starych warstw posadzkowych i wykonanie nowej wylewki

Pierwszym krokiem jest usunięcie starej posadzki i pozbycie się z niej wszelkiego rodzaju luźnych elementów oraz wyrównanie podłoża. Na tak przygotowanej konstrukcji można wykonać następnie nową wylewkę cementową, pamiętając przy tym o zachowaniu spadku 2% skierowanego w stronę okapu, który umożliwi swobodne odpływanie wody z powierzchni tarasu. Wykonując wylewkę, należy także pamiętać o obniżeniach wzdłuż krawędzi konstrukcji o głębokości około 3 mm pod montaż profili okapowych. 

2. Montaż profili okapowych

Kiedy nowa posadzka już zastygnie, można przejść do montażu profili okapowych, rozpoczynając go od zaznaczenia otworów na kołki, wywiercenia ich i przykręcenia narożników profili. Następnie postępując w ten sam sposób z profilami prostymi, pozostawiając jednak 2 milimetry przerwy dylatacyjnej między poszczególnymi elementami profili. Kiedy profile są już przykręcone można rozpocząć uszczelnianie tarasu wsuwając kołnierz PVC w specjalne szczeliny w profilach. 

3. Uszczelnienie tarasu za pomocą hydroizolacji

Ostatnim etapem kończącym uszczelnianie tarasu jest ułożenie na jego powierzchnię geowłókniny, która powinna na siebie zachodzić, a następnie rozłożenie na niej membrany PVC. Brzegi membrany należy zgrzać z kołnierzem za pomocą ciepłego powietrza, zapewniając tym samym pełną szczelność wykonanej powłoki hydroizolacyjnej. 

Tak przygotowane uszczelnienie tarasu pod płytki wystarczy teraz już tylko wykończyć za pomocą płyt układanych na specjalnych podkładkach i gotowe. Zachowując odpowiednią, zaprezentowaną kolejność wykonywania prac, można mieć pewność, że po wykonaniu remontu taras będzie skutecznie zabezpieczony przed wodą i wilgocią i będzie cieszył swoim nienagannym wyglądem przez długi czas.

 

Similar Posts