Aby instalacja rurociągowa działała niezawodnie i bezpiecznie, konieczne jest jej prawidłowe zaprojektowanie oraz przeprowadzenie umiejętnego montażu. Kluczowe znaczenie ma właściwy dobór poszczególnych elementów mocowań do rur, który w dużym stopniu wpływa na sprawne funkcjonowanie całego układu. Wykorzystane systemy muszą odznaczać się wysoką jakością, a wszystkie podpory spełniać określone wymogi technologiczne.
Projekt instalacji rurociągowej
Instalacje rurociągowe mogą mieć bardzo skomplikowany układ, który wymaga uwzględnienia jej elementów w różnych miejscach obiektu. Na stabilne, bezpieczne i trwałe przytwierdzenie systemu do stropu lub ściany pozwala odpowiednio dobrane mocowanie rur. W projekcie instalacji należy jednak nie tylko uwzględnić obejmy i uchwyty do rur o właściwych parametrach, ale też zadbać o prawidłowe rozmieszczenie wszystkich punktów podparcia. Do usztywnienia całej instalacji wykorzystywane są punkty stałe, znane również jako PS. Ten rodzaj zamocowania rurociągów stosowany jest pomiędzy zmianami w przebiegu instalacji, czyli miejscach wymagających zachowania wysokiej stabilności rury oraz uniemożliwienia jej poruszania się w jakimkolwiek kierunku. Mocowanie do rur w postaci podpór przesuwnych (PP) pozwala natomiast na ograniczenie poprzecznego ruchu rur, umożliwiając jednocześnie przesuwanie ich w kierunku osi rurociągu. Takie rozwiązanie gwarantuje właściwe funkcjonowanie rurociągów w sposób niezależny od obciążeń termicznych i mechanicznych, które mogą ulegać zmianom.
Specjalistyczne systemy zamocowań
Odpowiednio dopasowany system mocowania rur pozwala na utworzenie stabilnego podparcia dla instalacji różnego typu. Na tego rodzaju zestawy konstrukcyjne składają się różne elementy, takie jak m.in. uchwyt do mocowania rur, podpory czy obejmy. Komponenty te mają swoje określone zastosowania. Niektóre produkty przystosowane są do montażu przewodów wentylacyjnych, podczas gdy inne zapewniają efektywne mocowanie rur stalowych. Obejmy pokryte warstwą izolacyjną można natomiast wykorzystać w przypadku rur chłodniczych, zyskując w ten sposób solidną ochronę przed powstawaniem mostków termicznych. Pianka poliuretanowa spełnia w tym przypadku funkcję wyciszającą i termoizolacyjną.
Dobór elementów mocujących
W projekcie instalacji rurociągowej należy uwzględnić elementy mocujące o odpowiednich parametrach. O ich niezawodności, trwałości oraz bezpieczeństwie użytkowania w dużym stopniu decyduje etap produkcji, który powinien być przeprowadzony z wykorzystaniem wysokiej jakości materiałów oraz ściśle kontrolowany. Nie bez znaczenia pozostają testy i badania prowadzone przez niezależne firmy zewnętrzne, których pozytywne wyniki potwierdzają certyfikaty przyznawane poszczególnym produktom. Nowoczesne systemy zamocowań są bardzo uniwersalne, co umożliwia dobór rozwiązania optymalnego dla praktycznie każdej instalacji. Mocowanie rur do ściany, podłogi czy sufitu można dzięki temu wykonać przy użyciu odpowiednio przystosowanej obejmy lub innego elementu. W przypadku łączenia czołowego, da się uzyskać jednolicie wyglądające zabezpieczenie, a także osiągnąć pożądaną szczelność połączeń. Niektóre uchwyty i obejmy spełniają też specyficzne wymagania dla mocowań z wyeliminowaniem przenoszenia dźwięków.
Montaż instalacji rurociągowej
Systemy zamocowań w instalacji rurociągowej powinny umożliwiać przeprowadzenie łatwego i sprawnego montażu. W ten sposób cały proces instalacyjny można znacząco przyspieszyć, a tym samym zaoszczędzić związane z tym koszty eksploatacyjne. Do zalet nowoczesnych systemów mocowań firmy Sikla należy prostota ich wdrożenia: https://www.sikla.pl/strona-glowna-134331/serwis-134344/mocowania-do-rur-379634. Poszczególne elementy mogą być dostarczane w formie wstępnie zmontowanych zestawów, co znacząco przyspiesza i ułatwia prace montażowe. W razie problemów wystarczy skontaktować się z działem technicznym firmy, aby znaleźć mocowania do rur optymalne dla konkretnych obciążeń.