Porady

Montaż drzwi: instrukcja montażu drzwi wewnętrznych i zewnętrznych!

Montaż drzwi: instrukcja montażu drzwi wewnętrznych i zewnętrznych!

Montaż drzwi nie jest skomplikowaną procedurą, pod warunkiem, że dysponujemy odpowiednimi narzędziami i podejdziemy do pracy z odpowiednią precyzją. Dowiedz się, jakie akcesoria będą Ci potrzebne i jak poprawnie wygląda montaż drzwi wewnętrznych i zewnętrznych.

Montaż drzwi, od czego zacząć?

Montaż drzwi zaczynamy od pomiaru otworu drzwiowego w świetle. W ten sposób ustalamy wymiar drzwi: wysokość i szerokość. Następnie ustalamy kierunek otwierania się drzwi: do wewnątrz czy na zewnątrz, na lewo, czy na prawo.

Przy montażu drzwi zewnętrznych konieczna jest obecność progu. Wtedy drzwi domykane są po całym obwodzie i uszczelka chroni pomieszczenie przed utratą ciepła.

Kolejny krok to przytwierdzenie ościeżnicy do muru. Drzwi wewnętrzne montujemy na pianę montażową i kotwy rozporowe, czyli śruby, które trzymają ościeżnicę. Jeśli drzwi zewnętrzne nie są antywłamaniowe, również montujemy je na pianę. Drzwi zewnętrzne wyższej klasy należy montować na zaprawę. Na to, czy drzwi są antywłamaniowe, wpływają głównie zamki, natomiast wytrzymałość ościeżnicy też ma znaczenie i jeśli zależy nam na dużej odporności drzwi, wybierzmy solidne elementy, które stworzą mocną całość.

W ościeżnicy umieszczamy zawiasy, które będą dopasowane do tych znajdujących się w skrzydle drzwiowym. Kiedy umieścimy drzwi na zawiasach, pozostaje nam tylko wmontowanie zamka, rozety i klamki, o czym więcej powiemy sobie w akapitach niżej.

Okucia do drzwi: wybierz odpowiednie zawiasy i szyldy

W zależności od rodzaju drzwi, na które się zdecydowaliśmy, dobieramy odpowiednie okucia do drzwi. Drewno, tworzywo PCV lub aluminium: każdy materiał, z którego zrobiono drzwi, wymaga innego rodzaju okuć.

Z reguły drzwi wejściowe uzbrajamy w okucia ze stali nierdzewnej: w solidny zamek główny z wkładką bębenkową i często również w zasuwkę. To, jaki mamy zamek w drzwiach, zależy od producenta, ale warto pamiętać, że zamek drzwiowy można wymienić. Zalecane jest to w przypadku, kiedy producent oferuje zamki słabej jakości.

Jeśli chodzi o zawiasy, warto spojrzeć na solidne zawiasy Invisacta lub dwuczęściowy niesymetryczny zawias Alu, również wykonane ze stali. Parametry produktów szczegółowo opisują materiał wykonania, wymiary i udźwig zawiasów. Cechy te powinny być dopasowane do drzwi, które chcemy zamontować.

Na solidny zamek drzwiowy nakładamy dopasowane rozety. Do wyboru mamy rozety okrągłe i prostokątne. Ostatnim elementem jest klamka, która powinna być dla nas wygodna, ale też estetyczna i dopasowana do pozostałych elementów.

Akcesoria do drzwi: szczegóły, które mają znaczenie

Najwięcej akcesoriów wymaga montaż drzwi zewnętrznych do klatki schodowej lub sklepu. Zwykle stosowane są tam tak zwane samozamykacze, które zapobiegają trzaskaniu skrzydeł drzwiowych. W przypadku solidnych drzwi zewnętrznych do miejsc użyteczności publicznej, m. in. wspomnianej wcześniej klatki schodowej, stosuje się elektrozaczep lub zworę magnetyczną.

Pozornie oba rodzaje zamknięcia wydają się takie same, ale w praktyce to zwora magnetyczna naprawdę uniemożliwia otwarcie zamkniętych drzwi przy użyciu znacznej siły. Zamek na zworę magnetyczną polecany jest w miejscach szczególnie narażonych na działalność wandali i złodziei. W przeciwnym wypadku elektrozaczep równie doskonale spełni swoją funkcję.

Dużą popularnością cieszą się także czytniki kart magnetycznych. Takie rozwiązanie świetnie sprawdza się przy bramach wejściowych do posesji lub w hotelach, gdzie otwieranie drzwi kartą zbliżeniową jest uznawane za przejaw nowoczesności i wygody.

Opcji jest mnóstwo, na szczęście dobre sklepy wyposażone są we wszystkie akcesoria do drzwi, dzięki czemu z łatwością skompletujemy wszystkie elementy potrzebne do montażu i wykończenia drzwi.

Similar Posts