Ogród

Siatka zgrzewana czy pleciona – która jest lepsza do ogrodzenia?

Siatka zgrzewana czy pleciona - która jest lepsza do ogrodzenia

Zabezpieczenie terenu własnej posesji jest jednym z nielicznych sposobów na zapewnienie bezpieczeństwa sobie i bliskim, a także powstrzymanie osób nieupoważnionych przed wtargnięciem i włamaniem. 

Warto więc zaplanować sposób zabezpieczenia własnej posesji i zrobić to w rzetelny oraz przemyślany sposób, aby mieć pewność, że nasz wybór był najlepszym z możliwych. Jedną z najważniejszych decyzji, które będziemy musieli podjąć będzie wybór rodzaju siatki ogrodzeniowej, którą zabezpieczymy teren naszej posesji. 

Najczęściej wybierane siatki do zabezpieczenia terenu posesji to siatka zgrzewana lub siatka pleciona. Obydwie uznawane są za skuteczne i trwałe, ale występują między nimi pewne różnice, które warto mieć na uwadze przy podejmowaniu ostatecznej decyzji.

Różnice między siatką zgrzewaną a plecioną

Siatki zgrzewane 

Siatki zgrzewane, jak na przykład siatki weldmesh, wykonuje się ze stalowych prętów pokrytych otuliną PCV. Cały panel składa się ze specjalnie formowanych oczek, druty w miejscach skrzyżowania są zgrzewane, co zapewnia, że cała konstrukcja jest mocna, sztywna i trwała. 

Siatki zgrzewane mają wysokie walory estetyczne, a dodatkowo nie wymagają naciągania podczas montażu. Instaluje je się na listwach słupkowych spinając je za pomocą klipsów lub specjalnych kleszczy. 

Siatki plecione 

Siatki plecione natomiast wykonane są z drutu stalowego ocynkowanego lub ze stalowego pokrytego powłoką PCV. Siatki plecione powstają jako efekt splatania drutów i formowania z nich powtarzających się oczek. W przypadku siatek plecionych drutów się nie zgrzewa, a oczka w siatce są połączone tylko dzięki splotom i nie usztywnia się ich w inny sposób. 

Siatki plecione są trwałe i odporne na korozję, ale są również elastyczne. Sprawdzają się na terenach o nierównym podłożu, ale posiadają mniejsze walory estetyczne niż siatki zgrzewane, jak na przykład siatki weldmesh. 

 

Która siatka lepsza do ogrodzenia terenu – siatka zgrzewana czy pleciona?

Podejmując ostateczną decyzję o wyborze rodzaju siatki, warto mieć na uwadze 3 aspekty:

 

  1. Rodzaj terenu – siatki zgrzewane nie są elastyczne jak siatki plecione czy zasieki typu drut concertina. W przypadku nierównych gruntów o zmiennej wysokości lepszym wyborem będą siatki plecione.
  2. Koszty – siatki zgrzewane i plecione oferowane są po podobnych cenach. Jednakże, warto zauważyć, że w przypadku wyboru siatki zgrzewanej nie musimy ponosić kosztów związanych z zakupem dodatkowych narzędzi, które są wymagane do montażu siatek plecionych. 
  3. Trudność montażu – montaż siatki zgrzewanej okazuje się dużo szybszy, sprawniejszy niż montaż siatki plecionej, który wymaga więcej pracy i dodatkowych narzędzi. 

 

Wybór między sztywną i mocną siatką zgrzewaną, a siatką plecioną elastyczną jak drut concertina, jest jedną z najistotniejszych kwestii przy zabezpieczeniu terenu posesji. Siatki zgrzewane sprawdzą się lepiej, gdy zależy nam na estetyce, a teren jest płaski. Natomiast, w przypadku terenów nierównych warto rozważyć zakup siatki plecionej. 

Similar Posts